Akcie Volvo Cars prudce klesly po propadu ziskovosti, stažení výhledu a oznámení rozsáhlých úspor
Švédská automobilka Volvo Cars v úterý oznámila úsporná opatření ve výši 18 miliard švédských korun a stáhla finanční výhled na roky 2025 a 2026 poté, co její provozní zisk v prvním čtvrtletí výrazně klesl. Akcie firmy zareagovaly propadem až o 10 procent.
Společnost Volvo Cars, kterou vlastní čínská společnost Geely Holding, oznámila za první čtvrtletí provozní zisk ve výši 1,9 miliardy švédských korun, což představuje výrazný pokles z 4,7 miliardy ve stejném období předchozího roku. Tržby klesly na 82,9 miliardy z loňských 93,9 miliardy švédských korun.
Firma uvedla, že slabší výsledky odrážejí plánované snížení velkoobchodních dodávek na konci roku 2024, negativní měnové vlivy a obecnou nestabilitu v automobilovém průmyslu.
Volvo Cars současně představila takzvaný Cost and Cash Action Plan, který zahrnuje snížení investic a propouštění v globálním měřítku. Podrobnosti o rozsahu propouštění zatím nebyly zveřejněny, společnost však slíbila, že je sdělí "jakmile to bude možné".
Automobilka rovněž oznámila, že přestává poskytovat finanční výhled na roky 2025 a 2026, a to kvůli tlaku cel na automobilový sektor.
"Na trhu panuje silný protivítr," řekl generální ředitel Volvo Cars Håkan Samuelsson v rozhovoru pro CNBC. "Dochází k poklesu objemů, narůstající cenové konkurenci, noví hráči v segmentu elektromobilů tlačí na ceny, a navíc přichází celní nejistota – to vše ztěžuje jakékoli predikce."
Ve své výsledkové zprávě firma uvedla, že plánuje přepracovat svou produktovou nabídku v USA, aby se zaměřila na růst a efektivnější využití stávající výrobní základny. Chce vyrábět více vozů v zemích, kde se prodávají.
Na začátku dubna zavedla americká administrativa 25% clo na dovoz automobilů. Bílý dům plánuje uvalit cla i na některé autodíly včetně motorů a převodovek, a to nejpozději do 3. května.
"Dlouhodobě musíme dospět k nějaké obchodní dohodě s USA, jinak bude podnikání v této zemi velmi obtížné," uvedl Samuelsson.
Kromě výroby více vozidel přímo v USA Volvo Cars zvažuje, jak lépe využít svůj závod v americkém státě Jižní Karolína. "Zvažujeme rozšíření výroby v našem závodě v Charlestonu. Potřebujeme do něj přidat model, který bude bestsellerem na americkém trhu – jinak bychom ho museli dovážet a platit cla," dodal šéf automobilky.
Podíl "elektrifikovaných vozů" (všech s nabíjecím kabelem) na celkovém prodeji Volvo Cars dosáhl v prvním čtvrtletí 43 %. Cílem je, aby tyto vozy tvořily 90 až 100 % celkového objemu prodejů do roku 2030.
Zdroj: CNBC