Nezačne-li Fed brzy snižovat sazby, může dát americké ekonomice předčasné K. O.
Pokud americká centrální banka velice brzy nezačne se snižováním úrokových sazeb, mohou ekonomiku Spojených států příští rok čekat těžké časy, varuje šéf investičních strategií pro region Evropy, Středního východu a Afriky ve společnosti State Street Altaf Kassam. Argumentuje tím, že kroky centrální banky se do reálné ekonomiky promítají se značným zpožděním. V největší míře pak až tehdy, když se odrazí v sazbách starých dluhů při jejich refinancování, současná přísná měnová politika se tedy ještě ani naplno nedostala ke slovu.
Kassam mluví především o hypotéčních úvěrech spotřebitelů a o firemních úvěrech, přičemž upozorňuje, že poté, co dlužníci v obou případech využili předchozí období nízkých úrokových sazeb k zafixování nízkých úroků úvěrů na delší dobu, bude muset nemalá část z nich k refinancování dluhů přistoupit v příštím roce.
Podle dat burzovní společnosti CME nyní trh dává poklesu úrokových sazeb Fedu na červnovém zasedání jen asi 15% pravděpodobnost. Očekávání, že se sazby centrální banky začnou snižovat až později, posilují v největší míře inflační data, která naznačují, že pokles tempa růstu spotřebitelských cen ve Spojených státech se prakticky zastavil. Za rok trh vyhlíží základní úrokovou sazbu Fedu mezi 4,25 a 5,00 %, nyní je sazba v pásmu 5,25-5,50 %.
"Pokud úrokové sazby Fedu budou i příští rok vysoké, bude to pro značnou část amerických dlužníků problém. Zatímco nyní spotřebitelé ani společnosti se zafixovanými úroky svých závazků vysoké úrokové sazby centrální banky de facto nepociťují, za pár měsíců tomu může být jinak," vysvětluje Altaf Kassam. "Trh to vnímá a dobré zprávy pro ekonomiku přijímá jako nepříznivé pro ceny akcií."
Zdroj: CNBC
Aktuality
