US MARKETOtevírá za: 5 h 52 m
DOW JONES-0,21 %
NASDAQ+0,72 %
S&P 500+0,10 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Inflace v Německu v březnu podle předběžných dat klesla na 2,2 %

Míra inflace v Německu v březnu klesla na 2,2 % z únorové hodnoty 2,5 %. V úterý to v předběžné zprávě oznámil Spolkový statistický úřad. Ten zároveň uvedl, že podle metodiky výpočtu Evropské unie se inflace v Německu snížila na 2,3 % z únorového tempa 2,7 %. Největší evropská ekonomika se tak už výrazně přiblížila k dvouprocentnímu cíli, který dlouhodobě doporučuje Evropská centrální banka.

"Je to nejnižší hodnota od dubna 2021, v květnu 2021 činila rovněž 2,2 %," uvedl k poklesu inflace statistický úřad. Poznamenal také, že jádrová inflace, která nezahrnuje ceny potravin a energií, v březnu podle předběžných údajů z únorových 3,4 % klesne o 0,1 procentního bodu.

Statistici uvedli, že navzdory ukončené regulaci cen plynu, elektřiny a topného oleje a navzdory lednovému zvýšení poplatků za emise oxidu uhličitého u fosilních paliv byly ceny energií v březnu meziročně o 2,7 % nižší. S regulací cen energií Německo skončilo v závěru loňského roku, kdy kvůli rozpočtové krizi hledalo úspory v řádu desítek miliard eur.

Německé hospodářství, které je největší v Evropě a jehož kondice je klíčová pro české firmy, prochází složitým obdobím. Německá vláda odhaduje, že hrubý domácí produkt se v letošním roce zvýší jen o 0,2 %. Inflace by podle vládního výhledu pak mohla činit 2,8 %. Výraznější oživení německé ekonomiky nastane podle ministra hospodářství Roberta Habecka až příští rok, kdy by se HDP mohl zvýšit o procento a kdy míra inflace podle odhadu klesne na dvě procenta.

Přední německé hospodářské instituty ve společné analýze odhadují, že HDP letos vykáže růst pouze o 0,1 %, v příštím roce pak očekávají růst o 1,4 %. Pokud jde o inflaci, tak instituty předpokládají pokles na 2,3 % v letošním roce a na 1,8 % v roce příštím.

Analytik Carsten Brzeski z ING předpověděl, že inflace v Německu by mohla klesnout na dvě procenta už příští měsíc. Dodal nicméně, že následně by se mohla opět mírně zvýšit. "Vývoj inflace bude ve velké míře ovlivňovat slabší poptávka, ale také méně příznivá srovnávací základna a problémy v dodavatelských řetězcích spojené s napětím v Rudém moři," upozornil.

ECB předloni v červenci zahájila zvyšování úrokových sazeb s cílem dostat inflaci v eurozóně pod kontrolu, loni v říjnu nicméně zvyšování úroků přerušila. Od té doby drží svou základní úrokovou sazbu na 4,5 %. Beze změny ji ponechala i na svém březnovém zasedání. Zároveň ale snížila odhad inflace v eurozóně pro letošní i příští rok, což by mohlo otevírat dveře k zahájení redukce úroků.

Údaje o březnovém vývoji inflace v celé eurozóně ve středu zveřejní evropský statistický úřad Eurostat. Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že inflace v eurozóně minulý měsíc zůstala na únorových 2,6 %. Podle analytika Clause Vistesena ze společnosti Pantheon Macroeconomics nicméně údaje o březnové inflaci v Německu, Francii, Itálii a Španělsku signalizují, že eurozóna vykáže za březen výrazně nižší inflaci, než se odhadovalo.

Zdroj: ČTK

InflaceNěmecko
Sdílejte:

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika