Panevropský index STOXX Europe 600 ve čtvrtek přidal 1,19 % na 441,64 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,89 % na 7 410,03 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,57 % na 14 967,10 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,03 % na 7 025,72 bodu. Ve středu STOXX Europe 600 spadl o 2,92 % na 436,45 bodu.
Ve středu se akcie Credit Suisse propadly až o 30 %. Její největší investor, kterým je finanční ústav Saudi National Bank, už totiž kvůli regulačním překážkám nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. Ve čtvrtek Credit Suisse oznámila, že využije možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 miliard franků. V reakci na to její akcie vyskočily o 19,15 % na 2,02 franku. Pomoc, kterou finančnímu ústavu poskytne centrální banka, má posílit likviditu. Agentura Reuters ale poznamenala, že jde jen o krátkodobé řešení táhnoucích se problémů Credit Suisse.
V indexu STOXX ve čtvrtek výrazně zdražily také akcie společností Julius Baer Gruppe (+7,56 %), MorphoSys (+7,37 %) nebo Ubisoft Entertainment (+5,13 %). Nedařilo se naopak cenným papírům firem Uniper (-4,90 %), TAG Immobilien (-4,51 %) či HelloFresh (-3,80 %).
Nejdůležitější čtvrteční události na evropských trzích
- Druhá největší švýcarská banka Credit Suisse využije možnosti vypůjčit si od centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč). Oznámila to ve čtvrtek v tiskové zprávě. Credit Suisse má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Pomoc, kterou jí teď poskytne centrální banka, má posílit likviditu.
- Příslib finanční pomoci od centrální banky poskytl druhé největší švýcarské bance Credit Suisse šanci dostat se z téměř totálního kolapsu důvěry, který otřásl světovými trhy. Tento krok, který se rovná bianko šeku od přední světové centrální banky, připomíná slib bývalého prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho v době finanční krize před více než deseti lety, že udělá vše pro záchranu eura. V následujících letech pak ECB vytiskla miliardy eur. V analýze to napsala agentura Reuters.
- Evropská centrální banka na březnovém měnověpolitickém jednání v souladu s očekáváním zvýšila úrokové sazby o půl procentního bodu, základní na 3,5 % a depozitní na 3 %. Rada guvernérů sazby zvýšila pošesté v řadě. Zpřísňováním měnové politiky se ECB snaží dostat pod kontrolu inflaci. V prohlášení zveřejněném po zasedání banka uvedla, že rada guvernérů pozorně sleduje současné napětí na trhu a je připravena reagovat, aby podpořila cenovou a finanční stabilitu v eurozóně. V nové prognóze ECB zlepšila výhled růstu HDP eurozóny pro letošní rok a optimističtější jsou i její očekávání stran dalšího vývoje inflace v měnovém bloku.
- Tempo růstu švýcarské ekonomiky v letošním roce klesne na 1,1 % z loňských 2,1 %. V příštím roce by ale hrubý domácí produkt mohl vykázat růst o 1,5 %. Vyplývá to z výhledu, který ve čtvrtek zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO). Ratingová agentura Moody's následně uvedla, že Švýcarsko je schopno zvládnout šoky, jako jsou nynější potíže banky Credit Suisse. Dodala, že proto může ponechat hodnocení úvěrové spolehlivosti Švýcarska na nejvyšším stupni Aaa.
- Dánský pivovar Carlsberg jmenoval svým příštím šéfem Jacoba Aarupa-Andersena, který nyní stojí v čele dánského poskytovatele služeb souvisejících s provozem nemovitostí ISS. Carlsberg to oznámil v čtvrteční tiskové zprávě. Současný ředitel Carlbergu Cees 't Hart se nedávno rozhodl, že nejpozději na konci letošního třetího čtvrtletí odejde do důchodu.
- Sasko a tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) vedou pokročilá jednání o výstavbě závodu firmy v této německé spolkové zemi. S odvoláním na dva informované zdroje to ve čtvrtek uvedla agentura Reuters. Jednání se nyní zaměřují na vládní dotace. TSMC v roce 2021 oznámila, že zvažuje expanzi do Německa, šlo by tak o první evropský závod tohoto největšího smluvního výrobce čipů na světě.
- Ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými podnikateli prohlásil, že ruská ekonomika získává principiálně novou kvalitu a začíná se rozvíjet podle nového modelu. Napsal o tom list Kommersant, podle kterého se Putin s podnikateli sešel poprvé od loňského vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. Prezident jim řekl, že Rusku se podařilo v rychle rostoucích regionech světa kompenzovat uzavření západních trhů, sankce dopadly podle přísloví, že kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá, a inflace je nižší a úroda větší než v Evropě. A i za řepou či tuříny, které západní vůdci doporučují spotřebitelům namísto salátů a rajčat, budou muset Evropané do Ruska, tvrdil.
- Evropská unie by měla na svém území do konce desetiletí vyrábět nejméně 40 % technologií klíčových k produkci obnovitelné energie. Plánuje také začít těžit, zpracovávat a recyklovat více strategických surovin, aby omezila svou závislost na Číně a dalších mimoevropských dodavatelích. Počítají s tím ve čtvrtek zveřejněné návrhy Evropské komise, které mají zajistit větší soběstačnost EU a posílit její konkurenceschopnost v reakci na masivní zelené subvence USA.
- Švédská společnost Volvo Group chystá restrukturalizaci výroby autobusů v Evropě s cílem obnovit její ziskovost. Součástí plánu je prodej závodu na karoserie v Polsku a zrušení 1 600 pracovních míst. Firma to ve čtvrtek uvedla v tiskové zprávě.