Americké akcie v pátek klesly kvůli rostoucím obavám z dopadů koronaviru, pod nulou skončily indexy i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek prudce oslabily, protože úřady v některých částech Spojených států kvůli růstu počtu případů nákazy koronavirem omezují podnikatelské aktivity. Finanční společnosti se navíc dostaly pod tlak poté, co americká centrální banka omezila největším komerčním bankám v USA výplatu dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkupy vlastních akcií.
Index Dow v pátek ztratil 2,84 % na 25 015,55 bodu, širší index S&P 500 klesl o 2,42 % na 3 009,05 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,59 % na 9 757,22 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 7,79 % na 34,73 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 0,641 %.
Státy Texas a Florida vzhledem k novému nárůstu počtu infikovaných po týdnech uvolňování opět zpřísňují opatření proti šíření koronaviru. "Vidíme docela dramatický nárůst počtu případů," uvedl analytik Kevin Grogan ze společnosti Buckingham Strategic Wealth. "Pokud lidé začnou mít opět pocit, že není bezpečné jít se někam najíst nebo třeba vyrazit na nákupy, může to mít opravdu negativní dopad na akciový trh," dodal.
Na akciovém trhu navíc panuje nejistota ohledně dalšího vývoje obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou v souvislosti s neshodami kolem Hongkongu a Tchaj-wanu.
Výrazný pokles utrpěly akcie společnosti Facebook (-8,32 %), protože americká telekomunikační firma Verizon Communications (-2,06 %) a britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever (ADR na NYSE -0,58 %) se připojili k bojkotu reklamy na její sociální síti.
Za celý uplynulý týden index Dow klesl o 3,31 %, S&P 500 se snížil o 2,86 % a Nasdaq Composite odepsal 1,9 %.
Dolar v pátek nepatrně oslabil k euru
Na devizovém trhu se v pátek kurz amerického dolaru vůči koši předních měn výrazněji nezměnil. Samotné euro si kolem 22.00 SELČ vůči dolaru připisovalo necelou desetinu procenta na 1,1225 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi, americká společnost Nike, se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí propadl do ztráty.Tržby z internetového prodeje sice vzrostly, avšak nedokázaly vykompenzovat ztrátu tržeb z uzavřených obchodů po celém světě kvůli pandemii nemoci covid-19. Ztráta za tři měsíce do konce května činila 790 milionů USD ve srovnání se ziskem 989 milionů USD ve stejném období loni, uvedla firma.
- Americká centrální banka omezila největším komerčním bankám v zemi výplaty dividend a nejméně do konce září jim zakázala odkup jejich vlastních akcií.Fed je také požádal o revizi dlouhodobých kapitálových plánů. Centrální banka USA tím reaguje na nejnovější výsledky zátěžových testů komerčních bank, které ukázaly, že americké finanční domy čelí výrazným kapitálovým ztrátám. Centrální banka testovala, jak jsou komerční banky schopny odolat ekonomickému propadu způsobenému koronavirovou krizí.
- Amazon koupil za více než 1 miliardu dolarů startup Zoox. Vstupuje tak do světa autonomních vozidel. Zoox zaměstnává přes tisíc lidí a věnuje se vytváření prototypu vozidel pro přepravu lidí ve městech.
- Americká softwarová společnost Microsoft natrvalo zavře většinu svých kamenných prodejen na světě. Ve svém pátečním sdělení uvedla, že tato "strategická změna" je reakcí na přesun prodeje do internetového prostoru.
- Americká telekomunikační společnost Verizon Communications pozastaví v červenci svou reklamu na Facebooku. Podpoří tak kampaň, která má upozornit na to, že tato sociální síť nedělá dost pro to, aby zastavila nenávistné projevy na svých platformách. Podobný krok ohlásil také britsko-nizozemský výrobce spotřebního zboží Unilever, který do konce roku přeruší inzerci ve Spojených státech na Facebooku, Instragramu i Twitteru.
- Osobní příjmy amerických spotřebitelů v květnu meziměsíčně klesly o 4,2 % (odhad: -6 %, duben: +10,8 %), zatímco osobní výdaje se zvýšily o 8,2 % (odhad: +9 %, duben: -12,6 %). Index jádrových výdajů na osobní spotřebu, preferovaný inflační ukazatel Fedu, se v květnu meziročně zvýšil o procento (odhad: +0,9 %, duben: +1,0 %).
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu podle finálních dat dosáhl 78,1 bodu (odhad: 79 bodů, flash: 78,9 bodu, květen: 72,3 bodu).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Internetový platební startup Checkout.com získal investici v objemu 150 milionů USD, která celou firmu ohodnocuje na 5,5 miliardy USD. To je trojnásobek proti hodnotě, kterou měla firma, než získala poslední investici. Společnost se díky tomu zařadila mezi nejhodnotnější firmy z oblasti finančních technologií v Evropě, uvedl server CNBC.
- Během vývojářské konference Apple Worldwide Developers Conference společnost Apple (v pondělí +2,62 %) oznámila mnoho novinek. Mimo jiné jde o operační systém iOS 14 s novou domovskou obrazovkou pro iPhone, operační systém pro tablety iPadOS 14, dále macOS Big Sur, watchOS 7 a další. Hodlá v počítačích Mac postupně nahradit čipy od firmy Intel (+0,79 %) vlastními procesory.
- Valná hromada Tesly (v pondělí -0,66 %) a takzvaný Battery Day se mají nově konat 15. září.
- Společnost Virgin Galactic (v pondělí +15,93 %) se dohodla s NASA na vedení program výcviku soukromých astronautů, kteří budou chtít letět na Mezinárodní vesmídrou stanici.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v květnu meziměsíčně klesly o 9,7 % na celoročně přepočítané tempo 3,91 milionu jednotek. Čekal se pokles o 3 % na 4,12 milionu jednotek. V dubnu prodeje klesly o 17,8 % a dosáhly celoročně přepočítaného tempa 4,33 milionu jednotek.
- Index aktivity chicagského Fedu v květnu stoupl na 2,61 bodu z dubnových -17,89 bodu. Čekalo se zlepšení jen na -4 body.
- Japonská technologická a investiční skupina SoftBank prodá za 21 miliard USD část svého podílu v americkém mobilním operátorovi T-Mobile US. Generální ředitel a zakladatel SoftBank Masajoši Son se tak snaží snížit zadlužení společnosti.
- Americká farmaceutická společnost Gilead Sciences koupí za 275 milionů USD podíl 49,9 % v soukromé firmě Pionyr Immunotherapeutics, která vyvíjí léky na rakovinu. Gilead akvizicí získá napojení na dva slibné přípravky, které by posílily jeho nabídku léků na rakovinu. O firmě Gilead se v poslední době mluví v souvislosti s jejím přípravkem remdesivir, který se testuje jako lék na covid-19.
- Podnikatelská aktivita ve Spojených státech se v červnu pátým měsícem za sebou snížila, tempo jejího poklesu však kleslo. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti IHS Markit mezi nákupními manažery. Údaje podporují názor, že hospodářská recese způsobená koronavirovou krizí se blíží ke konci.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v květnu meziměsíčně vyskočily o 16,6 % na celoročně přepočítané tempo 0,676 milionu jednotek. Čekal se růst jen o 3,5 % na 0,64 milionu po 5,2% poklesu na 0,58 milionu v dubnu.
- UBS zvýšila cílovou cenu akcií Apple na 400 z 325 USD, Deutsche Bank na 380 z 350 USD a Robert W. Baird na 390 z 320 USD.
- Americká technologická společnost Google (ve středu -2,14 %) plánuje v Polsku investovat až dvě miliardy USD do datového centra. Záměr je součástí plánu na rozšiřování cloudových služeb, informoval polský list Puls Biznesu.
- Prodeje iPhonů v Číně v květnu klesly. V dalších odvětvích byznysu se Applu (ve středu -1,77 %) v Číně ale dařilo, zvedly se třeba výdaje v App Store. Společnost byla zasažena odstávkou během epidemie koronaviru. Při opětovném otevření ekonomiky došlo k prudkému oživení.
- Ratingová agentura S&P 500 snížila dluhopisový rating firmy Carnival (ve středu -11,26 %) mimo investiční pásmo.
- Morgan Stanley (ve středu -1,96 %): Zvýšení doporučení od D.A. Davidson z "neutral" na "buy".
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,442 milionu barelů (odhad: +0,299 milionu barelů, předchozí týden: +1,215 milionu barelů).
- Žádostí o hypotéku bylo v týdnu do 19. června v USA o 8,7 % méně než před týdnem. Index cen domů FHFA pak v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,2 %.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 20. června 1,480 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,540 milionu lidí (revidováno z 1,508 milionu), ale horší, než čekali analytici (1,3 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 19,522 milionu z 20,289 milionu (revidováno z 20,544 milionu) v předcházejícím týdnu. Analytici očekávali pokles na 19,968 milionu.
- Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt USA se v přepočtu na celý rok snížil o 5 % po růstu o 2,1 % v předešlém čtvrtletí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo obchodu. Výsledek je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpovídali po druhém odhadu čtvrtletní propad HDP o 5 %.
- Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v květnu překvapivý růst. V meziměsíčním srovnání vzrostl o 15,8 %. Po dubnovém poklesu o 18,1% (revidováno z -17,2 %) analytici očekávali růst o 10,9 %.
- Americký internetový gigant Google učinil první kroky k vyřešení sporu s vydavateli. S některými mediálními skupinami v Austrálii, Brazílii a Německu se dohodl, že jim bude platit za kvalitní obsah. Firma, která je součástí skupiny Alphabet, přitom očekává, že podobné dohody uzavře i se společnostmi v dalších zemích.
- Americký maloobchodní řetězec Macy's propustí asi 3 900 zaměstnanců, včetně manažerských pozic. Chce tak zmírnit finanční zátěž, kterou mu přivodil pokles tržeb vlivem pandemie nemoci covid-19. Na začátku března podnik oznámil, že na nucenou dovolenou kvůli karanténním opatřením pošle většinu ze svých 125 000 zaměstnanců.
- Americká centrální banka a čtyři dozorčí agentury zmírní tzv. Volckerovo pravidlo, které dosud omezovalo banky v investování do spekulativních finančních aktiv. Opatření schválené po finanční krizi z roku 2008 kritizovaly samy banky a ve volební kampani v roce 2016 požadoval jeho zrušení rovněž Donald Trump. Oznámení povzbudilo bankovní akcie, protože finančním domům dává naději na uvolnění kapitálu v objemu miliard dolarů.
- Spojené státy nově zařadily na svou sankční listinu čtyři íránské hutnické společnosti společně se čtyřmi firmami, jež obchodují s výrobky největšího íránského producenta oceli Mobarakeh Steel. Na svých webových stránkách to uvedlo americké ministerstvo financí.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky McCormick & Co v 2QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,16 USD), tržby 1,4 miliardy USD (odhad: 1,38 miliardy USD).
- Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi, americká společnost Nike, se ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí propadl do ztráty. Tržby z internetového prodeje sice vzrostly, avšak nedokázaly vykompenzovat ztrátu tržeb z uzavřených obchodů po celém světě kvůli pandemii nemoci covid-19. Ztráta za tři měsíce do konce května činila 790 milionů USD ve srovnání se ziskem 989 milionů USD ve stejném období loni, uvedla firma. Akcie ve čtvrtečním after-marketu -3 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK