Americké akcie ve středu napravily část hlubokých ztrát z předchozích dnů, dolar oslabil

Americké akcie výrazně posílily. Uzavřel se tak pokles z předchozích tří seancí, během kterých technologický index Nasdaq Composite zahájil korekci. Na devizovém trhu posílilo euro.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,60 % na 27 940,47 bodu. Širší index S&P 500 se zvýšil o 2,01 % na 3 398,96 bodu a Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 2,71 % na 11 141,56 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,42 % na 28,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o více než jeden bazický bod na 0,698 %.
Ceny ropy vzrostly o 2-3 %, okolo procenta přidaly také zlato a stříbro a nejsledovanější kryptoměny také posilovaly.
Korekce se běžně definuje jako pokles o deset až dvacet procent z posledního maxima. Index Nasdaq Composite během tří předcházejících seancí klesl o 10,03 % ve srovnání s maximem ze 2. září.
Dařilo se největším titulům. Akcie amerického výrobce aut Tesla (+10,92 %) v úterý ztratily pětinu hodnoty, ve středu ale výrazně posílily. Výrazně zpevnily i tituly trojice amerických veřejně obchodovaných podniků s nejvyšší tržní kapitalizací, tedy Applu (+3,99 %), Microsoftu (+4,26 %) a Amazonu (+3,77 %).
Na devizových trzích posílilo euro po zprávě, že Evropská centrální banka zlepší výhled letošního vývoje ekonomiky eurozóny. Kolem 22.00 SELČ si euro vůči dolaru připisovalo 0,3 % na 1,1810 USD. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, ve stejnou dobu klesal o 0,2 % na 93,23 bodu.
ECB má ve čtvrtek zveřejnit aktualizované prognózy vývoje hrubého domácího produktu a inflace v zemích eurozóny. Podle zdrojů agentury Bloomberg se od červnového výhledu budou lišit jen nepatrně.
V červnu ECB odhadla, že ekonomika eurozóny letos poklesne o 8,7 %. Podle jednoho ze zdrojů agentury Bloomberg bude aktualizovaná prognóza o něco lepší, protože soukromá spotřeba se vyvíjí lépe, než se čekalo.
Nejdůležitější středeční události v USA
- Výrobce sportovního oblečení Under Armour (ve středu -3,29 %) propustí po celém světě zhruba 600 zaměstnanců. Důvodem je negativní dopad koronavirové pandemie na podnikání, uvedla firma v prohlášení zveřejněném v noci na středu. Na konci loňského roku měla společnost po celém světě zhruba 16 400 zaměstnanců.
- Americká společnost Uber Technologies (ve středu +2,01 %), která je provozovatelem alternativní taxislužby, chce mít do roku 2040 ve svém vozovém parku jen elektromobily. A už do roku 2030 chce přes svou aplikaci nabízet cesty výhradně ve vozech na elektřinu v amerických, kanadských a evropských městech. Firma uvedla, že tak hodlá přispět k ochraně klimatu.
- Francouzský výrobce luxusních doplňků LVMH již nechce převzít amerického výrobce šperků Tiffany & Co (ve sředu -6,24 %). Tvrdí, že původní dohoda se komplikuje a že do hry vstupuje i politika. Americký podnik ve středu v reakci uvedl, že na LVMH podává žalobu a firmu se bude snažit ke splnění závazků donutit soudní cestou. Firmy se loni na podzim dohodly, že LVMH za Tiffany zaplatí 16,2 miliardy dolarů, což by pro LVMH znamenalo dosud největší akvizici.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v červenci 6,618 milionu (odhad: 6 milionů, červen: 6,001 milionu, revidováno z 5,889 milionu).
- Americký internetový obchod Amazon (ve středu +3,77 %) v současnosti nabízí ve Spojených státech volná pracovní místa pro zhruba 33 000 lidí. Informovala o tom firma ve zprávě o plánovaném kariérním dnu, který má pomoci tato místa obsadit.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK