US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

David Stockman: Velká deformace aneb Lžou nám a okrádají nás

Redakce IW
Redakce IW
13. 4. 2013 | 12:00
Finanční krize

David Stockman je bývalý ředitel rozpočtového úřadu Bílého domu za prezidenta Reagana, člen Sněmovny reprezentantů a dlouholetý finančník a odborník na americkou ekonomiku. Málokdo rozumí vztahu Washingtonu a Wall Street tak jako on.

Ve své nové knize The Great Deformation: The Corruption of Capitalism in America (Velká deformace: Korupce kapitalismu v Americe) Stockman popisuje, jak se Spojené státy z ekonomiky založené na volném trhu změnily v zemi s trhem, který je řízen tak, aby prospíval především privilegované menšině. Když vzniknou problémy, jejich řešení se platí penězi daňových poplatníků.

Alan Greenspan a Ben Bernanke svými manipulacemi s měnou vytvořili prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb. To není přirozené. Když se je však trh v roce 2008 pokusil změnit a zareagoval na ně, tehdejší ministr financí Paulson a další vyvolali dojem, že si svět s touto reakcí neporadí a že jedinou možností, jak se vyhnout totálnímu kolapsu, je záchranná operace. Doslova za každou cenu.

Historie ukazuje, že by bankroty byly ozdravující

Banky příliš velké na to, aby směly padnout - krásné slovní spojení, které je podle Stockmana jedním velkým konstruktem. "Zkrátka by se rozpadly na menší banky, které by přežily, nebo by zkrátka některé zkrachovaly," vysvětluje Stockman. "Na místo těch, které by zbankrotovaly, by nastoupily jiné. To je trh, tak by to mělo být."

Americká vláda zachránila svým programem řadu velkých bank včetně Morgan Stanley nebo Goldman Sachs, pojišťovnu AIG a další. Jejich případný bankrot by přitom podle Stockmana neznamenal žádný "konec světového finančního systému", jen dočasné turbulence vyvolané tím, že by se peníze zkrátka přesunuly do jiných, zdravějších institucí. To ale nebylo v zájmu mocných spojených se světem "velkých financí".

Stockman neví, zda je horší pachuť z řešení finanční krize v USA před pěti lety, nebo pocit, že by se něco podobného mohlo kdykoli opakovat. "Banky rychle obnovily sou solventnost díky penězům lidí, kteří by jim je sami od sebe nikdy nesvěřili. Fed zpanikařil, což dalo zapomenout na něco, co do té doby snad bývalo tržní úrokovou sazbou. Nelze mít kapitalismus, nelze mít svobodný trh bez sazby, která relevantně popisuje cenu peněz, ochotu riskovat a ochotu půjčovat," upozorňuje David Stockman.

Kdo nyní zná cenu peněz?

"Jakmile odstraníte mechanismus vytváření ceny na trhu, deformujete všechny ostatní trhy," přibližuje ekonom svůj koncept "velké deformace". "Velké americké banky splatily státu půjčky z TARP penězi daňových poplatníků, stát na tom prý dokonce vydělal. Ano, v cenách akcií, která absolutně neodpovídaly a neodpovídají realitě."

Stockman se pozastavuje i nad tím, že Fed dovoluje americkým bankám opět vyplácet dividendy a odkupovat vlastní akcie. Tím totiž banky pomáhají držet jejich cenu vysoko. "Shrábnou pak velice snadno zisky z úspěšných sázek na akciové opce," pokračuje zastánce volného trhu.

Jak situaci řešit? Stockman by velké banky zavřel do "domácího vězení". "Každý dolar, který vydělají díky Fedu, by měly nechat ve své bilanci a vytvářet rezervy pro případ, že by se finanční systém znovu přiblížil na hranu propasti."

Zdroj: Peak Prosperity

Americké bankyBankyFinanční krize
Sdílejte:

Nenechte si ujít

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

5 % HDP na obranu: První krok byl hračka, teď přijdou skutečné výzvy

dnes-Tomáš Beránek
Zbraně