Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se hlavně finančním titulům díky zmírnění regulace

Akcie ve Spojených státech ve čtvrtek po výkyvech zakončily obchodování se zisky. Napomohly tomu finanční tituly,které podpořilo zmírnění tzv. Volckerova pravidla. Ještě výraznějším ziskům ovšem zabránily přetrvávající obavy z nárůstu případů koronavirové nákazy a čerstvá data o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.
Index Dow si připsal 1,18 % na 25 745,60 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 1,10 % na 3 083,76 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 1,09 % na 10 017 bodů. Index volatility VIX se snížil o 4,79 % na 32,22 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA mírně klesl na 0,682 %.
"Nejdůležitější zpráva je ta, jak se vyvíjí virus. Posledních několik dní je ta zpráva znepokojivá. Jestli je něco překvapivé, tak že trhy nereagovaly negativněji," řekl agentuře Reuters analytik Tom Martin ze společnosti GLOBALT Investments.
Všechny tři hlavní indexy zahájily den v minusu v reakci na slabší pokles nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, než se čekalo. V průběhu dne ale došel povzbuzení finanční sektor, když bylo oznámeno zmírnění pravidel pro bankovní obchody. Dílčí bankovní index S&P 500 si v reakci připsal 1,8 %.
Pokles zaznamenaly naopak akcie společnosti Walt Disney (-0,63 %), když sdělila, že odloží znovuotevření svých zábavních parků. Nedařilo se ani výrobci letecké techniky Boeing (-1,02 %) v reakci na úspěch konkurenčního Airbusu, jemuž se podařilo splnit cíl stanovený pro výrobu tryskových letadel.
Dolar posílil k euru i ke koši měn
Na devizovém trhu ve čtvrtek dále posiloval dolar. Investoři na americkou měnu nahlížejí jako na bezpečnou investici v nejistých časech. Krátce před 22.00 SELČ přidával dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti světových měn, 0,2 % na 97,37 bodu a euro k dolaru ztrácelo 0,3 % na 1,1222 USD.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 20. června 1,480 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,540 milionu lidí (revidováno z 1,508 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,3 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 19,522 milionu z 20,289 milionu (revidováno z 20,544 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali pokles na 19,968 milionu.
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpovídali po druhém odhadu čtvrtletní propad HDP o 5 %.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v květnu překvapivý růst. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 15,8 %. Po dubnovém poklesu o 18,1% (revidováno z -17,2 %) analytici očekávali růst o 10,9 %.
- Americký internetový gigant Google učinil první kroky k vyřešení sporu s vydavateli. S některými mediálními skupinami v Austrálii, Brazílii a Německu se dohodl, že jim bude platit za kvalitní obsah. Firma, která je součástí skupiny Alphabet, přitom očekává, že podobné dohody uzavře i se společnostmi v dalších zemích.
- Americký maloobchodní řetězec Macy's propustí asi 3 900 zaměstnanců, včetně manažerských pozic. Chce tak zmírnit finanční zátěž, kterou mu přivodil pokles tržeb vlivem pandemie nemoci covid-19. Na začátku března podnik oznámil, že na nucenou dovolenou kvůli karanténním opatřením pošle většinu ze svých 125 000 zaměstnanců.
- Americká centrální banka a čtyři dozorčí agentury zmírní tzv. Volckerovo pravidlo, které dosud omezovalo banky v investování do spekulativních finančních aktiv. Opatření schválené po finanční krizi z roku 2008 kritizovaly samy banky a ve volební kampani v roce 2016 požadoval jeho zrušení rovněž Donald Trump. Oznámení povzbudilo bankovní akcie, protože finančním domům dává naději na uvolnění kapitálu v objemu miliard dolarů.
- Spojené státy nově zařadily na svou sankční listinu čtyři íránské hutnické společnosti společně se čtyřmi firmami, jež obchodují s výrobky největšího íránského producenta oceli Mobarakeh Steel. Na svých webových stránkách to uvedlo americké ministerstvo financí.
Výsledková sezóna
- Výsledky McCormick & Co v 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi, americká společnost Nike, se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí propadl do ztráty. Tržby z internetového prodeje sice vzrostly, avšak nedokázaly vykompenzovat ztrátu tržeb z uzavřených obchodů po celém světě kvůli pandemii nemoci covid-19. Ztráta za tři měsíce do konce května činila 790 milionů USD ve srovnání se ziskem 989 milionů USD ve stejném období loni, uvedla firma. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK