US MARKETOtevírá za: 0 h 42 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ekonomika eurozóny v druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 0,6 %, potvrdil Eurostat. Průmyslová výroba za červen zklamala

Hrubý domácí produkt zemí platících eurem se v druhém čtvrtletí meziročně zvýšil o 0,6 %. Evropský statistický úřad tak potvrdil rychlý odhad z konce července. Mezikvartálně ekonomika eurozóny zpevnila o 0,3 %, stejný údaj uváděl i rychlý odhad Eurostatu. V prvním kvartálu se HDP meziročně zvýšil o 0,5 % a mezičtvrtletně ekonomika zpevnila o 0,3 %. Eurostat vedle zprávy o HDP zveřejnil také údaje o průmyslové výrobě.

Průmyslová výroba v červnu v eurozóně meziročně klesla o 3,9 % po poklesu o 3,3 % v květnu (revidováno z -2,9 %) a meziměsíčně se snížila o 0,1 % po květnovém poklesu o 0,9 % (revidováno z -0,6 %). Oba údaje jsou horší, než se čekalo, ekonomové vyhlíželi meziroční pokles výroby o 2,9 % a meziměsíční nárůst produkce o půl procenta.

Eurozóna - meziroční vývoj průmyslové výroby (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Eurozóna - meziroční vývoj průmyslové výroby (v %), zdroj: tradingeconomics.com

V celé Evropské unii ve druhém čtvrtletí hrubý domácí produkt proti předchozímu kvartálu stoupl stejně jako v eurozóně o 0,3 % a meziročně ekonomika přidala 0,8 %. Mezikvartální vývoj tak Eurostat potvrdil, u meziročního je údaj proti odhadu Eurostatu z konce července o desetinu procentního bodu vyšší.

Eurozóna - meziroční vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Eurozóna - meziroční vývoj HDP (v %), zdroj: tradingeconomics.com

Počet zaměstnaných lidí se v Evropské unii i v eurozóně v druhém čtvrtletí mezikvartálně zvýšil o 0,2 %, v prvním čtvrtletí byl proti poslednímu kvartálu roku 2023 rovněž v EU i v eurozóně vyšší o 0,3 %. Meziročně se počet zaměstnaných lidí v druhém čtvrtletí v unii zvýšil o 0,7 % a v eurozóně o 0,8 %.

Nejvýraznější meziroční růst HDP ze zemí Evropské unie vykázaly Polsko (+4,0 %), Kypr (+3,7 %) a Španělsko (+2,9 %), naopak nejvýraznější pokles Estonsko (-1,7 %) a Irsko (-1,4 %). Tuzemský HDP se zvýšil meziročně o 0,4 % a proti prvnímu čtvrtletí o 0,3 %.

Evropská komise v květnu ve svém jarním výhledu zlepšila odhad letošního růstu ekonomiky Evropské unie o desetinu procentního bodu na jedno procento. V příštím roce čeká zrychlení růstu na 1,6 %. Česká ekonomika v letošním roce podle výhledu vykáže růst o 1,2 %, v únoru komise letošní růst odhadovala na 1,1 %. V příštím roce komise počítá se zvýšením tempa růstu na 2,8 %.

Průmyslová výroba v EU se v červnu meziměsíčně nezměnila

Průmyslová výroba v zemích Evropské unie v červnu podle sezónně přepočtených údajů ve srovnání s předchozím měsícem zůstala beze změny. V květnu o 1,2 % klesla.

Produkce zboží dlouhodobé spotřeby v EU se meziměsíčně zvýšila o 3,2 % a produkce energií stoupla o 1,4 %. Výroba kapitálového zboží byla vyšší o 0,9 % a výroba polotovarů o 0,7 %. Produkce zboží krátkodobé spotřeby se ale o dvě procenta snížila. Podobný byl i vývoj v eurozóně, kde se také snížila jen produkce zboží krátkodobé spotřeby.

Z jednotlivých zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, se meziměsíčně výroba nejvíce zvýšila v Rumunsku, a to o čtyři procenta. Ve Finsku stoupla o 3,6 % a na Slovensku o 2,1 %. Naopak v Irsku se výroba o 7,8 % snížila, v Belgii klesla o 6,5 % a v Chorvatsku a v Portugalsku byla nižší o 3,7 %.

Komentář analytika Víta Mikuška (Raiffeisenbank)

Zdroj: fxstreet.com, ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaEvropská unieHDPHospodářský růstPrůmysl
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa