Akciové indexy v USA zahájily týden růstem. Náladu podpořily zprávy o vakcínách na covid-19 a možnost, že se Janet Yellenová stane ministryní financí

Akcie ve Spojených státech v pondělí zpevnily. Trh táhly výše zejména sektory energetiky a průmyslu. Investoři doufají, že by se již brzy mohlo začít očkovat proti covidu-19 vakcínou vyvinutou ve spolupráci vědců z Oxfordu s firmou AstraZeneca. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.
Index Dow stoupl o 1,12 % na 29 591,27 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,56 % na 3 577,59 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 0,22 % na 11 880,63 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,39 % na 22,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 0,859 %.
Ceny ropy vzrostly o bezmála dvě procenta, zlato i stříbro naopak shodně dvě procenta odevzdaly, bitcoin i po ztrátě procenta drží hladinu 18 000 USD a ethereum (+4,9 %) pokračovalo ve výrazných růstech.
Akcie firem citlivých na hospodářský cyklus pozitivně reagovaly na zprávu, že podnikatelská aktivita v USA v listopadu vzrostla nejrychlejším tempem za déle než pět let. O více než šest procent vzrostly ceny akcií energetických firem, které zdražovaly i díky vyšším cenám ropy, a přes procento přidávaly finanční společnosti a průmyslové podniky.
Pokles zaznamenaly akcie technologických společností, které dříve těžily z koronavirové krize (Apple -2,97 %, Facebook -0,47 %).
Index Dow vystoupal na denní maxima po zprávě deníku The Wall Street Journal, že zvolený prezident Joe Biden podle zdrojů obeznámených se situací hodlá vybrat do funkce ministryně financí bývalou šéfku Fedu Janet Yellenovou. "Yellenová je velké jméno, žena s velkou zkušeností," uvedla Alli McCartney z UBS Wealth Management. "Není překvapením, že trhy na tuto možnost reagují pozitivně."
Zprávy o účinné vakcíně proti covidu-19 pomohly tento měsíc indexu S&P 500 na rekord a index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé téměř překonal hranici 30 000 bodů. Cyklické akcie tak nabírají novou sílu poté, co je srazila dolů pandemie a preventivní opatření v souvislosti se šířením koronaviru.
Na devizovém trhu po počátečním sestupu na téměř tříměsíční minimum posiloval dolar. Americkou měnu oslabil zájem o rizikovější aktiva po zprávě, že vakcína Oxfordské univerzity a britsko-švédské farmaceutické společnosti AstraZeneca (na Nasdaqu -1,08 %) může mít až zhruba 90% účinnost (v jednom z režimů dávkování, v tom druhém během studie vykázal 62% účinnost), a to bez jakýchkoli vážných vedlejších účinků.
Kolem 21.30 SELČ ale již přidával dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, 0,1 % na 92,49 bodu. Euro na dolar ve stejnou dobu ztrácelo 0,1 % na 1,1840 USD. K japonskému jenu dolar zpevňoval o 0,6 % na 104,50 JPY. Britská libra pak měla k dolaru k dobru 0,35 % a prodávala se za 1,3321 USD.
Hlavní pondělní události v USA
- Dividendy vyplacené největšími světovými společnostmi v letošním roce klesnou kvůli koronavirové krizi o 17,5-20 %, což odpovídá přibližně 263 miliardám USD. To představuje nejvýraznější pokles nejméně od finanční krize v roce 2009. V příštím roce by však mohla výplata dividend výrazně ožít. Vyplývá to z prognózy investiční společnosti Janus Henderson.
- Podle deníku The Wall Street Journal se nově zvolený americký prezident Joe Biden chystá do funkce ministryně financí USA navrhnout bývalou šéfku Fedu Janet Yellenovou. Biden oznámil, že hodlá navrhnout členy své budoucí vlády v době okolo Dne díkůvzdání, který připadá na čtvrtek 26. listopadu.
- Za leden až říjen letošního roku vstoupilo na burzu 165 firem, které se specializují na akvizice a které se označují jako SPAC. To je téměř dvojnásobek počtu primárních veřejných nabídek (IPO) těchto firem za celý loňský rok a pětinásobek ve srovnání s rokem 2015. Vyplývá to z údajů společnosti Refinitiv.
- USA: Index aktivity chicagského Fedu v říjnu vzrostl na 0,83 bodu. V září došlo k poklesu na 0,32 bodu (revidováno z 0,27 bodu) ze srpnových 0,79 bodu.
- Růst podnikatelské aktivity ve Spojených státech v listopadu zrychlil. Ve své předběžné zprávě to v pondělí uvedla konzultační společnost IHS Markit. Kompozitní PMI se dostal na nejvyšší hodnotu od března 2015.
- Miliardář a zakladatel internetové společnosti Amazon (v pondělí -0,03 %) Jeff Bezos podpořil začínající finančně technologickou firmu Chipper Cash zaměřenou na Afriku. Ta se stane jeho první investicí do začínající, takzvané startupové firmy v Africe, upozornila agentura Bloomberg.
- Americká federální vláda uzavřela smlouvu s provozovateli alternativní taxislužby Uber Technologies (v pondělí +3,32 %) a Lyft (+3,28 %). Hodnota kontraktu dosahuje až 810 milionů dolarů a firmy opravňuje nabízet služby více než čtyřem milionům zaměstnanců vládních institucí a jejich dodavatelům po celých Spojených státech.
- Ruský cenzurní orgán Roskomnadzor zahájil správní řízení proti americké internetové společnosti Google (Alphabet v pondělí -0,51 %). Jako důvod uvádí, že firma neplní zákonný požadavek na odstraňování zakázaného obsahu z výsledků vyhledávání.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK