US MARKETZavírá za: 0 h 24 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Další kolo obchodní války? Pravděpodobně EU vs. Čína

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová varovala, že pokud jednání o clech s americkým prezidentem Donaldem Trumpem selžou, je Evropská unie připravena přijmout odvetná opatření, a to včetně možného zdanění amerických technologických firem. I tak se ale zdá, že větší hrozbou než transatlantické napětí je potenciální celní válka mezi Evropskou unií a Čínou. Washington zvedl cla na čínské zboží na 145 %. Kam jinam by mělo čínské zboží ve velkém směřovat, když ne právě na evropský trh?

Vztahy mezi Evropskou unií a Čínou se ocitají na nejdůležitějším rozcestí za poslední dekádu. Obě strany sice zachovávají diplomatickou rétoriku, ale pod povrchem probíhá systematické přetahování o pravidla globálního obchodu, vliv v technologických odvětvích a kontrolu nad strategickými surovinami.

Obchodní válka mezi EU a Čínou už má konkrétní téma – elektromobily. V říjnu 2024 Brusel oznámil zavedení dodatečných cel na čínské elektromobily až do výše 38,1 %, což vyvolalo ostrou reakci Pekingu. V roce 2023 do Číny mířilo 9 % vývozu zboží z EU, opačným směrem proudilo 20 % evropského dovozu. Celkový objem obchodní výměny dosáhl asi 856 miliard eur. Prostor pro vzájemné zásahy do obchodních toků tedy rozhodně existuje. Evropa navíc stojí před složitým rozhodnutím – buď prohlubovat spolupráci s USA, nebo budovat výraznější partnerství s Čínou.

EU je ale ve vztahu s Čínou značně zranitelná, především kvůli své závislosti na dovozu vzácných zemin a kritických nerostných surovin. Čína již pozastavila vývoz svých nerostných zdrojů, tamní producenti se totiž musejí vypořádat s novými pravidly týkajícími se povolení k jejich vývozu. Až 98 % vzácných zemin dovážených do EU pochází právě z Číny a bez nich je prakticky nemožné naplnit cíle dekarbonizace průmyslu nebo realizovat Green Deal. Navíc se až 70 % světové rafinace těchto materiálů odehrává na čínském území.

Vzhledem k asymetrické povaze potenciálního konfliktu může Čína sáhnout k omezení vývozu surovin i bez přímého porušení obchodních dohod, například prostřednictvím administrativních průtahů či zpřísnění vývozních licencí.

Potenciální obchodní válka mezi EU a Čínou tak představuje komplexní střet, jehož kořeny sahají mnohem hlouběji než ke clům na elektromobily. Jde o strategickou soutěž o kontrolu nad klíčovými zdroji budoucnosti. Vzácné zeminy a kritické nerosty se stávají nejen předmětem, ale i nástrojem geopolitického tlaku. Evropská unie proto musí každý krok ve své reakci na příliv čínského zboží pečlivě zvažovat, vědoma si možných dlouhodobých dopadů.

Zdroj: Argos Capital

ČínaEkonomické a politické hrozbyEvropská ekonomikaEvropská unieGeopolitikaKomodityMezinárodní obchod
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa