US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Pražská burza se v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od března, za týden index PX přidal 2,8 %

Pražská burza se po čtvrtečním oslabení v pátek vrátila na nejsilnější úroveň od březnového začátku epidemie nemoci covid-19 v Česku. Index PX stoupl na závěr týdne o 0,33 % na 968,32 bodu. K růstu mu pomohly hlavně posilující akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste.

Redakce IW
Redakce IW
27. 11. 2020 | 16:45
Akcie ČR

Index PX pražské burzy se už ve středu dostal na nejvyšší úroveň od 5. března, tedy doby těsně po začátku epidemie, ale ještě před vyhlášením jarního nouzového stavu. V pátek pak burza maximum od 5. března ještě mírně vylepšila.

Posílení v pátek burza dosáhla navzdory tomu, že většina hlavních emisí oslabila či stagnovala. Mezi posilujícími byly akcie bank, se kterými se obchodovalo v největších objemech. Největší objem obchodů a zároveň druhé nejvýraznější posílení z hlavních emisí zaznamenaly akcie Komerční banky, které zdražily o 1,73 % na 588 korun. Zpevnily také cenné papíry Erste Group Bank, které si připsaly 1,62 % na 653 korun.

Největšího růstu dosáhly cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, a to o 1,93 % na 14 820 korun. Naopak největší propad postihl akcie výrobce lihovin Stock Spirits, které zlevnily o 1,18 % na 67,20 Kč.

Index PX - 27. listopadu 2020, zdroj: BCPP

Týden na BCPP: Index PX +2,8 %, Erste Group Bank+5,6 %, Stock Spirits -4,1 %

Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze podle indexu PX posílily o 2,8 %. Největší růst zaznamenaly akcie Erste Group Bank, pokles postihl pouze akcie likérky Stock Spirits. V předchozím týdnu akcie na pražské burze stouply podle indexu PX o 3,7 %.

"Tento týden byl na akciových trzích v zeleném. Většina hlavních indexů posilovala. Zprávy o vakcíně a předávání moci v USA byly asi největšími kurzotvornými informacemi," uvedl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Nejlepší výkon za celý týden předvedly akcie Erste Group Bank s růstem o 5,6 %, následované Avastem (+4,8 %) a Monetou (+4,1 %). Zaostávaly akcie likérky Stock Spirits s poklesem o 4,1 %, které korigovaly zisky z předchozích týdnů.

Zdroj: BCPP, ČTK

Akcie ČRShrnutí obchodování v ČR
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně