Krize: Nemoc jako každá jiná?

Nedávno jsem byl týden nemocný. Nebylo to příjemné, ale kdyby nic jiného, uvědomil jsem si, jak je průběh nemoci podobný krizi ekonomiky.
Očekávání a tržní sentiment
Všichni známe ten stav, kdy na nás leze nemoc. V tom okamžiku si každý říká: "To nebude nemoc, jen si trochu odpočinu a zítra jsem zase fit." Obdobně na počátku krize nikdo nečekal takový propad. Stále si ještě pamatuji prohlášení George W. Bushe: "Naše ekonomika je silná."
Postupem času se tržní sentiment dostává k druhému protipólu. Vzdáváme se možnosti se uzdravit a po určité době nemoci zkrátka přijmeme takový stav, jaký je. V ekonomice se mluví o budoucí ztracené dekádě a všechny hlavní scénáře počítají s pokračujícím klesajícím trendem. To jsou okamžiky, kdy může postupně nastat očekávaná změna a situace se drobnými kroky mění k lepšímu.
Falešná rally, aneb ještě zůstat v posteli
Po několika dnech se mi udělalo ráno lépe. Využil jsem času, chodil po bytě, zašel si nakoupit do nejbližšího obchodu a prohlížel novinky na internetu. ¨Předčasný optimismus byl potrestán již odpoledne – vyšší teplota než předtím. Zkrátka nemoc bylo potřeba vyležet a nenechat se ošálit prvními náznaky uzdravení.
Stejné je to na burzách v době krize. Často dochází k tzv. "falešným rally," kdy se trh na chvíli vrátí k růstu, ale nereflektuje skutečnou situaci ekonomiky. Naše zbožná přání jej ženou výše – aby nakonec z větší výšky spadl ještě tvrději na úplné dno.
Léky – jen rychlé řešení
Použít léky? Často stačí spolknout pilulku – a je po problému. V reálném světě není situace tak jednoduchá. Častá konzumace antibiotik snižuje jejich účinnost a přirozenou imunitu. Dostaneme se pak do situace, kdy pomáhat přestanou. Proto není divu, že antibiotika jsou na předpis a používají se jen za určitých podmínek.
Podobně je tomu se stimulačními balíčky pro ekonomiku – dokáží pomoci, v určitých případech, ale nejsou dlouhodobým řešením. Kdo je využívá často, dostane se do dluhové pasti, odkud se lze dostat jen stěží. Je to jako v Řecku, které si už nemůže vzít další lék a musí celou nemoc odležet a protrpět.
Nakazit ostatní
Během nemoci se o mě doma ostatní starali, připravili mi jídlo, čaj a věnovali mi pozornost. Ale kontakt se mnou se jim nevyplatit – postupně ode mě někteří nemoc chytili.
Globální ekonomika je propojená a krize jedné země se postupně přelévá na ostatní, především na důležité obchodní partnery, na partnery partnerů atd. Přesto jsou vzájemný obchod a spolupráce nevyhnutelné k využití plného potenciálu, obchodu se zbožím, službami a vědomostmi, a také k uzdravení. Podle mnohých ekonomických teorií vydělávají na obchodu všechny zúčastněné strany. Obdobně člověk nedokáže žít sám – místní pekař pro něj peče housky, čínská továrna šije oblek a německý koncern poskytuje zpravodajský servis na internetu.
Ekonomika je, stejně jako naše tělo, nepředvídatelný organismus. K jejímu uzdravení vede pochopení a zodpovědný přístup k léčbě nemoci.