Fed zredukoval úroky o čtvrt procentního bodu, naznačil pomalejší snižování sazeb v příštím roce
Americká centrální banka ve středu podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,25 až 4,50 %. Signalizovala však, že v příštím roce bude sazby snižovat pomaleji, než předpokládala dříve. Zároveň zlepšila prognózu růstu ekonomiky Spojených států v letošním i příštím roce. Vyhlídky na pomalejší snižování úrokových sazeb vedly k poklesu cen amerických akcií, dolar naopak posiloval.
Fed zahájil snižování úrokových sazeb v září, kdy základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu z pásma 5,25-5,50 %. V listopadu přikročil k dalšímu snížení sazby, a to o čtvrt procentního bodu do pásma 4,50-4,75 %. Centrální banka se uvolňováním měnové politiky snaží podpořit domácí ekonomiku.
"Naše měnová politika je nyní výrazně méně restriktivní," uvedl na tiskové konferenci šéf centrální banky Jerome Powell. "Můžeme tak být mnohem opatrnější při zvažování dalších úprav základní sazby," dodal.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, kolem 21.30 SEČ ztrácel zhruba 1,4 % a sestoupil pod 43 000 bodů. Euro vůči dolaru ve stejnou dobu vykazovalo pokles o více než 1,2 % a pohybovalo se v blízkosti 1,036 USD.
Fed nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním roce zvýší o 2,5 % a napřesrok stoupne o 2,1 %. V zářijovém výhledu pro oba roky předpovídal pouze 2% růst. Pro rok 2026 vyhlíží růst HDP o 2 % (proti zářijové predikci beze změny) a pro rok 2027 o 1,9 % (zářijová predikce: +2,0 %).
Banka také zvýšila odhady průměrné inflace měřené podle indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE index), což je její preferovaný ukazatel. Nyní předpokládá, že tato inflace letos dosáhne 2,4 % a v příštím roce se zvýší na 2,5 %. V září předpovídala, že inflace bude letos činit pouze 2,3 % a napřesrok klesne na 2,1 %. V roce 2026 by inflace podle nové projekce měla klesnout na 2,1 % (zářijová predikce: +2,0 %) a v roce 2027 by se měla snížit na 2 % (proti zářijové prognóze beze změny).
Před zářijovým uvolněním měnové politiky se základní úroková sazba Fedu nacházela v pásmu 5,25 až 5,50 %, což byla nejvyšší úroveň od roku 2001. Na tuto úroveň se vyšplhala v důsledku snahy centrální banky dostat pod kontrolu inflaci. Vysoké náklady na půjčky obvykle zmírňují inflační tlaky, avšak zároveň brzdí hospodářský růst.
Předloni v červnu se meziroční míra inflace v USA vyšplhala až na 9,1 %, a byla tak nejvýše za více než 40 let. Od té doby už inflace výrazně klesla, v listopadu činila 2,7 %.
Tisková konference Jeromea Powella
"Inflace učinila pokrok směrem k 2% cíli, zůstává však poněkud zvýšená," uvedla centrální banka v prohlášení zveřejněném na závěr prosincového zasedání. Poukázala rovněž na pokračující solidní hospodářský růst a na přetrvávající nízkou nezaměstnanost.
Komentář expertů z XTB
Zdroj: Fed, ČTK