US MARKETOtevírá za: 13 h 41 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Trump se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z EU, konkrétní termín zatím nesdělil

Americký prezident Donald Trump během středečního jednání svého kabinetu v Bílém domě prohlásil, že se rozhodl uvalit 25% clo na dovoz z Evropské unie. Konkrétní termín neuvedl, řekl ale, že se tak stane brzy. Současně řekl, že cla na dovoz z Kanady a Mexika, jež měla podle původního plánu platit od března, naběhnou 2. dubna. Evropská komise ve středu večer sdělila, že je připravena rychle zareagovat odvetnými cly.

Trump prohlásil, že evropský blok byl vytvořen, aby "oje*al Spojené státy", a zopakoval, že je nespravedlivé, že evropské země do USA dohromady vyvážejí více zboží, než kolik proudí opačným směrem. K parametrům cel Trump řekl, že by měla platit "obecně", posléze ale konkrétně jmenoval "dovoz automobilů a další".

Donald Trump hned po nástupu do úřadu oznámil záměr zavést cla na dovoz zboží z Číny, Evropy i sousedních zemí, tedy Kanady a Mexika. Tvrdí, že cla pomohou snížit obchodní deficit USA, ekonomové ale varují před vyššími cenami pro spotřebitele. Trump oznámil 25% clo a obvinil Evropu z nespravedlivého obchodování. Evropská komise jím uváděná čísla zpochybnila.

Prezident přesně nespecifikoval, na jaké produkty se cla zaměří, zmínil ale auta. EU hrozí odvetnými opatřeními a zdůrazňuje, že Spojené státy těží z evropského trhu. Trump varoval, že pokud EU zareaguje odvetnými cly, USA mohou přestat evropské zboží dovážet úplně.

Trumpovy výpady by mohly starý kontinent spojit. EU ale pozvolna ztrácí schopnost hlubší integrace, říká David Lubin z Chatham House

Trumpovy výpady by mohly starý kontinent spojit. EU ale pozvolna ztrácí schopnost hlubší integrace, říká David Lubin z Chatham House

V případě Mexika a Kanady Trump spojil cla s bojem proti nelegální migraci a pašování drog. Oznámená cla byla opakovaně odložena a jejich zavedení bude záviset na postupu těchto zemí v potírání drogové kriminality. Některá cla mají nově začít platit 2. dubna, byť zatím není jasné, na které produkty se budou vztahovat.

"Trump ve středu nesdělil detaily (je otázka, zda nějaké detaily vůbec jsou známy). Již dříve byla zmíněna cla na auta, farmaceutické výrobky, hliník, ocel nebo měď. Je lepší očekávat, že na tyto oblasti mohou být cla skutečně uvalena, je ale otázka, zda takto vysoká. Spíše se kloníme k tomu, že budou nakonec nižší (10 %), nejistota je ale značná. EU se obratem nechala slyšet, že rozšiřuje seznam typů zboží, na které zavede případná odvetná cla, nabízí ale také Americe dohodu o snížení některých cel, například na auta (kde EU uplatňuje vyšší cla než USA)," uvedl ekonom Jiří Polanský z České spořitelny.

A popsal i případné dopady na české hospodářství. "Pro letošní rok čekáme růst HDP české ekonomiky o 2 % a příští rok o 2,6 %. Nyní počítáme pouze s malými negativními dopady cel (0,1-0,2 procentního bodu), ty jsou již součástí prognózy. Trumpova komunikace o vysokých clech na dovozy z EU spadá do alternativního scénáře. Jednak se tato komunikace mnohdy mění za dne na den, jednak může jít o začátek vyjednávání, jednak neznáme detaily ani načasování. Případná obchodní válka mezi USA a EU by mohla znamenat nižší růst české ekonomiky o 0,5-0,6 procentního bodu, to za nás stále platí. Jde o odhady pro celý rok, takže případné zavedení cel například od poloviny roku by pro letošek znamenalo poměrně nižší dopad s výraznějším vlivem až příští rok. Stále se spíše kloním k názoru, že nějaká cla se sice zavedou, ale k výraznější obchodní válce mezi USA a EU nakonec nedojde. Takový vývoj by totiž měl na Ameriku stagflační vliv, protože by vedl k zesílení inflace a významnému zpomalení růstu HDP. A to není v zájmu řady republikánů ani samotného prezidenta (v listopadu 2026 jsou v USA doplňovací volby do Kongresu, kde si bude chtít udržet podporu)," popsal Polanský.

Trump ve středu představil také podrobnější plán na "zlatou kartu", která by umožnila bohatým lidem, včetně ruských oligarchů, získat za pět milionů dolarů trvalý pobyt v USA. Očekává, že program přinese americké ekonomice biliony dolarů (věří, že se karet prodá okolo milionu) a nahradí dosavadní systém zelených karet pro investory.

Dalším krokem prezidenta Trumpa v zájmu lepší bilance federálního rozpočtu USA je hromadné propouštění federálních zaměstnanců. To má snížit výdaje státní správy. Na středeční jednání vlády k tomuto tématu přizval Elona Muska, který přiznal možné chyby v dosavadním postupu nevládního úřadu pro efektivitu státní správy (DOGE). Tvrdí ale, že úspory převýší případné negativní dopady. Opatření DOGE nicméně vyvolala chaos, zastavila stavební projekty a zmrazila vědecký výzkum.

Zdroj: AP, Reuters

Americká ekonomikaDonald TrumpEvropská unieGeopolitikaMezinárodní obchodSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa