Fed na červnovém zasedání podle očekávání pozastavil zvyšování úrokových sazeb

Americká centrální banka na červnovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním potvrdila základní úrokovou sazbu v pásmu 5,00-5,25 %. Členové měnového výboru Fedu však předpokládají, že zvyšování sazeb bylo nyní jen pozastaveno, do konce roku by se podle nich měl základní úrok posunout o půl procentního bodu výše.
Na zasedáních v květnu, v březnu a na přelomu ledna a února Fed zvýšil základní sazbu vždy o čtvrt procentního bodu, na zasedání loni v prosinci centrální banka sazbu posunula výše o půl procentního bodu a na předchozích čtyřech jednáních banka zvýšila základní sazbu ve snaze potlačit vysokou inflaci vždy o 0,75 procentního bodu. Květnové zvýšení sazeb bylo desátým takovým krokem v řadě a základní sazbu posunulo na nejvyšší úroveň od roku 2006.
"Nynější rozhodnutí umožňuje vyhodnotit dodatečné informace a jejich důsledky pro měnovou politiku," uvedl v jednomyslném prohlášení měnový výbor Fedu na závěr dvoudenního červnového zasedání.
"Fed si ponecháním sazeb beze změny vytváří větší časový prostor pro vyhodnocení dalších příchozích makroekonomických dat," uvedl analytik z investiční společnosti XTB Tomáš Cverna. "Dle mého názoru bude Fed na příštím zasedání úrokové sazby opět zvyšovat. Navzdory poklesu jádrové inflace totiž hrozí zakořenění jejích stále vysokých hodnot v ekonomice a ponechání sazeb na aktuálních úrovních po delší dobu či jejich snížení může ve spojení s relativně silným trhem práce způsobit další proinflační tlaky," dodal.
Tisková konference Jeromea Powella
Americké akcie po oznámení Fedu výrazně oslabily, ještě během tiskové konference Jeroema Powella ale většinu ztrát napravily. Dolarový index naopak smazal část ztrát.
Nová prognóza: Ekonomika USA letos stoupne o procento, inflace klesne na 3,2 %
Podle aktualizovaného makroekonomického výhledu Fedu by míra nezaměstnanosti ve Spojených státech měla do konce roku vzrůst na 4,1 %, což je o 0,4 procentního bodu méně, než uváděla březnová prognóza. Výhled hospodářského růstu Fed zvýšil na procento z předchozí úrovně 0,4 %. Inflace by pak do konce roku měla klesnout na 3,2 %, v březnu Fed čekal do konce letošního roku pokles inflace na 3,3 %.
Pro příští rok Fed vyhlíží růst HDP o 1,1 % (březnová prognóza: +1,2 %), inflaci 2,5 % (proti březnu beze změny) a míru nezaměstnanosti 4,5 % (březen: 4,6 %) a pro rok 2025 růst HDP o 1,8 % (březen: +1,9 %), inflaci 2,1 % (proti březnu beze změny) a nezaměstnanost 4,5 % (březen: 4,6 %).
Projekce zveřejněné na závěr červnového zasedání rovněž ukázaly, že úrokové sazby ve Spojených státech by v letošním roce ještě měly růst, celkem by se měla základní sazba zvýšit zřejmě o půl procentního bodu. Už příští rok by se ale podle takzvané dot plot projekce měly sazby začít snižovat a do roku 2025 by měl základní úrok sestoupit na zhruba 3,4 %.
Komentář Jiřího Tylečka a Štěpána Hájka z XTB
Ekonomika USA v prvním čtvrtletí přidala anualizovaně 1,3 %, inflace v květnu klesla na 4 %
Hrubý domácí produkt Spojených států se v prvním čtvrtletí v přepočtu na celý rok podle zpřesněných údajů ministerstva obchodu zvýšil o 1,3 %. Růst největší ekonomiky světa tak výrazně zpomalil z 2,6 % v předchozích třech měsících. Za zpomalením hospodářského růstu v prvním čtvrtletí stálo zejména omezování zásob, kterým podniky reagovaly na nepříznivé hospodářské vyhlídky. Spotřebitelské výdaje, které v USA zajišťují více než dvě třetiny hospodářské aktivity, naopak vykázaly solidní růst.
Míra inflace ve Spojených státech v květnu klesla na čtyři procenta, a je tak nejníže za více než dva roky. V dubnu byla inflace 4,9 %. Meziměsíčně ceny v květnu vzrostly o 0,1 %. Takzvaná jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavé ceny energií a čerstvých potravin, už ale tak příznivá není. Za květen sice klesla, ale pouze o dvě desetiny procentního bodu na 5,3 %. Meziměsíčně se jádrové ceny zvýšily o 0,4 %, což je stejné tempo jako v předchozím měsíci.
Zdroj: ČTK, Fed