Sazby v USA zůstávají beze změny, nová prognóza Fedu počítá se slabším růstem ekonomiky a vyšší inflací
Americká centrální banka na březnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání potvrdila nastavení sazeb. Hlavní úrok zůstává v pásmu 4,25-4,50 %. Fed zároveň revidoval výhled růstu amerického HDP níže a výhled inflace výše. V prohlášení banka upozornila, že nejistota ohledně dalšího ekonomického vývoje narostla.
Fed zahájil snižování úrokových sazeb loni v září, kdy základní sazbu zredukoval o půl procentního bodu z pásma 5,25-5,50 %. V listopadu i v prosinci sazby snížil o čtvrt procentního bodu. V lednu pak byl cyklus uvolňování měnové politiky pozastaven.
Centrální banka se snižováním sazeb snažila normalizovat měnovou politiku poté, co inflace výrazně klesla z velice vysokých úrovní dosažených v roce 2022 (40leté maximum 9,1 % v červnu 2022). Pozastavení cyklu poklesu sazeb ekonomové vysvětlují obnoveným růstem inflace a nejistými vyhlídkami dalšího vývoje spotřebitelských cen, mimo jiné kvůli americké celní politice a hrozbě obchodních válek.
Na březnovém zasedání bylo také oznámeno zpomalení takzvaného kvantitativního utahování, tedy rozprodávání obří bilance Fedu nafouknuté nákupy aktiv v dřívějších programech kvantitativního uvolňování. Nově centrální banka nebude reinvestovat jen pět miliard dolarů z maturujících dluhopisů, dosud to bylo 25 miliard. V případě cenných papírů krytých hypotékami zůstává v platnosti tempo 35 miliard dolarů měsíčně.
Podle makroekonomické prognózy, kterou centrální banka USA zveřejnila na závěr březnového jednání, nyní Fed předpokládá, že hrubý domácí produkt USA se v letošním roce zvýší o 1,7 %. V prosincovém výhledu předpovídal 2,1% růst. Pro rok 2026 centrální banka vyhlíží růst HDP o 1,8 % (prosincová predikce: +2,0 %) a pro rok 2027 o 1,8 % (prosincová predikce: +1,9 %).
Zároveň centrální banka zvýšila odhad letošní průměrné inflace měřené indexem výdajů na osobní spotřebu (PCE index), což je preferovaný ukazatel Fedu. Předpokládá, že tato inflace dosáhne 2,7 %. V prosinci banka předpovídala, že bude činit jen 2,5 %. V roce 2026 by ale inflace podle projekce měla klesnout na 2,2 % (prosincová predikce: 2,1 %) a v roce 2027 by se měla snížit na cílovaná 2 % (proti prosincové prognóze beze změny). Příští prognózu Fed zveřejní 18. června.
Takzvaná dot plot projekce naznačuje, že základní úroková sazba by se letos podle očekávání členů měnového výboru měla snížit asi o procentní bod. To je výrazná změna proti předchozí prognóze, která předpokládala její pokles v polovičním rozsahu.
Americké akciové indexy po oznámení výsledku zasedání Fedu navýšily zisky. Kolem 19.30 SEČ Dow rostl o 0,7 %, S&P 500 zpevňoval o 0,9 % a Nasdaq Composite přidával 1,3 %. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši dalších šesti předních světových měn, naopak část zisku odevzdal a ve stejnou chvíli posiloval o 0,36 % na 103,61 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA sestoupil z 4,32 % na 4,27 %.
Guvernér centrální banky Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání prohlásil, že opětovný růst inflace si centrální bankéři částečně vysvětlují cly. Návrat tempa růstu cen na 2% cíl by se tak podle něj mohl protáhnout. Připomněl přitom, že obavy ohledně dalšího vývoje jsou patrné jak u amerických domácností, tak mezi firmami.
Důvěra amerických spotřebitelů se drolí
Meziroční inflace ve Spojených státech v únoru dosáhla 2,8 %. Ceny zboží a služeb vzrostly mírnějším tempem než v březnu, což přineslo částečnou úlevu spotřebitelům a podnikům obávajícím se dopadu cel. Meziměsíčně index spotřebitelských cen podle zprávy Úřadu pro statistiku práce stoupl o 0,2 %, zatímco v lednu jeho nárůst dosáhl 0,5 %. Po vyloučení volatilních cen potravin a energií vzrostl jádrový index spotřebitelských cen o 0,2 % za měsíc a meziročně o 3,1 %.
Americký HDP se v posledním loňském čtvrtletí anualizovaně zvýšil o 2,3 %. Růst ekonomiky výrazně zpomalil z 3,1 % ve třetím čtvrtletí. Expanzi HDP v závěru loňského roku podpořily vyšší spotřebitelské a vládní výdaje, které více než kompenzovaly pokles investic.
Ekonomové upozorňují, že další vývoj americké ekonomiky zůstává nejistý. Na jednu stranu výhled podporují plány na podporu růstu hospodářství ze strany administrativy prezidenta Donalda Trumpa, jako jsou nižší daně nebo deregulace, na druhou stranu jej ale kalí obavy z dopadů některých (potenciálních) kroků Trumpa, primárně v mezinárodním obchodě či v imigrační politice Spojených států.
Obavy potvrdil i v polovině měsíce zveřejněný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Podle něj spotřebitelská důvěra v USA klesla na nejnižší úroveň od roku 2022.
Komentář expertů z XTB k březnovému jednání FOMC
Zdroj: Fed, Bloomberg, CNBC