US MARKETOtevírá za: 9 h 7 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

3 scénáře vývoje sazeb Fedu do konce roku

Jednou z hlavních zářijových událostí bude v ekonomice a na trzích zasedání americké centrální banky. Do konce roku pak bude Fed o nastavení měnové politiky jednat ještě dvakrát, v listopadu a prosinci. Na jaké úrovni bude základní úroková sazba na konci roku? Spadnout může ze současné úrovně o více než procentní bod, ale také se klidně může snížit jen o 25 bazických bodů.

Úlohou americké centrální banky je zajišťovat cenovou stabilitu při maximální zaměstnanosti. Klíčová jsou tak pro Fed při rozhodování inflační data a údaje z trhu práce.

Meziroční inflace - vyjádřená indexem spotřebitelských cen (CPI) - v červenci klesla na 2,9 % z červnových 3 %. Aktuálně je tak nejnižší za téměř tři a půl roku. Takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií, se pak snížila na 3,2 %, nejnižší úroveň od dubna 2021, z červnových 3,3 %. Meziroční růst spotřebitelských cen v USA tak dále zpomaluje z maxima 9,1 % v červnu 2022 a pomalu se přibližuje k 2% cíli Fedu. Nová inflační data (za srpen) budou zveřejněna příští týden ve středu.

V sestupném trendu zůstává také index výdajů na osobní spotřebu (takzvaný PCE index), který Fed při hodnocení inflace upřednostňuje před indexem spotřebitelských cen. Meziročně index výdajů na osobní spotřebu v červnu a v červenci stoupl o 2,5 %, ještě loni v září přitom rostl tempem 3,4 %.

USA - meziroční změny indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE, levá osa) a indexu spotřebitelských cen (pravá osa), zdroj: tradingeconomics.com

USA - meziroční změny indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE, levá osa) a indexu spotřebitelských cen (pravá osa), zdroj: tradingeconomics.com

Naopak data z trhu práce za červenec, zveřejněná začátkem srpna, byla nečekaně slabá. Míra nezaměstnanosti se v sedmém měsíci roku překvapivě zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 4,3 % a mimo zemědělství ve Spojených státech vzniklo jen 114 tisíc pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se navíc v červenci zvýšila již čtvrtý měsíc v řadě a od ledna souhrnně vzrostla o 0,6 procentního bodu. Údaje za srpen vyjdou tento pátek.

USA - míra nezaměstnanosti (levá osa, v %) a tvorba pracovních míst (pravá osa, v tisících), zdroj: tradingeconomics.com

USA - míra nezaměstnanosti (levá osa, v %) a tvorba pracovních míst (pravá osa, v tisících), zdroj: tradingeconomics.com

3 scénáře vývoje úrokových sazeb Fedu do konce roku

Základní scénář: Sazba letos klesne o tři čtvrtě bodu

  • pravděpodobnost: 60 %

Centrální banka pozitivně vnímá pokračující pokles inflace, přičemž růst míry nezaměstnanosti a slábnutí tempa tvorby pracovních míst považuje za návrat k normálu po období zvýšené tvorby pozic v době ožívání ekonomiky po pandemii. Nová data na konci tohoto a v polovině příštího týdne nebudou pro trh ani Fed překvapením, nezaměstnanost zůstane blízko červencové úrovně a inflace dále nepatrně klesne.

Jerome Powell během svého projevu v Jackson Hole prohlásil, že další oslabování trhu práce není přáním ani cílem Fedu, proto na zářijovém zasedání centrální banka zahájí cyklus snižování úrokových sazeb. První krok ale bude opatrný, spíše symbolický, takže základní sazba klesne o "standardních" 25 bazických bodů. Během tiskové konference po zasedání si investoři vyslechnou jako již tradičně slova o tom, že další vývoj měnové politiky zůstává otevřený a že Fed bude reagovat na nově příchozí data z ekonomiky.

Bude-li pozvolný dezinflační proces pokračovat a stav trhu práce se nebude rapidně zhoršovat, bude snižování sazeb tempem 25 bazických bodů pokračovat i na zasedáních v listopadu a prosinci, a na konci roku tak základní sazba bude v pásmu 4,50-4,75 %.

Alternativní scénář: V září sazba klesne o půl bodu

  • pravděpodobnost: 25 %

Z trhu práce tento pátek dorazí velice slabá data, nezaměstnanost stoupne na 4,5 % a tvorba pracovních míst dále zvolní. To obnoví obavy z příchodu recese a akciový trh zažije nové kolo výprodejů. Inflační data za srpen pak příští týden ukáží pokračování růstu spotřebitelských cen červencovým tempem, případně mírný nárůst inflace.

Fed ve snaze podpořit trh práce na zářijovém zasedání sníží základní úrokovou sazbu o 50 bazických bodů a Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání zdůrazní, že současná výše sazeb dává bance značné možnosti k podpoře ekonomiky. Investoři ovšem Powellova slova nedocení a na trzích zůstane zvýšená volatilita s převažujícím prodejním tlakem. Na dalším zasedání v listopadu proto Fed opět sazby zredukuje o 50 bazických bodů. Teprve to investory alespoň částečně uklidní a situace na burzách se s blížícím se koncem roku stabilizuje.

Alternativní scénář: Sazba se letos sníží jen jednou

  • pravděpodobnost: 15 %

Zpráva z trhu práce Spojených států v pátek potvrdí, že americká ekonomika míří k takzvanému měkkému přistání, když se míra nezaměstnanosti za srpen vrátí k 4 % při vzniku více než 200 tisíc pracovních míst. To potvrdí příští týden inflační data, která ukáží další zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen. Americké akciové indexy v reakci na vývoj inflace stanoví nová rekordní maxima, což z Fedu sejme i poslední zbytky tlaku na uvolnění měnové politiky. Banka ve snaze neriskovat návrat vysoké inflace příští týden potvrdí základní sazbu v pásmu 5,25-5,50 % a k prvnímu uvolnění měnové politiky přistoupí až další měsíc s vysvětlením, že inflace se udržitelně vrací k 2% cíli při přetrvávající odolnosti hospodářství.

Tím pro letošek Fed skončí. V prosinci centrální banka nastavení měnové politiky potvrdí a s uvolňováním měnových kohoutů bude pozvolna pokračovat až příští rok.

3 scénáře vývoje sazeb Fedu do konce roku 2024

3 scénáře vývoje sazeb Fedu do konce roku 2024

Zdroj: CME Group, tradingeconomics.com

Americká ekonomikaCentrální bankyFedInvestiční a ekonomický výhledSpojené státy americké (USA)Úrokové sazbyVýhled na rok 2024
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa