US MARKETOtevírá za: 12 h 20 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Trump podepsal zavedení cel na dovozy z Kanady, Mexika a Číny. Kanada odpověděla obdobným opatřením, Mexiko je plánuje a Čína chystá žalobu u WTO

Americký prezident Donald Trump potvrdil zavedení nových cel. Zboží z Kanady a Mexika od soboty podléhá 25% clu, pro import z Číny platí nově navíc 10% clo. Kanada získala výjimku pro energetické produkty, na něž platí jen 10% sazba. Kanadský premiér Justin Trudeau později oznámil zavedení 25% cel na americké zboží v hodnotě 155 miliard dolarů.

Trumpův poradce pro obchod a výrobu Peter Navarro v sobotu potvrdil, že Trump uvaluje 25% clo na dovoz z Mexika a Kanady a 10% clo na čínské zboží. Kanadské energetické suroviny budou mít pouze 10% sazbu.

První část odvetných kanadských cel na zboží v objemu 30 miliard dolarů vstoupí v platnost okamžitě, zbytek bude následovat během tří týdnů, aby se kanadské firmy mohly přizpůsobit. Tarify se budou týkat široké škály produktů, včetně alkoholu, ovoce, oblečení, nábytku a plastů. Trudeau zároveň vyzval Kanaďany k podpoře domácí ekonomiky tím, že budou nakupovat kanadské výrobky a omezí cestování do USA.

Vedle Kanady se k odvetným opatřením připojilo i Mexiko, jehož prezidentka Claudia Sheinbaum Pardo pověřila vládu zavedením "Plánu B", zahrnujícího celní i necelní opatření na ochranu mexických zájmů. Odmítla obvinění USA z propojení mexické vlády s organizovaným zločinem a zdůraznila nutnost spolupráce v boji proti pašování drog, ovšem s důrazem na vzájemný respekt a suverenitu.

Čína se rozhodla bránit proti americkým clům právní cestou a plánuje podat žalobu u Světové obchodní organizace (WTO). Ve svém prohlášení vyzvala USA k dialogu a spolupráci na základě vzájemného respektu. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí připomněl, že Čína již dříve spolupracovala s USA v boji proti fentanylu, a vyzval k pokračování této spolupráce.

Trump své rozhodnutí obhajoval obavami z nelegální migrace a právě pašování drog, zejména fentanylu. Jeho politika tarifů je pokračováním strategie z jeho prvního prezidentského období, kdy vedl obchodní válku s Čínou. Odborníci varují, že nová vlna cel by mohla ovlivnit globální ekonomiku, zvýšit ceny spotřebního zboží a narušit mezinárodní spolupráci.

Cla jsou poplatky na zahraniční zboží, které platí američtí dovozci. Někteří ekonomové je kritizují, protože podle nich vedou ke zdražování pro spotřebitele. Trump je ale prosazuje jako nástroj k vyjednání lepších obchodních dohod, ochraně amerického průmyslu a získání příjmů.

V pátek v Oválné pracovně Trump prohlásil, že rozhodnutí o clech je "čistě ekonomické". Odkázal na obchodní schodky USA s dotčenými zeměmi a zároveň obvinil Kanadu, Mexiko a Čínu z podílu na šíření drogy fentanyl v USA. Prezident také slíbil další cla na mikroprocesory, ropu, plyn, ocel, hliník, měď a farmaceutické produkty včetně "všech forem léků". Nakonec dodal, že cla "rozhodně" uvalí i na dovozy z Evropské unie.

"Stupňování celních sazeb v Severní Americe může vést k výraznějšímu růstu cen ropy na světových trzích, a tedy zdražování pohonných hmot v Česku. Rafinérie na středozápadě USA totiž téměř ze tří čtvrtin zpracovávají kanadskou ropu," uvedl Lukáš Kovanda z TRINITY BANK. Zásobování USA ropou a ropnými produkty se tak podle něj prodraží a zhorší a horší americké zásoby mívají dopad na světové ceny ropy, která pak zdražuje.

Zdroj: CNBC, TRINITY BANK

Americká ekonomikaČínaDonald TrumpKanadaMexikoMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa