Goldman Sachs: Opravdový zátěžový nás teprve čeká

Finanční krize přinesla příběhy krachů velkých bank jako Bear Stearns nebo Lehman Brothers. Zvládla by Wall Street opakování něčeho takového? Finanční ředitel Goldman Sachs Harvey Schwartz varuje hlavně před nejistými dopady změn podmínek na dluhopisovém trhu.
Největší diskuze mezi investory v poslední době probíhá na téma likvidity, zejména na trhu s dluhopisy. Množí se obavy z panických výprodejů poté, co Fed začne zvyšovat sazby. Pozornost finančního světa přitahují nejrůznější katastrofické scénáře. Podle některých prognóz bude právě krach dluhopisového trhu příčinou další velké globální krize.
Finanční ředitel Goldman Sachs Harvey Schwartz vidí jako hlavní problém nejistotu. Nikdo nyní nedokáže předpovědět, co se při změně podmínek na dluhopisovém trhu může přihodit. "Nikdy jsme neprošli skutečným stres testem volatilnějšího tržního prostředí," uvádí. "Regulátoři sice nechávají rozvahy velkých bank z Wall Street projít simulovanými zátěžovými testy, to ale nelze přirovnávat k reálné krizi."
"Neexistuje vhodný způsob posouzení celkového dopadu veškeré regulace," pokračuje Schwartz. "Podle mě se to těžko hodnotí a myslím si, že během pár let budeme nuceni se na to detailněji zaměřit."
Schwartzův kolega Steven Strongin z Goldman Sachs Global Investment Research v New Yorku varoval již v srpnu před důsledky požadavků regulátorů na to, aby banky držely více hotovosti. Znamená to menší flexibilitu při odkupech dluhopisů od panikařících prodejců v případě náhlého krachu podobného flash crashi na trhu se státními dluhopisy v říjnu 2014.
V relativně stabilním tržním prostředí jsou podle Schwartze přínosy regulace zřejmé, ale rizika zatím neznámá. "Regulace má jistě výhody. Otázkou ale je, zda v tuto chvíli můžeme, nebo nemůžeme posoudit její náklady," uzavírá finanční ředitel Goldman Sachs.
Zdroj: Goldman Sachs