US MARKETZavírá za: 2 h 36 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Barel ropy levnější o 20 USD a jeho dopady na ekonomiku

Ceny ropy v posledních týdnech a měsících klesají. Ropa Brent se minulý týden poprvé po čtyřech letech obchodovala pod 80 USD za barel, v létě přitom stála 115 USD za barel. Aktuální zpráva analytičky Michaly Marcussenové nabízí pohled na možné dopady snížení cen ropy na světovou ekonomiku.

S pomocí makroekonomického modelu analytička projektovala, jak pokles ceny ropy o 20 USD za barel může dopadnout na světové ekonomiky v následujících letech.

U zemí exportujících ropu by šlo o bezprostřední negativní šok pro růst HDP. Těžili by z něj naopak dovozci jako USA, Kanada a některé země Evropy a Asie.

Závěry Société Générale jsou shrnuty v grafu. Modrá část znázorňuje efekt poklesu po jednom roce, hnědá po dvou letech a šedá po třech letech.

"Jak je patrné z grafu, pokles ceny ropy o 20 USD za barel dodá světovému HDP 0,26 procentního bodu po prvním roce šoku," píše Marcussenová. Největším poraženým po prvním roce je Rusko.

Zdroj: Société Générale

RopaSociété GénéraleSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika