Polský Orlen prodal podle auditu aktiva Lotosu pod cenou
Polská ropná společnost Orlen prodala aktiva společnosti Lotos nejméně o pět miliard zlotých (28,8 miliardy Kč) levněji, než byla jejich odhadovaná hodnota. Uvedl to v pondělí polský nejvyšší kontrolní úřad (NIK) a dodal, že vyzve k přešetření fúze obou společností, která se uskutečnila v roce 2022.
Od zvolení nové polské vlády loni v říjnu se firma Orlen ocitla v centru vyšetřování toho, jak byly státem kontrolované společností řízeny za předchozí vlády. Nová vláda se podle svého vyjádření snaží odstranit to, co podle ní představuje dědictví "bratříčkování", špatného řízení a snahy o využívání státních firem k politickým účelům.
"NIK upozorňuje na neobvykle nízkou cenu za prodej majetku firmy Grupa Lotos - nejméně pět miliard zlotých pod odhadovanou cenou," uvedl NIK v prohlášení. Mluvčí NIK Marcin Marjański dodal, že úřad připravuje návrh, aby obchod prošetřila prokuratura.
Koupě firmy Lotos společností Orlen byla součástí plánu tehdejší vládnoucí strany Právo a Spravedlnost (PiS) na zvýšení kontroly nad ekonomikou a vytvoření "národních šampionů". Kvůli schválení transakce Evropskou komisí prodala společnost přes 400 čerpacích stanic v Polsku maďarské skupině MOL za 610 milionů USD a firma Saudi Aramco koupila podíl 30 procent v rafinérii Lotosu v Gdaňsku za 1,15 miliardy zlotých. NIK hodnotu podílu rafinerie stanovil na 4,6 miliardy zlotých.
Firma Orlen kritiku NIK odmítá a uvedla, že na fúzí s Lotosem vydělala devět miliard zlotých. Bližší podrobnosti však k tomuto údaji neuvedla. "Zpráva není přesná, poškozuje akcionáře a vystavuje zemi ztrátě důvěryhodnosti v očích zahraničních investorů a dodavatelů," řekl novinářům finanční ředitel Orlenu Janusz Szewczak.
Společnost později ve zprávě pro regulační orgány oznámila, že Szewczak spolu s dalšími dvěma členy správní rady rezignoval. Žádné podrobnosti neuvedla. Z 11členné správní rady v pondělí také odstoupili Patrycja Klarecká a Armen Artwich.
NIK také kritizoval, že firma Saudi Aramco získala v gdaňské rafinerii velmi silnou pozici a má právo veta u důležitých otázek, zatímco stát nemůže blokovat případný budoucí prodej podílu firmy jinému subjektu. Úřad varoval, že pokud se Saudi Aramco rozhodne palivo z gdaňské rafinerie vyvážet, místo aby bylo dodáváno na domácí trh, hrozí riziko nedostatku paliva na domácím trhu, uvedla agentura Reuters.
Dozorčí rada firmy Orlen minulý týden odvolala generálního ředitele Daniela Obajteka. Rozhodnutí souvisí se závazkem nové polské vlády očistit státem kontrolované společnosti od lidí, které považuje za blízké předchozí vládnoucí straně PiS.
Společnost Orlen provozuje rafinerie v Polsku, Litvě a České republice. Firma je od roku 2018 jediným vlastníkem českého petrochemického holdingu Orlen Unipetrol, do kterého patří i síť čerpacích stanic Benzina Orlen.
Zdroj: ČTK