Zmatek nad zmatek: Trump odložil platnost většiny dovozních cel, trhy šílí
Co kolem amerických dovozních cel platilo ještě před malou chvílí, je teď zase úplně jinak. Prezident Donald Trump oznámil, že s okamžitou platností pozastavuje platnost většiny celních tarifů. Clo na dovoz z Číny ale znovu zvýšil, tentokrát ze 104 % na 125 %. Nečekaný obrat vyvolal na burzách nákupní šílenství.
Cla nad základní 10% tarif se nevybírala ani den. Jejich platnost byla pozastavena na 90 dní. Netýká se to ale Číny, na tu naopak šéf Bílého domu uvalil další dodatečné clo 21 % poté, co Peking potvrdil reciproční cla na americký dovoz v celkové výši 84 % s platností od čtvrtka.
"Protože Čína nerespektuje světové trhy, zvyšuji cla (na ni) na 125 %. Zároveň jsem s ohledem na ochotu více než 75 zemí jednat rozhodl o 90denní pauze u cel nad základních 10 %. Obojí vstupuje v platnost okamžitě," napsal Trump na sociální síti Truth.
Americký ministr financí Scott Bessent prohlásil, že pozastavení platnosti cel je důkazem ochoty Spojených států jednat. Odmítl přitom, že by šlo o reakci na masivní výprodeje na burzách. Naopak řekl, že Trump s pozastavením platnosti cel nad základních 10 % počítal už ve chvíli, kdy takzvané reciproční tarify oznámil. "Celou dobu to byla strategie," uvedl šéf státní kasy.
"Děkuji jménem všech Američanů," napsal na síti X hedgeový manažer Bill Ackman, který Trumpa podporoval během prezidentské kampaně, ale proti celním opatřením se ostře vymezil.
"Bílý dům tvrdí, že obrat byl v plánu od samého začátku a nijak nesouvisí s děním na trzích. Spíše to ale vypadá tak, že žádné plány nejsou a vše se děje nahodile," poznamenal Marcus Brookes z Quilter Investors.
Ekonomové z investiční banky Goldman Sachs v reakci na Trumpův poslední krok snížili odhad pravděpodobnosti hospodářské recese v USA na 45 % ze 65 %.
"V přímém přenosu sledujeme obrat, na který všichni čekali. Investoři doufají, že je to krok, který vnese do celé věci více světla," napsala Gina Bolvinová z Bolvin Wealth Management Group. "A razantní obrat v náladě investorů mimochodem potvrzuje, jak důležité je zůstat na trhu i v takto nejisté době."
Akciové nákupní šílenství
Tři hlavní americké akciové indexy středeční obchodování zahájily v plusu, S&P 500 přidával asi půl procenta a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevňoval o více než procento. Po pozastavení platnosti cel obchodníci trh zaplavili nákupními příkazy.
Krátce po 20.30 SELČ S&P 500 přidával přes 8 % a Nasdaq Composite dokonce více než 10 %. Index volatility VIX ve stejnou chvíli padal o 30 % na asi 36 bodů. Akcie Tesly kolem půl deváté přidávaly asi 20 %, akcie Mety, Alphabetu a Amazonu kolem 10 %, cenné papíry Nvidie zpevňovaly o 16 %.
Trumpův celní pivot "překopal" i očekávání trhu ohledně sazeb Fedu. Zatímco po zavedení drakonických cel se čekalo poměrně razantní uvolňování měnové politiky (snížení sazeb do konce roku o 125 bazických bodů), k němuž dokonce šéfa centrální banky vyzýval i sám prezident, teď vyhlíží trh podle nástroje FedWatch burzovní skupiny CME už jen trojí snížení sazeb celkem o 75 bazických bodů. V reakci na to výnos 10letých vládních dluhopisů USA rostl o 14 bazických bodů na 4,411 %.
Zdroj: CNBC