US MARKETOtevírá za: 1 h 4 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

ČEZ koupil většinový podíl v plynárenské firmě GasNet, zaplatí přes 21,3 miliardy Kč

Energetická skupina ČEZ koupila 55,2% podíl v české plynárenské společnosti GasNet, která provozuje v tuzemsku distribuční síť. Společnosti Macquarie Asset Management za ni zaplatí 846,5 milionu eur. Od akvizice si skupina slibuje posílení pozice na trhu s plynem. Dokončení transakce ještě musí schválit Evropská komise a české ministerstvo průmyslu a obchodu.

Sjednanou kupní cenu ČEZ uhradí překlenovacím úvěrem upsaným syndikátem komerčních bank s následným refinancováním prostřednictvím dluhopisů. Kupní cena podle ČEZ zohledňuje aktuální celkový dluh společnosti GasNet, který je kolem 55 miliard korun a ve společnosti zůstává. Bez něj by byla cena transakce vyšší.

Firmě GasNet předloni klesl čistý zisk meziročně o 35 % na 1,89 miliardy korun. Dalšími akcionáři společnosti jsou Allianz a kanadská BCI. Investoři vedení Macquarie se stali jediným vlastníkem někdejší společnosti innogy Grid Holding (iGH), která GasNet vlastnila, v roce 2019. Uplatnili tehdy smluvní předkupní právo na zbývajících 50,04 % akcií, která patřila společnosti RWE, podle níž sdružení za tento podíl zaplatilo 1,8 miliardy eur. Právě německé RWE GasNet dlouhá léta patřil.

GasNet zajišťuje dodávky zemního plynu domácnostem a firmám na celém území ČR kromě Prahy a Jihočeského kraje, spravuje 65 000 kilometrů plynovodů, má více než 2,3 milionu zákazníků. Drží tak přibližně 80% podíl na distribuci plynu v Česku. Dalšími distributory plynu v Česku jsou EG.D ze skupiny E.ON v jižních Čechách a Pražská plynárenská v hlavním městě. ČEZ už nyní je hlavním distributorem v ČR také u elektřiny.

Nákup GasNetu je podle ČEZ součástí strategie modernizace energetiky. "Pořizujeme aktiva důležitá pro přechod českého teplárenství a energetiky na vodík a zároveň našim akcionářům přinášíme výhodu v podobě navýšení podílu regulovaného podnikání v našem portfoliu," uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Připomněl, že v předchozích letech skupina získala také kapacity ve dvou terminálech na zkapalněný plyn v Německu a Nizozemsku.

Cena za GasNet je podle analytika z Fio banky Jana Rašky v souladu s očekáváním. "Podle našeho názoru nijak nevybočuje z úrovní, za které se obchodují obdobné utility se stabilním distribučním byznysem," řekl. Vzhledem ke svému nízkému zadlužení, které konci roku 2023 činilo 1,2násobek EBITDA si podle něj ČEZ tuto akvizici může dovolit. Celkovou hodnotu GasNetu při započtení podílu dalších akcionářů a dluhu odhaduje na 92 miliard korun.

"Konec uhlí při výrobě elektřiny a tepla se rychle blíží a zemní plyn distribuovaný společností GasNet bude klíčový pro naši energetickou bezpečnost. Role GasNetu bude důležitá i později při přepravě vodíku nebo jiných zelených plynů. ČEZ chce také zúročit své bohaté zkušenosti s provozem distribuce elektřiny a zaměřit se na dosažení synergií při provozování plynárenské a elektrické sítě, které se geograficky nacházejí na téměř stejném území," řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani.

Experti: Koupí GasNetu skupinou ČEZ se pro zákazníky nic nemění, cena je přiměřená

Nákup plynárenské společnosti GasNet skupinou ČEZ nebude mít na tuzemský trh s plynem výraznější dopad, pro zákazníky by se nic změnit nemělo. Tvrdí to analytici oslovení ČTK. Podle většiny z nich naopak akvizice potvrzuje rostoucí význam plynu pro českou energetiku v budoucnu, ČEZ tak tím získá kontrolu nad další částí energetiky. Cena 21,3 miliardy korun, kterou ČEZ za 55 % firmy zaplatí společnosti Macquarie Asset Management, je podle expertů přiměřená.

Pozitivně vyhodnotil akvizici analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. "GasNet tím získá dlouhodobého strategického investora, který velmi dobře zná poměry na českém i mezinárodním energetickém trhu a který může přinést i nákladové synergie jako dominantní distributor elektřiny," řekl.

Odmítl, že by transakce mohla mít pro tuzemský trh s plynem negativní dopad, pro zákazníky se podle něj nic nezmění. "ČEZ za rozumnou cenu získává regulovaná aktiva zaručující přiměřený zisk, což ocení akcionáři. A stát jako dominantní akcionář ČEZ tím nepřímo získává kontrolu nad další strategickou částí energetiky, což se velmi hodí vzhledem k výzvám, které má před sebou plynárenství s nutností přechodu na nízkoemisní plyny," dodal Gavor.

Strategický význam akvizice zdůraznil ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz Lukáš Kaňok. "Končí nám doba uhelná a ČEZ tímto jasně ukazuje, že s tím počítá a chce na tom vydělat. Uhlí totiž vyrábí téměř polovinu elektřiny v ČR a tuto část elektřiny bude nutné vyrábět i po ukončení provozů uhelných elektráren. A jediná alternativa je dnes plyn," uvedl Kaňok. Zároveň však upozornil, že tak zásadní potřeba plynu povede k větší závislosti ČR na jeho dovozu a samozřejmě k růstu jeho ceny.

Podle analytika z XTB Tomáše Cverny má koupě majority v GasNetu potenciál zlepšit provozní výsledky ČEZ a významně pomoct k rozvoji alternativních zdrojů energie v Česku. "Důvodem je připravenost skoro tří čtvrtin sítě rozvádět vodík," řekl expert. Dopad na spotřebitele bude podle něj naopak minimální, i on kupní cenu ohodnotil jako přiměřenou.

Podle zástupce zástupce minoritních akcionářů ČEZ Michala Šnobra je nutné náklady na akvizici posuzovat v kontextu ceny včetně dluhu a projektovaných provozních zisků nakupované firmy pro další roky. "Osobně jsem zvědav, zda dojde k dokupu zbývajících 45 %," uvedl na sociální síti X.

Z pohledu analytika Capitalinked.com Radima Dohnala se o příliš atraktivní investici nejedná. "Myslím, že by se ČEZ měl více orientovat na výrobu elektrické energie, kde počítám během několika let přijdou zásadní příležitosti s výrazně lepší návratností než GasNet," uvedl. Podle něj nemá akvizice výraznější význam ani pro stát jako hlavního akcionáře ČEZ.

Zdroj: ČTK

Akcie ČRČEZEnergetikaFúze a akviziceZemní plyn
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika