US MARKETOtevírá za: 15 h 33 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bill Gross: Nízké sazby ničí kapitálové trhy

Vztah mezi nízkými sazbami a ekonomickým růstem podle známého investora Billa Grosse nefunguje. A má to podle něj negativní dopad na kapitálové trhy, které ztrácejí svou tradiční roli v ekonomice. Gross by přivítal, kdyby americká centrální banka provedla něco jako operaci Twist naruby.

Gross ve svém listopadovém výhledu varuje, že levné peníze mohou selhat při snaze podporovat ekonomický růst. Fed se zkrátka trochu přepočítal. V minulosti nikdy tak nízko úroky nedržel, a když už, tak omezenou dobu. Když v letech 2003 až 2004 snížil základní úrok na procento, následovala exploze aktivity, možná bublina. Nyní se toho ani po sedmi letech nulových sazeb moc neděje. "Je potřeba se ptát nejen na efektivitu historických modelů, ale také na to, zda nemohou být nebezpečné pro samotnou ekonomiku," poznamenal Gross.

"Nulové sazby ve skutečnosti snižují motivaci k rozšíření a poskytování úvěrů," myslí si Gross. Na první pohled se může zdát, že by nulové sazby a levné dluhy mohly pomoci ekonomice, bankám i domácnostem. "Zkušenost po pádu Lehman Brothers jasně ukazuje, že to tak nemusí být," doplňuje Gross.

S nulovými úroky je problém dosahovat jakéhokoli výnosu, což znamená problém jak pro banky, tak například penzijní fondy nebo pojišťovny.

Operace Switch

Podle Grosse se Fedu nulovými sazbami a programy odkupů aktiv nepodařilo dosáhnout uspokojivého ekonomického růstu. Jeho řešením by mohla být operace Switch, která by byla opakem bývalé operace Twist, při níž níž centrální banka nakupovala dlouhodobé dluhopisy a prodávala ty krátkodobé, což vedlo ke snížení úroků u dlouhodobých obligací. To mělo efekt na dlouhodobé úvěry, jako jsou hypotéky, a mělo to podle Fedu vytvořit příznivější podmínky.

Gross si myslí, že to nefungovalo. Nyní proto navrhuje, aby Fed prodal něco ze svých dvoubilionových zásob dlouhodobých dluhopisů a nakoupil ty krátkodobé (podle Grosse ideálně s 2-5letou splatností).

Došlo by tak ke zvýšení výnosů u dluhopisů s delší splatností a ke snížení u těch krátkodobých. Ekonomika totiž podle Grosse potřebuje strmější výnosovou křivku, právě ta by mohla podpořit ekonomický růst. "Stále si myslím, že když jsou krátkodobé i dlouhodobé sazby příliš nízké a výnosová křivka nepřiměřeně plochá, kapitalismus nefunguje a růst zisků nemá takový efekt," říká Gross.

Zdroj: Business Insider, WSJ

Americké státní dluhopisyBill GrossDluhopisový trhFedInvestiční guruKvantitativní uvolňováníÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa