Vista Outdoor opět odložila valnou hromadu k prodeji divize české firmě CSG
Vedení americké společnosti Vista Outdoor opět odložilo mimořádnou valnou hromadu, která se v úterý měla zabývat rozhodnutím k plánovanému prodeji divize sportovního vybavení a zbraní Kinetic Group firmě Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada. Jako nové datum vedení stanovilo 13. září, oznámila firma v úterní tiskové zprávě. Vista uvedla, že ještě potřebuje čas na posouzení alternativních možností.
CSG za převzetí divize naposledy nabídla 2,15 miliardy dolarů. Po uzavření transakce by akcionáři společnosti Vista obdrželi 24 USD za každou akcii a k tomu jednu kmenovou akcii společnosti Revelyst, jak se má Vista po odprodeji Kinetic Group jmenovat.
Vedení teď chce ještě posoudit i varianty, že by CSG převzala i část Revelyst, případně že by obě části společnosti převzala investiční skupina MNC Capital.
Proti prodeji části Visty Strnadově CSG se letos zvedl odpor v americkém Kongresu. Kritika plánovaného převzetí holdingem sídlícím v Česku argumentovala mimo jiné dřívějšími obchody tohoto holdingu v Rusku a v Číně. Ty podle CSG spadaly do civilní sféry a nebyly nijak rozsáhlé. Mezi čelnými kritiky prodeje patří senátor a nynější republikánský kandidát na viceprezidenta J.D. Vance, který transakci označil za bezpečnostní riziko.
Vista se na prodeji divize firmě CSG dohodla už loni v říjnu, kupní cena byla tehdy stanovena na 1,91 miliardy dolarů. O převzetí aktivit společnosti Vista Outdoor nicméně projevily kromě CSG zájem také další podniky, zejména MNC Capital. Firmy CSG a Vista se proto opakovaně dohodly na zvýšení výsledné ceny transakce v reakci na vyšší konkurenční nabídky MNC Capital.
Prodej na jaře posuzoval vládní výbor pro zahraniční investice v USA, označovaný zkratkou CFIUS. Ten mohl celou transakci zablokovat, nakonec ji ale na konci června schválil. Mimořádná valná hromada se měla potom uskutečnit 2. července. Firma ji nejprve přesunula na 23. července a následně na 30. července. Konat se má on-line.
CSG je globálně působící holding. Hlavní výrobní podniky má v Česku, na Slovensku, ve Španělsku, v Itálii, Indii, Británii a v USA. Zaměřuje se na strojírenství, automobilový, železniční, letecký a obranný průmysl. V podnicích holdingu CSG a propojených firmách pracuje více než 10 000 lidí.
"Další odklad hlasování a revize alternativ podle nás znamenají, že nabídka CSG na koupi muniční divize Kinetic za 2,15 miliardy USD nezískala potřebnou podporu. CSG tak nyní může znovu navýšit nabídku za Kinetic nebo podat nabídku na koupi celé společnosti, která by však vyžadovala podstatně větší finanční rámec a otevírala otázku dalšího postupu s divizí Revelyst, kterou CSG původně koupit nechtěla. Zprávu proto hodnotíme mírně negativně," napsal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.
Zdroj: ČTK