Pavol Krúpa: Kdo je muž, který kdysi pomohl Grossovi, podporuje Zemana a útočí na Bakalu a Sobotku?

Nájezdník, který chce vydělat na NWR a nadělat problémy premiérovi, a také investor, který podporuje prezidenta Zemana a v jehož rozhodnutích hraje důležitou roli psychologie. Slovenský finančník Pavol Krúpa je považován za poměrně kontroverzní postavu, což mu ale pravděpodobně nevadí, spíše naopak.
Případ Pavol Krúpa versus Zdeněk Bakala čeří české mediální vody. Slovenský finančník Krúpa, který šéfuje společnosti Arca Capital, se rozhodl bojovat se Zdeňkem Bakalou na více frontách. Nejprve začal skupovat akcie společnosti NWR, v níž chce získat alespoň 5% podíl, a pak se spojil s nájemníky hornických bytů, které se faktický majitel OKD Bakala rozhodl prodat zahraničním investorům. Dalším terčem slovenského investora je premiér Bohuslav Sobotka, kterému Krúpa vyčítá, že je odpovědný za prodej OKD za nízkou cenu, čímž stát přišel o desítky miliard korun.
Do povědomí české veřejnosti se dostal Krúpa již mnohem dříve. Mimo jiné v roce 2007, kdy od bývalého premiéra Stanislava Grosse odkoupil podíl ve společnosti Moravia Energo. Gross na obchodu údajně vydělal 80 milionů korun a figurovala v něm i nechvalně známá společnost Key Investments, která "prošustrovala" miliony korun radnicím Prahy 6 a 10. Po nedávné smrti Grosse jej Krúpa nazval seriózním partnerem a férovým člověkem, který vždy držel slovo.
Krúpa na to jde chytře. Za to, že pomohl Grossovi vyprat peníze, jej dnes již nikdo kritizovat nebude, ale pozornost to určitě vyvolá. Jméno Grosse již nevyvolává tak negativní emoce, čemuž pomohl jak čas, tak nedávná smrt bývalého politika. Zato Bakala je nyní nepřítelem číslo jedna a každý, kdo proti němu půjde (i když pouze kvůli vlastnímu prospěchu) a bude se zaštiťovat vůlí pomoci lidem, bude za hrdinu. Pochvala Grosse jako spolehlivého partnera mu uškodit nemůže, útok na Bakalu mu v médiích pomůže. A když si zároveň kopne do některých politiků, je jeho mediální prezentace prakticky dokonalá. Samozřejmě se objevily spekulace o tom, že je Krúpa loutkou ve velké hře Andreje Babiše, který tak chce útočit na Bohuslava Sobotku. Pravdou ale je, že Krúpa se médiím nikdy nevyhýbal. V tomto případě ani nezakrývá, že chce na obchodu s NWR vydělat.
Od prodeje bund k miliardám
Začátky Krúpova podnikání se datují do období krátce po revoluci, kdy svůj obchodní talent využíval při prodeji oblečení z druhé ruky. Se spolužákem Petrem Krištofovičem založili v 90. letech poradenskou společnost a později začali skupovat akcie z kupónové privatizace. Transformací několika společností kolem firmy All Finance Services (dnes EFIT) vznikla v roce 2003 společnost Arca Capital, v níž má Krúpa většinu. Krištofovič zůstal věrný poradenskému byznysu a dnes vlastní Salve Group, jednu z největších firem v tomto oboru na Slovensku.
Arca Capital je private equity skupinou, která má pobočky v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě a pod správou má v přepočtu kolem 11 miliard korun. Působí zejména v oblasti private equity se zaměřením na venture kapitál a investice prostředků formou vstupu do základního kapitálu firem. Společnost vnímá příležitosti v oborech potravinářství, energetiky (zejména obnovitelných zdrojů) a farmacie. Kromě toho působí i v oblasti realit a spravuje několik fondů kvalifikovaných investorů. Po České republice a Slovensku se zájem Pavla Krúpy obrací zejména na Ukrajinu, kde tuší do budoucna velký potenciál a kde sám tráví hodně času.
Je zjevné, že Krúpa není žádný troškař, a to nejen co se již zmiňované mediální prezentace týče. Ze společnosti Arca Capital chce mít investiční jedničku v obchodech s malými a středními firmami ve střední a východní Evropě. Zda svého cíle dosáhne, není jisté, je ale pravda, že firma investuje do velkého množství projektů a v prvních letech své existence patřila mezi nejrychleji se rozvíjející firmy v oboru. Mezi její známější akvizice patří například již ukončené investice do společností Zentiva a Kasa.cz, zmiňované Moravia Energo (kterou se ziskem prodala, než zkrachovala), nebo podobně kontroverzní koupě společnosti Marila Balírny od Tomáše Pitra rovněž v roce 2007. I v tomto případě šlo o dobrý obchod, protože po prodeji divizí kávy a pečiva si Arca ponechala minerálku Ondrášovka, která je jednou z nejhodnotnějších firem v Krúpově portfoliu. Šéf Arca Capital se chce dokonce stát tržní dvojkou na trhu s balenými vodami, a proto pokračuje v akvizicích dalších společností působících na tomto trhu.
Kontroverze ale Krúpa nemusí vyvolávat pouze svými obchody. Nedávno média pobavil tím, že chtěl financovat cestu prezidenta Zemana do Ruska. Nelíbilo se mu, že vláda tuto věc řešila příliš dlouho. Náklonnost k současnému prezidentovi projevil také tím, že mu věnoval k narozeninám 25 550 lahví minerální vody. Bez dobrých vazeb na politiku to ve velkém byznysu nejde a Krúpa to dobře ví.
Že se Krúpa nebojí riskovat, ukazuje kromě aktivity okolo NWR také u jiného titulu na české burze, a sice O2. Poté, co byl po rozdělení společnosti na trhu poněkud chaos, ukázalo se, že největším nakupujícím akcií O2 byla právě Arca Capital. Na obchodu vydělala desítky milionů korun.
Psycholog
Do obchodů se ale Krúpa podle vlastního tvrzení nežene bezhlavě, v jeho rozhodování hraje důležitou roli psychologie. Díky tomu v minulosti vycouval z několika projektů, které se původně ukazovaly jako zajímavé, nakonec ale nedopadly dobře. Příkladem může být bytový projekt v Praze před vypuknutím krize na realitním trhu, síť prodejen X-Sport, která skončila v konkurzu, nebo Febio TV.
Samozřejmě, ne vždy se mu obchody daří tak, jak by si představoval. V roce 2014 chtěl zachránit spořitelní družstvo WPB Capital, které již tou dobou bojovalo s ČNB o holou existenci. Nakonec kampelička přišla o licenci, takže z obchodu nic nebylo. Rovněž byl prý mezi zájemci o českou pobočku LBBW, kterou nakonec získal ruský zájemce.
V poslední době se hodně mluví o Krúpově sporu s Tomášem Bártou, kterému pomohl získat 10% podíl ve firmě Bohemia Energy. Spor je na mrtvém bodě. Neúspěch zaznamenal Krúpa také při pokusu získat firmu Spolchemie, kdy prohrál s firmou Petra Sisáka Via Chem Group. Za své akcie však alespoň dostal zaplaceno.
Že si Krúpa dokáže cenit také lidé ve své firmě, dokazuje nedávný převod téměř poloviny jeho podílu ve společnosti Arca Capital na dva jeho dlouholeté spolupracovníky Rastislava Veliče (získal 20 % akcií firmy) a Henricha Kiše (10 %). Krúpa zůstal se 40 % největším akcionářem, 30 % má Peter Krištofovič.
Aktuality
