Meziroční inflace v Česku v listopadu zůstala na 2,8 %, příští rok se podle ČNB bude přibližovat k 2% cíli
Spotřebitelské ceny v Česku v listopadu stouply meziročně stejně jako v říjnu o 2,8 %. V úterý ráno to uvedl Český statistický úřad. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,1 % po říjnovém růstu tempem 0,3 %. Výsledek je lepší, než se čekalo, analytici hovořili o zrychlení meziročního růstu cen na 3 %, zároveň však upozorňovali, že vyšší inflace bude dána efektem loňské nízké srovnávací základny a že příští rok bude růst cen opět mírnější. Ceny zboží v listopadu úhrnem vzrostly o 1,4 % a ceny služeb se zvýšily o 5,2 %.
"V listopadu ceny proti loňskému roku vzrostly stejně jako v říjnu o 2,8 %. Vývoj cen v jednotlivých oddílech spotřebního koše byl ale odlišný. Jediným oddílem, kde ceny meziročně klesly, bylo odívání a obuv, pokles činil necelé procento," uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen Českého statistického úřadu.
Ke zrychlení meziročního cenového růstu došlo zejména v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Naopak v oddíle bydlení došlo ke zpomalení cenového růstu. Ceny elektřiny vzrostly o 9,2 % (v říjnu růst o 10,5 %), zatímco ceny plynu klesly o 2,9 % (v říjnu se snížily o 2,3 %). Vývoj cen v oddíle doprava byl ovlivněn především zmírněním poklesu cen pohonných hmot a olejů, ty byly v listopadu meziročně nižší o 7,6 % (v říjnu klesly o 11,4 %).
Meziroční inflace byla v listopadu o 0,1 procentního bodu nižší, než předpokládala ČNB, ve struktuře spotřebního koše ale nebyly výrazné odchylky od její prognózy. Ředitel sekce měnové ČNB Petr Král v komentáři pro Investiční web připustil, že v prosinci se inflace dostane mimo toleranční pásmo centrální banky, půjde ale podle něj o technický efekt a už na začátku příštího roku se inflace do tolerančního pásma ČNB vrátí a poté se bude postupně přibližovat i k samotnému 2% cíli.
Na meziroční růst cenové hladiny měly v listopadu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení. Ceny nájemného z bytu vzrostly o 6,3 %, ceny výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu se zvýšily o 4 %, ceny vodného stouply o 10,9 %, ceny stočného byly vyšší o 13,4 % a cena tepla a teplé vody narostla o 8,5 %. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde se zvýšily ceny lihovin o 3,3 %, piva o 3 % a tabákových výrobků o 7 %. V oddíle stravování a ubytování byly ceny stravovacích služeb vyšší o 6,7 % a ceny ubytovacích služeb stouply o 8,8 %. V oddíle rekreace a kultura se zvýšily ceny dovolených s komplexními službami o 6,6 %.
Náklady vlastnického bydlení (tzv. imputované nájemné) meziročně vzrostly o 1,5 % (v říjnu +1,7 %), a to zejména v důsledku růstu cen nových nemovitostí.
Analytici: Za celý letošní rok by se inflace měla vejít do 2,5 %
"Listopadová data o inflaci vyznívají optimisticky. Meziroční hodnota 2,8 % na první pohled vypadá stále varovně, nicméně meziměsíčně se v listopadu nic hrozivého na cenovkách neodehrálo. Naopak, většina sledovaných kategorií se vyvíjela normálně, tedy přibližně v souladu s dvouprocentním inflačním cílem centrální banky. Do karet nám tentokrát nehrály nespolehlivé kategorie, tedy potraviny a pohonné hmoty, které inflaci zvyšovaly. Cenový vývoj v poptávkových oddílech zůstává až ukázkově disciplinovaný, což platí o oděvech a obuvi, vybavení domácností, rekreacích i stravovacích a ubytovacích službách. Za celý letošní rok tak tuzemská inflace míří ke snesitelným 2,5 % a existuje dobrá šance, že ani rok 2025 nepřinese velké cenové drama. Na prosincovém zasedání bankovní rady ČNB tak očekáváme opět volbu mezi dalším snížením úrokových sazeb o 0,25 procentního bodu a jejich stabilitou. Silněji argumentačně nabito podle nás budou mít holubice, tedy příznivci uvolnění měnové politiky," napsal v komentáři hlavní ekonom ve společnosti CYRRUS Vít Hradil.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek upozornil, že prosincová inflace s největší pravděpodobností bude začínat už trojkou. "Asi těžko předpokládat, že by během následujícího týdne výrazně zlevnily třeba potraviny, aby mohly výsledek inflace ovlivnit. Začátek nového roku poté bude ovlivněn velkou nejistotou ohledně nových ceníků zboží a služeb. Otázkou je také míra fixací cen energií. Proto je pravděpodobné, že na prosincovém zasedání si ČNB dá pro jistotu přestávku ve snižování úrokových sazeb. S ohledem na přetrvávající inflační tlaky a nejistý výhled je to asi optimální řešení, které navíc pomůže koruně udržet se na přelomu roku blízko pětadvacítky," napsal.
"Celková inflace zůstává pod kontrolou, ačkoli se nyní meziroční růst pohybuje blíže 3 %. Rizikem o něco vyšší inflace v nadcházejících měsících jsou ceny potravin a i přes listopadový vývoj imputované nájemné. Pro prosinec očekávám zrychlení meziroční inflace ke 3 % a v souhrnu za celý letošní rok bude inflace činit 2,4 %. Největšími riziky jsou pro další vývoj kolísavé ceny potravin, přetrvávající vyšší inflace ve službách a v posledních měsících je znepokojující rovněž zrychlování růstu imputovaného nájemného v návaznosti na obnovený růst cen nemovitostí," doplnil analytik ve společnosti AKCENTA CZ Miroslav Novák.
Statistici v úterý zveřejnili také informace o říjnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Oproti září se ceny vývozu zvýšily o 0,9 % a ceny dovozu stouply o procento. "V říjnu byly ceny vývozu a dovozu značně ovlivněny vývojem kurzu koruny vůči euru a dolaru," podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš. V meziročním porovnání vzrostly vývozní ceny o tři procenta a dovozní ceny o 0,6 %, významně se snížily ceny pohonných hmot.
Zdroj: ČSÚ