Thyssenkrupp nehodlá při restrukturalizaci ocelářské divize propouštět
Restrukturalizace ocelářské divize německého průmyslového konglomerátu Thyssenkrupp se uskuteční bez nedobrovolných odchodů zaměstnanců. S odkazem na sdělení firmy o tom v pondělí informovala agentura Reuters. Na převzetí pětinového podílu v ocelářské divizi firmy Thyssenkrupp se v dubnu dohodla investiční skupina EP Corporate Group (EPCG) českého podnikatele Daniela Křetínského.
Německý deník Westdeutsche Allgemeine Zeitung (WAZ) už v sobotu s odvoláním na členy dozorčí rady divize s názvem Thyssenkrupp Steel Europe (TKSE) uvedl, že Křetínský souhlasil s tím, že v divizi se nebude propouštět. Dohodu odvracející nucené odchody zaměstnanců podle listu vypracovala dozorčí rada TKSE a podepsali vrcholoví manažeři podniku a Křetínský. TKSE zaměstnává na 27 000 lidí.
Firma Thyssenkrupp v pondělí uzavření dohody potvrdila. Označila ji za důležitý krok při realizaci nové podnikatelské strategie, která podle ní potrvá několik let. Na podobě nového podnikatelského plánu, který zřejmě bude zahrnovat zrušení tisíců pracovních míst prostřednictvím dobrovolných odchodů zaměstnanců, nyní vedení pracuje, píše Reuters. Firma už dříve uvedla, že musí zredukovat své výrobní kapacity i pracovní sílu.
EPCG se na koupi podílu dohodla v dubnu. Odbory si tehdy stěžovaly, že s nimi vedení společnosti Thyssenkrupp věc nekonzultovalo, a pohrozily protestem. TKSE je významným zaměstnavatelem v západoněmeckém průmyslovém regionu Porúří, kde má silný vliv odborový svaz IG Metall. Ten vyjádřil obavy z důsledků nákladného přechodu na klimaticky neutrální výrobu oceli. Zástupci odborů také varovali před negativními ekonomickými důsledky na region, pokud by Křetínského plány vedly k podfinancování firmy.
Thyssenkrupp je největším německým producentem oceli. Výroba oceli je energeticky velmi náročná, podnik proto trápí vysoké ceny energií. Křetínský ovšem z drahých energií naopak profituje. Společnost Thyssenkrupp v květnu uvedla, že si od Křetínského slibuje přístup k levnější elektřině.
Firmy Thyssenkrupp a EPCG v dubnu uvedly, že očekávají dokončení transakce ještě v letošním roce. Jednají o tom, že EPCG by v budoucnosti koupila dalších 30 procent ocelářské divize Thyssenkruppu. Vznikl by tak společný podnik, ve kterém by každá ze stran měla poloviční podíl.
Do skupiny EPCG patří Energetický a průmyslový holding (EPH), mediální skupina Czech Media Invest (CMI) a firma EC Investments. V EPCG má Křetínský 89,3 procenta akcií, zbylých 10,7 procenta drží skupina manažerů EPH.
Zdroj: ČTK