Americké akciové indexy ve čtvrtek uzavřely smíšeně, poklesům odolával hlavně technologický sektor

Americké akcie ve čtvrtek převážně oslabovaly, protože pokračující rychlý růst počtu případů nákazy koronavirem ve Spojených státech vyvolává mezi investory obavy z nového omezování podnikatelské aktivity.
Index Dow klesl o 1,39 % na 25 706,09 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,56 % na 3 152,05 bodu, ovšem technologický Nasdaq Composite vzrostl o 0,53 % na nový rekord 10 547,75 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 4,20 % na 29,26 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtyři bazické body na 0,614 %.
Ceny ropy klesly o 2-3 %, mírně ztrácely také zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny odepsaly do dvou procent.
Index Dow stáhly dolů mimo jiné akcie řetězce lékáren Walgreens Boots Alliance (-7,76 %). Firma oznámila horší hospodářské výsledky, než se čekalo (upravený zisk na akcii 0,83 USD, čekalo se 1,17 USD, se zahrnutím dopadů covidu-19 firma zaznamenala ztrátu 1,95 USD na akcii).
Pod tlakem byly také cenné papíry firem, na které nejvíce doléhá riziko obnovení některých restriktivních opatření v ekonomice (Delta Air Lines -5,07 %, Gap -4,50 %). Příklon investorů k bezpečí v podobě vládních bondů USA znamenal pokles úroků, a tedy tlak na akcie bank (JPMorgan -2,15 %, Wells Fargo -2,08 %).
Zlepšené doporučení od Morgan Stanley podpořilo akcie Cisco Systems (+1,94 %). Dařilo se také velkým technologickým firmám, které nezřídka těží ze situace, kdy jsou spotřebitelé více doma.
"V současnosti je nepochybně méně důvodů k optimismu než v dubnu. Vakcína na covid-19 bude přinejlepším zkraje příštího roku, ukazuje se ale, že obnovovat aktivitu v ekonomice zatím není možné bez nového růstu počtu nakažených koronavirem. A to je samozřejmě problém," uvedl Jason Thomas, hlavní ekonom AssetMark.
Pozornost investorů se začíná obracet k hospodářským výsledkům amerických podniků za druhé čtvrtletí. Předpokládá se, že firmy z indexu S&P 500 vykážou nejprudší pokles zisků od globální finanční krize v roce 2009.
USA ve středu opět zaznamenaly kolem 60 000 nových případů nákazy koronavirem a 900 úmrtí připisovaných nemoci covid-19. Čísla z různých zdrojů se mírně rozcházejí, trend nicméně zůstává nepříznivý a v některých jižních státech již docházejí volná místa na jednotkách intenzivní péče.
Na devizovém trhu se euro během čtvrtka vůči americkému dolaru vyšplhalo až na měsíční maximum 1,1371 USD, později však o zisky přišlo. Kolem 22.00 SELČ tak jednotná evropská měna ztrácela zhruba 0,4 % na 1,1285 USD. Dolar je považován za bezpečné útočiště v období nejistoty, takže těží z růstu počtu případů nákazy koronavirem.
Nejdůležitější čtvrteční události na amerických trzích
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo v USA v týdnu do 4. července nově 1,314 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek je lepší než před týdnem, kdy to bylo 1,413 milionu lidí (revidováno z 1,427 milionu), a zároveň lepší, než čekali analytici (1,375 milionu). Počet pokračujících žádostí klesl na 18,062 milionu z 18,760 milionu (revidováno z 19,290 milionu) v předchozím týdnu. Analytici očekávali pokles na 18,950 milionu.
- Velkoobchodní zásoby v USA v květnu podle očekávání meziměsíčně klesly o 1,2 % po dubnovém růstu o 0,2 %.
Více než 170 neziskových organizací ve středu vyzvalo společnost Johnson & Johnson (ve čtvrtek -0,54 %), aby stáhla z globálního prodeje dětský pudr Johnson's Baby Powder na bázi mastku. Zdůvodnily to obavami, že výrobek obsahuje azbest způsobující rakovinu. Společnost Johnson & Johnson v květnu uvedla, že zmíněný pudr nebude prodávat v USA a Kanadě, z ostatních trhů výrobek stahovat nehodlá.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve čtvrtek +0,63 %) v letošním roce propustí dalších 500 zaměstnanců v rámci snahy nového generálního ředitele Jochena Zeitze o zlepšení hospodářských výsledků podniku. Oznámila to firma, která podle svých internetových stránek po celém světě zaměstnává více než 6 000 lidí.
- Společnost Ford Motor (ve čtvrtek -4,11 %) ohlásila, že jí za období od duna do června vzrostly prodeje na čínském trhu o tři procenta. Jedná se pro ni o první čtvrtletní nárůst na největším automobilovém trhu na světě za poslední tři roky.
Společnost Facebook (ve čtvrtek +0,38 %) ve středu oznámila, že ze svých platforem odstranila čtyři sítě účtů a stránek, které v různých zemích šířily politická sdělení za pomoci falešných profilů a podvodných stránek. Média si všímají zejména operací napojených na brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a na Rogera Stonea, což je bývalý spolupracovník Donalda Trumpa. Podle listu The New York Times se zásah dotkl i Stoneových osobních účtů na Facebooku a Instagramu.
Zdroj: ČTK, CNBC