Tipy pro dividendové a dluhopisové investory na druhé pololetí a příští rok

Největší výzva, které aktuálně čelí fondy investující do dividendových akcií, je výhled růstu úrokových sazeb, upozorňuje Caroline Pearceová, investiční ředitelka dividendových fondů ve Fidelity Worldwide Investment. Andrew Wells, globální investiční šéf Fidelity Worldwide Investment pro dluhopisy, investorům pro zbytek roku doporučuje zvážit doplnění portfolií bondy z mladých trhů.
"Největší výzvou, které čelí strategie dividendových fondů, je vyhlídka rostoucích úrokových sazeb. Jsem ale přesvědčená, že kvůli míře zadlužení v celém systému je normalizace úroků daleko před námi a sazby ještě nějaký čas zůstanou na nízkých úrovních," říká Pearceová.
Se začátkem zvyšování úrokových sazeb očekává upřednostňování nepříliš specializovaných společností se silnými rozvahami podporovanými udržitelným růstem příjmů. "Dividendy jsou v těchto případech nastaveny tak, aby jejich podíl na celkových výnosech investora rostl," vysvětluje. Naopak od takzvaných bond proxies, jakými jsou akcie z odvětví veřejných služeb či cenné papíry telekomunikačních firem, Pearceová mnoho neočekává. "Tyto akcie mohou v rámci širšího trhu zaostávat," varuje.
Favority mezi dividendovými akciemi zůstávají tituly ze sektoru zdravotní péče. "Firmy z tohoto odvětví nejenže nabízejí zajímavé dividendy, ale také mají silné účetní rozvahy, příznivý obratový cyklus peněz a většinou i zajímavá portfolia připravovaných produktů."
Zpozornět by podle Pearceové investoři měli zejména v případě akcií firem z energetického odvětví nebo sektoru základních materiálů. "Akcie z těchto sektorů tradičně patří mezi velmi zajímavé tituly, co se vyplácených dividend týče, na druhou stranu jsou ale tyto cenné papíry silně závislé na vývoji cen komodit, který lze jen velmi těžko odhadovat," říká expertka. "Mnoho ropných firem navíc dividendy nemá kryté, což znamená, že tyto podniky čeká buď další výrazné snižování kapitálových nákladů, aby dividendy udržely na stávajících úrovních, nebo redukce vyplácených podílů ze zisku."
Dluhopisy nejsou mrtvé
Andrew Wells v kontextu dění na světových trzích čeká, že se globální ekonomika výrazněji zvedne až na přelomu let 2015 a 2016. Již nyní podle něj nicméně lze pozorovat doklady růstu světové ekonomiky, zejména v podobě zvýšené aktivity na poli fúzí a akvizic.
"Druhé pololetí letošního roku se jeví velice zajímavě zejména z pohledu investic do aktiv s pevným výnosem na rozvíjejících se trzích. Tato třída aktiv už na emerging markets dozrála a jsme svědky značného zájmu jak o firemní bondy v lokálních měnách, tak o dluhopisy emitované v hlavních světových měnách," říká Wells. Šance, že na rozvíjejících se trzích investoři narazí na atraktivní výnosy, je podle něj výrazně vyšší, než že zajímavá pevně úročená aktiva najdou na rozvinutých trzích.
Další zajímavou oblastí by ve zbytku letošního roku a v roce příštím měl být trh s dluhopisy s vysokými výnosy (takzvanými high yield dluhopisy). "Zřejmě nejlepší možností, jak v následujících měsících zvýšit hodnotu investičních prostředků, je udělat krok směrem k takzvaným strategickým dluhopisům, u nichž jde v první řadě o nalezení ideálního poměru mezi výnosem a rizikem," uzavírá Wells.
Více informací o fondech Fidelity najdete ZDE.
Zdroj: Fidelity Worldwide Investment