Nebojte se opcí – 3. díl: Volatilita a řecká písmena

Volatilita udává, jak se mění (kolísá) tržní cena podkladového aktiva. Podkladová aktiva s vyšší volatilitou mají cenu opčního prémia vyšší než podkladová aktiva s nižší volatilitou.
Rozeznáváme dva typy volatility:
Historická volatilita – ukazuje, jak bylo podkladové aktivum volatilní v minulém období.
Implicitní volatilita – ukazuje, jakou trh předpokládá volatilitu. Je to vlastně cena opce.
Porovnáním těchto dvou volatilit můžeme na trhu hledat nadhodnocené a podhodnocené opce. Pokud je implicitní volatilita vyšší než historická, cena opce je nadhodnocená. Pokud je implicitní volatilita nižší než historická, cena opce je podhodnocená.
V případě extrémně vysoké implicitní volatility se dá očekávat nějaká událost nebo informace, která může výrazněji pohnout s cenou podkladového aktiva.
Řecká písmena
Řecká písmena v opčním obchodování napoví, jak se cena opce může vyvíjet na základě pohybu podkladového aktiva, času a změny volatility.
Mezi základní řecká písmena patří:
Delta – udává, o kolik se změní cena opce, pokud se cena akcie změní o jeden bod.
Gamma – udává, o kolik se změní delta, když se cena podkladové akcie změní o jeden bod. Jinými slovy můžeme říci, že gamma udává zrychlení delty.
Théta – udává, o kolik se každý den rozpadá časová hodnota opce.
Vega – udává, o kolik se změní cena opce, pokud se změní volatilita o 1 %. Nejvíce citlivé na změnu volatility jsou opce, jejichž strike ceny jsou nejblíže k současné ceně akcie.
I když je dobré znát pár informací o řeckých písmenech, v samotném obchodování pro mne nejsou tyto hodnoty až tak důležité. Osobně je u svého opčního systému nevyužívám.
Hodnoty řeckých písmen pro jednotlivé strike ceny můžete najít v brokerských platformách (Interactive Brokers, Think or Swim), případně pomocí různých opčních softwarů.
Příklad volatility
Z brokerské platformy jsme zjistili, že implicitní volatilita na akcii Coca-Coly je 42 %, zatímco historická volatilita je 30 %. Z toho plyne, že opce jsou nadhodnocené a je lepší je prodávat než nakupovat.
Příklad řeckých písmen
Call strike cena 67,5 s MAR12 expirací za cenu 0,90 USD na akcii Coca-Cola (67,4 USD) má následující hodnoty řeckých písmen:
Delta – 0,5 … tzn., že pokud se pohne akcie o jeden bod, cena opce se změní o 0,5 USD. V případě pohybu akcie nahoru se změní cena opce na 1,4 USD. V případě pohybu akcie dolů o jeden bod se cena opce sníží na 0,4 USD.
Gamma – 0,2 … tzn., že pokud se pohne akcie o jeden bod, delta se změní o 0,2 bodu.
Théta – 0,02 … tzn., že hodnota opce bude každý den ztrácet na hodnotě 0,02 USD.
Vega - 0,06 … tzn., že pokud se změní implicitní volatilita o 1 %, změní se cena opce o 0,06 USD.
Poznámka: Podrobnější informace a konkrétní příklady opcí a opčních strategií budeme pravidelně zveřejňovat v týdenním leveltradingovém zpravodaji (od 6. čísla 2012).