Google kupuje startup Wiz za 32 miliard dolarů, transakce může rozhýbat IPO trh i fúze a akvizice
Alphabet oznámil akvizici izraelského startupu Wiz zaměřeného na kybernetickou bezpečnost za rekordních 32 miliard dolarů. Tato skutečnost by mohla znamenat zlomový bod pro trh IPO (primární úpis akcií) i pro oblast fúzí a akvizic, které v poslední době stagnovaly. Kyberbezpečnost se díky růstu AI a cloudových služeb stává mimořádně žádanou oblastí, ve které se očekává vlna dalších transakcí.
Alphabet, mateřská společnost Googlu, oznámila v minulém týdnu svůj historicky největší nákup – akvizici izraelského startupu Wiz, který se zaměřuje na cloudovou kybernetickou bezpečnost. Hodnota transakce činí 32 miliard dolarů. K uzavření obchodu dochází poté, co původní nabídka Googlu ve výši 23 miliard dolarů před několika měsíci nevyšla a výkonný ředitel společnosti Wiz Assaf Rappaport mezitím avizoval možný vstup firmy na burzu.
Podle expertů by tento obchod mohl nastartovat aktivitu na dosud utlumeném trhu IPO a také oživit fúze a akvizice v technologickém sektoru. Aktivita kolem vstupů na burzu totiž začala pomalu zrychlovat – nedávno na burzu vstoupila společnost SailPoint a aktuálně chystá IPO také firma CoreWeave, která dodává AI procesory od společnosti NVIDIA. Očekává se, že transakce Wiz s Googlem přiměje i konkurenční giganty, zejména Amazon, k podobným akvizicím, aby posílily svou pozici na poli kyberbezpečnosti.
Zájem o kyberbezpečnostní firmy je na vzestupu díky masivnímu rozvoji umělé inteligence a stále častějším hackerským útokům, které využívají pokročilé nástroje typu ChatGPT. Podle společnosti CB Insights bude kyberbezpečnost patřit mezi nejžádanější oblasti pro akvizice v roce 2025. V důsledku této situace analytici očekávají, že kromě dalších akvizic přijde také silnější vlna technologických IPO, mezi nimiž figurují společnosti jako Proofpoint, Illumio, Netskope nebo Snyk.
Přestože akvizice Wiz může krátkodobě odradit některé kyberbezpečnostní startupy od vstupu na burzu, odborníci věří v oživení IPO trhu ve druhé polovině roku. Rozhodujícím faktorem však zůstává, zda se firmy odhodlají vstoupit na burzu nyní, nebo své plány kvůli tržní volatilitě znovu odloží.
Zdroj: CNBC