Americká energetika ve 4 grafech

Energetický sektor je motorem americké ekonomiky. Bez spolehlivých a cenově dostupných zdrojů energie v USA by byl ochromen celý svět. S výjimkou jádra jsou během posledních dekád hlavní čtyři energetické zdroje na vzestupu. Budoucnost všech ale zůstává nejistá. Jaké trendy převládají ve čtyřech největších energetických sektorech?
Vměšování se USA do dění na Blízkém východě je nejpatrnějším příkladem toho, jak jsou pro Ameriku energetické otázky důležité. Konflikty v posledních dvou až třech desetiletích byly z velké části motivovány ropnými nalezišti v regionu.
V posledních několika letech je největší nadějí pro USA, zejména v souvislosti se zahraniční politikou, produkce a zajištění vlastních levných a bohatých zdrojů energie. S inovacemi a technologickým rozvojem mění americké energetické firmy zaběhlé pořádky. Rychlý růst hydraulického frakování spolu s objevováním velkých ropných nalezišť umožnil velmoci změnit status z energetického dovozce na téměř soběstačnou ekonomiku.
Spolu s úspěchem těžby zemního plynu z břidlic se i americká ropná produkce zvedla na rekordní úrovně. V minulosti se nepředpokládalo, že by Amerika mohla vlastnit velké rezervy ropy jako například Saúdská Arábie nebo Kanada, současný vývoj ale mění postoj analytiků. Produkce ropy i zemního plynu jsou dnes hlavními tahouny americké energetické politiky.
Jak roste produkce zemního plynu a ropy, zvyšují se také obavy o bezpečnost a ekologické dopady těžby. Boom proto zažívají obnovitelné zdroje. Nejpopulárnější a nejlépe dostupná je energie ze slunce a větru, následovaná energií z přílivu a rafinací biopaliv. I tak ale alternativy zůstávají v menšině vedle konvenčních zdrojů, jako jsou uhlí nebo jádro, i když jejich podíl roste.
Jaderná energetika zajišťuje zhruba 20 % americké elektřiny. Její růst je brzděn obavami z dopadů havárií podobných Černobylu nebo Fukušimě. Vysoká rizika jaderných projektů znesnadňují hojnější využití reaktorů v USA.
Uhlí
Ze všech energetických zdrojů, na které se Amerika spoléhá, je uhlí pravděpodobně tím nejproblematičtějším. Jeho spalování znečišťuje ovzduší a těžba zatěžuje životní prostředí. Navzdory mnohým protiopatřením uhelného průmyslu (včetně kampaně za "čisté uhlí") se veřejné mínění obrací proti jeho využívání, dokonce i prezident Obama volá po 30% omezení emisí uhelných elektráren.
Jak je patrné z grafu, produkce uhlí by měla stagnovat, i když poslední čtyři desetiletí zaznamenávala silný růst. Projekce nejsou pro odvětví příliš růžové a průmysl bude muset projít velkou proměnou.
Ropa
Graf znázorňuje, jak rychlý nástup produkce ropy Spojené státy během 20. století zažily. Produkce zažívala boom od roku 1900, převážně mezi roky 1950 a 1975, potom ale začala klesat, zejména začátkem nového tisíciletí.
Boom v produkci ropy hrál důležitou roli v postkrizovém oživení americké ekonomiky. Energetickým firmám ale zatím chybí dostatečně rozvinutá infrastruktura. CNBC upozorňuje, že země nemá ani 150 rafinérií, ty stávající bojují s tím, aby udržely tempo s rostoucí produkcí. Zpomalení se nedá očekávat, spíše je pravděpodobné objevování nových břidlicových nalezišť.
Zemní plyn
Zemní plyn je ze všech energetických zdrojů, na něž se Spojené státy spoléhají, nejrychleji rostoucí odvětví s nejlepšími vyhlídkami. Má výhody oproti uhlí a ropě, je totiž považován za šetrnější vůči životnímu prostředí. Avšak některé způsoby jeho těžby ekology rovněž znepokojují - hydraulické frakování může vést k únikům metanu a otřesům země.
Dobrou zprávou jsou snahy o čistější a bezpečnější metody těžby. S mírou růstu odvětví asi nelze čekat, že by vláda chtěla brzdit rozvoj přehnanými regulacemi.
Obnovitelné zdroje
Odvětví alternativní energie zahrnuje množství různých energetických zdrojů v čele s větrnou, solární a vodní energií. Graf ukazuje rostoucí nabídku obnovitelných zdrojů v posledním desetiletí a boom větrných a solárních elektráren.
Větrná a solární energie jsou nejslibnější, zájem o ně roste jak mezi firmami, tak rezidenty. Cena solární energie klesá díky zvyšující se produkci a vládním pobídkám. Větrné farmy vyrůstají po celé zemi a přinášejí všestranné výhody.
Zdroj: Wall Street Cheat sheet
Aktuality
