Britský antimonopolní úřad se obává, že spojení Avastu s NortonLifeLock naruší hospodářskou soutěž
Britský antimonopolní úřad (CMA) uvedl, že akvizice firmy Avast ze strany americké společnosti NortonLifeLock vytváří obavy z narušení hospodářské soutěže. CMA proto zmiňuje možnost postoupení případu k hloubkovému šetření.
Spojení firem by podle úřadu mohlo vést k omezení hospodářské soutěže ve Spojeném království. CMA upozorňuje, že oba podniky vyvíjejí a prodávají software pro kybernetickou bezpečnost, přičemž v tomto prostředí mají jen několik dalších významných konkurentů.
Avast a NortonLifeLock nyní mají pět pracovních dní na předložení návrhů k řešení obav CMA. Antimonopolní úřad má posléze dalších pět pracovních dní na to, aby návrhy firem vyhodnotil a rozhodl se, zda se s nimi spokojí, nebo případ postoupí k hloubkovému šetření.
"Stále větší část našeho života žijeme on-line a je nezbytné, aby lidé měli při hledání možností ochrany sebe a své rodiny přístup ke konkurenceschopnému softwaru pro kybernetickou bezpečnost," uvedl výkonný ředitel CMA David Stewart. Hodnota transakce, jedné z největších v odvětví, se pohybuje kolem 8,6 miliardy dolarů.
Firma NortonLifeLock odložila na konci února datum dokončení akvizice Avastu na 4. dubna. Počítala přitom s průtahy ze strany regulačních úřadů ve Španělsku a Británii.
"Pokud by nastal scénář hlubší analýzy transakce, mohlo by to podle nás znamenat ohrožení data fúze 4. dubna," napsal analytik J&T Banky Pavel Ryska.
"Nemyslíme si, že by antimonopolní prověřování ve Velké Británii mělo vést k zamezení celé transakci, regulátoři ve všech ostatních dotčených zemích již souhlas udělili. Pokud by Avast musel například prodat aktivity ve Velké Británii, mělo by to podle našich odhadů na cenu převzetí dopad jen ve velmi nízkých jednotkách procent. Tržby Avastu z Velké Británie představují asi 9 % celkových tržeb společnosti," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.
Avast je česká antivirová firma , která na trhu působí od roku 1988. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení a podle odborníků se řadí ke světové špičce. Produkty Avastu využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Firma zaměstnává více než 1 700 lidí a každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků.
NortonLifeLock sídlí ve městě Tempe v americkém státě Arizona. Podnik má tržní hodnotu kolem 17,5 miliardy dolarů a dříve na trhu působil pod názvem Symantec. Sekci výrobce bezpečnostního softwaru Symantec zaměřenou na podniky a úřady ovšem v roce 2019 prodal americkému výrobci čipů Broadcom. Jeho nejvýraznějšími obchodními artikly jsou nyní antivirus Norton a produkty LifeLock na ochranu proti krádeži identity.
Zdroj: Bloomberg, ČTK