Kvantitativní uvolňování může v roce 2014 pokračovat rychlejším tempem, upozorňuje expertka

Podle většiny trhu nyní americký Fed zvažuje, že začne ustupovat od programu kvantitativního uvolňování na začátku roku 2014. Podle Mary-Beth Fisherové, ředitelky amerického oddělení Société Générale pro úrokové strategie, ovšem nelze ignorovat ani možnost, že centrální banka program odkupu aktiv navýší, a to klidně i na zasedání 29. a 30. října.
Podle Fisherové "nelze tuto variantu ignorovat". Podle drtivé většiny analytiků a ekonomů sice Fed dodrží svůj plán "brzkého" zahájení ústupu od QE, nicméně velká část z nich také zdůrazňuje, že banka v září propásla jedinečnou příležitost k tomuto kroku - ekonomika se zdála být na vzestupu a vyjednávání o dluhovém stropu bylo v tu chvíli jen strašákem příštích týdnů.
Nyní chodí na trh zpožděná makrodata z úvodu října, která ovšem spíše zaostávají za odhady (tvorba pracovních míst v září, index nákupních manažerů). Říjnové statistiky budou navíc silně ovlivněny výpadkem financování v první polovině měsíce z důvodu shutdownu.
"Rozhodnutí neomezit již v září program odkupu dluhopisů se ukázalo být celkem prozíravé, zlepšování stavu ekonomiky se jaksi zaseklo," upozorňuje Fisherová. "Podle mě proto Fed bude na zasedání na konci října zvažovat ne omezení programu, ale jeho navýšení. Alespoň zmínka o tom se nedá vyloučit."
Kvantitativní uvolňování jako nejsledovanější proměnná
Právě kvantitativní uvolňování přitom v uplynulých letech podpořilo silnou akciovou rally, do roku 2012 pak i růst ceny zlata. Možné inflace se investoři podle všeho nyní nebojí, "nové" peníze zatím nezaplavily reálnou ekonomiku, ale hodně pomohly především bankám, které díky levnému financování obnovily svou ziskovost. Podílely se na tom právě i obchody s cennými papíry.
Fed by mohl na říjnovém zasedání FOMC vrátit do svého slovníku formulaci o "možném zvýšení nebo snížení objemu programu odkupu dluhopisů a hypotéčních zástavních listů v závislosti na stavu trhu práce a vývoji inflace", která se v zápisech ze zasedání naposledy objevovala na konci jara. Podle Fisherové je ale pravděpodobnost navýšení objemu QE na říjnovém zasedání pouze okolo 10 %. Vtipně ale přiznává, že jiní ekonomové ze Société Générale ji považují "za blázna, protože pravděpodobnost je zhruba 0,0001 %".
Výnosy amerických 10letých vládních dluhopisů se ale podle ředitelky úrokových strategií mohou klidně vrátit ke 2 %. Sama Fisherová ale upozorňuje i na rizika možného navýšení objemu QE. "Trh by podobný krok pochopil jako výrazné zhoršení názoru Fedu na americkou ekonomiku, riziko nafouknutí bublin na trzích s některými aktivy by opět vzrostlo, a banka by navíc opět zasadila ránu své snaze o co největší transparentnost."
Zdroj: Société Générale
Aktuality
