Evropské akcie v úterý většinou klesaly, proti proudu šla londýnská burza

Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v úterý skončilo smíšeně, většina indexů ale uzavřela v červených číslech. Investoři nyní vyhlížejí data o americké inflaci a rovněž čekají na měnověpolitické jednání Evropské centrální banky.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,18 % na 455,40 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,54 % na 15 715,53 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,35 % a uzavřel na 7 252,88 bodu, zatímco britský index FTSE 100 zpevnil o 0,41 % na 7 527,53 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností Smurfit Kappa Group (-10,21 %), Nemetschek (-4,97 %) nebo Idorsia (-4,74 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem HelloFresh (+8,18 %), Associated British Foods (+5,35 %) či Ryanair Holdings (+4,95 %). Akcie výrobce papíru a obalů Smurfit Kappa Group reagovaly na zprávu, že dojde ke spojení firmy s americkým konkurentem WestRock.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Italský bankovní svaz (ABI) kritizuje plánovanou daň z mimořádných zisků pro banky. Mohla by podle něj negativně ovlivnit italskou ekonomiku a snížit zájem investorů o bankovní sektor. Podle agentury APA to v úterý v italském parlamentu řekl šéf ABI, Giovanni Sabatini. Vyjádřil také pochybnost ohledně ústavnosti plánované daně.
- Německý výrobce sandálů Birkenstock tento týden zveřejní plán vstupu na burzu. Měl by tak učinit prostřednictvím registrace u americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC). S odkazem na své zdroje z finančních kruhů to napsal deník Handelsblatt, od něhož zprávu převzala další německá média. S akciemi firmy by se na newyorské burze podle nich mělo začít obchodovat 9. října.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v září podobně jako o měsíc dříve mírně zlepšila. Hodnocení současné situace se však nadále zhoršuje. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnil německý hospodářský institut ZEW. Index důvěry se meziměsíčně zvýšil o 0,9 bodu na -11,4 bodu. Analytici v průměru očekávali pokles ukazatele na -15 bodů.
- Irská společnost Smurfit Kappa se dohodla na spojení se svým americkým konkurentem WestRock. Fúzí firem vznikne jeden z největších producentů papíru a obalů na světě, jeho tržní hodnota bude téměř 20 miliard dolarů. Firmy to v úterý oznámily v tiskové zprávě.
- Spotřeba plynu v evropském průmyslu zůstane přibližně o 20 % nižší, než byla v roce 2021, odhaduje společnosti S&P Global Commodity Insights. Evropští výrobci totiž loni kvůli dopadům energetické krize v Německu omezili výrobu. Přetrvávající škrty jsou pak známkou toho, že se v průmyslu začíná projevovat hlubší krize, uvedla v úterý agentura Bloomberg.
- Norský státní investiční fond se stal největším akcionářem švýcarské banky UBS, která nedávno převzala svého menšího konkurenta Credit Suisse. Společnost Norges Bank Investment Management (NBIM), která je správcem tohoto největšího fondu svého druhu na světě, zvýšila tento měsíc podíl v UBS na více než 5 %, uvedl list Financial Times. Fond je akcionářem UBS více než 20 let.
- Přímé zahraniční investice v Německu byly v letošním prvním pololetí nejnižší téměř za 20 let. Jejich objem klesl na 3,5 miliardy eur z 34,1 miliardy eur před rokem. Vyplývá to z dat, která zveřejnila spolková centrální banka. Údaje poukazují na ztrátu atraktivity země jako místa pro podnikání, uvedl v úterý německý ekonomický institut (IW).
- Evropská komise v úterý představila nový balíček opatření, která mají usnadnit život malým a středně velkým firmám. Ty v posledních letech zasáhlo množství krizí, od pandemie covidu-19 přes vyšší náklady na energie způsobené ruskou válkou proti Ukrajině až po zvyšující se inflaci. Jedním z hlavních předložených pravidel je návrh nařízení o opožděných platbách v obchodních transakcích. Ten má pomoci zajistit, aby podniky získávaly své peníze včas. Součástí balíčku je i směrnice o zjednodušení daní pro malé a středně velké podniky zapojené do přeshraniční činnosti.
- Z čela italské nápojové skupiny Campari v dubnu odejde Bob Kunze-Concewitz, který během svého 16letého působení ve funkci generálního ředitele pomohl obnovit zájem o aperitiv Aperol a další produkty podniku. Nahradí ho Matteo Fantacchiotti, který v současnosti řídí aktivity Campari v Asii a Tichomoří. Oznámila to v úterý firma. Akcie Campari po zprávě o změně ve vedení oslabily o zhruba pět procent.
- Spojené království: Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce července stoupla na 4,3 % z 4,2 %, počet zaměstnaných klesl o 207 tisíc (odhad: -185 tisíc, přechozí: -66 tisíc).
- Německo: Index velkoobchodních cen v srpnu meziročně klesl o 2,7 % (červenec: -2,8 %), meziměsíčně se zvýšil o 0,2 % (červenec: -0,2 %).
Zdroj: CNBC