Hledají se reality pro bohaté Číňany. Kde? V Japonsku a Kalifornii

Na jedné straně oceánu Abekonomika, na druhé ekonomické oživení Spojených států. Výsledkem je rostoucí atraktivita místních trhů s bydlením. Oba navíc spojuje skupina investorů, která chce na zotavení nemovitostního trhu vydělat – bohatí Číňané.
Freya Beamishová, ekonomka Lombard Street Research, ve zprávě Japan's House Party píše, že čínští drobní investoři nyní jako by Japonsko považovali za další investiční destinaci. Očekává další růst zájmu díky zmírnění čínských kapitálových kontrol.
Olympijský efekt a přehřáté sousední nemovitostní trhy
Na rozdíl od Hongkongu a Singapuru, které byly dosud nejvyhledávanějšími investičními destinacemi, byla poptávka po japonských nemovitostech ze strany bohatých Číňanů dosud malá. "Japonsko těží z přehřátí asijského realitního sektoru," domnívá se Beamishová.
Průměrná cena bytů v oblasti Tokia stoupla podle Land Institute of Japan v červenci meziročně o 12,2 %. To může odrážet zvyšující se zájem o investice na nemovitostním trhu vlivem stimulační ekonomické politiky premiéra Abeho.
Tokio je podle obchodní instituce Mercer třetím nejdražším městem ve světě, přesto ceny zdejších luxusních nemovitostí stále působí atraktivně ve srovnání s Hongkongem, který se v průzkumu umístil až na šestém místě.
Zájem o japonské nemovitosti se zvyšuje paradoxně právě v době, kdy eskalují spory mezi Pekingem a Tokiem ohledně ostrovů ve Východočínském moři. Ty v nedávné době vyústily v násilné protesty v Číně a také bojkot japonského zboží. Bohaté Číňany hledající bezpečný přístav pro své investice ale podle všeho neodradily.
Mei Wong, regionální šéfka Jones Lang LaSalle v Hongkongu, tvrdí, že dotazů na japonské nemovitosti v posledních třech měsících přibylo zhruba o 15 %. Zahraniční investoři dosud tvořili podle dat Jones Lang La Salle jen malý podíl zájemců o nemovitosti v Tokiu (10 % v roce 2012) ve srovnání s ostatními velkými městy jako New York (31 %) nebo Londýn (63 %).
Podle Donalda Hana, výkonného ředitele konzultantské společnosti Chesterton Singapore, roste zájem o japonské (především rezidenční) nemovitosti nejen vlivem vyhlídek zlepšení ekonomiky, ale také skutečnosti, že Tokio bude hostit v roce 2020 olympijské hry. Tento "olympijský efekt" bude nejspíše podporovat růst tokijských cen rezidenčních nemovitostí i v následujících několika letech. "Čínští investoři se rozhlížejí rovněž po hotelech, jejich hlavním cílem ale zůstávají města jako Tokio, Ósaka a Jokohama," dodává Han.
Nejen zhodnocení realit, ale také investice do vzdělání
Z nemovitostní krize se vzpamatoval rovněž trh bydlení v Kalifornii. Těží z toho developeři jako Lennar, Pulte, K Hovnanian nebo Ryland. Své zákazníky nacházejí hlavně mezi Číňany.
Bohaté čínské rodiny se v drtivé většině vyhýbají médiím, a už vůbec nechtějí odhalit zdroje svého velkého bohatství. Někteří nakupují větší počet domů čistě jako sázku na zhodnocení realit, jiní ji berou spíše jako investici do vzdělání svých dětí.
Podle Emila Haddada, šéfa Fivepoint Communities (developera projektu Great Park Neighborhood), hodně Asiatů kupuje dům v USA právě s tím, že se sem za několik let rodina přestěhuje, aby mohla poslat děti do amerických škol.
Úroveň vzdělání v USA je Asiaty vnímána jako nejlepší ve světě. Doma je navíc znepokojují politická nestabilita, inflace a zhoršování životního prostředí. Kalifornské reality proto využívají jako bezpečný přístav a "parkoviště" pro hromady své hotovosti.
Zdroj: CNBC