4. 1. 2011 6:00

2011: Vítejte v "Roce akcie" - 2. díl

Burzám se letos bude dařit. Vyplývá to ze série exkluzivních rozhovorů ze všech koutů planety, které vám Investiční web na počátku roku přináší. Od Argentiny po Velkou Británii a od Spojených států po Malawi experti předpovídají růst poháněný uvolněnou monetární politikou na Západě a robustním oživením velkých ekonomik na Východě a na Jihu. Tato predikce však podle oslovených odborníků nebude bez rizik. Přesto většina z nich sází na 10- až 20procentní zisky. Druhá část třídílného seriálu vás pozve do Indonésie, Irska, Maďarska, Malawi, Německa a Peru.

Indonésie

Hlavní trh: Indonéská burza cenných papírů

www.idx.co.id

Hlavní index: JAKARTA COMPOSITE

Ptali jsme se:

Jakuba Sýkory (SFM Group)

O kolik čekáte, že indonéský trh v roce 2011 posílí?

Několik uznávaných brokerských domů už zveřejnilo své odhady na příští rok. Konkrétně šlo o CIMB (4 250, 16x PE2012), Credit Suisse (4 400, 16x PE2012) a Macquarie (4 500, 18x PE2012). A i když je Indonésie v regionálním kontextu už celkem drahá, i my stále vidíme potenciál pro růst během příštích dvanácti měsíců, a to až o 20 procent. Ten by měly zajistit vyšší příjmy, další investiční reformy, a také zvýšení ratingu.

Které sektory budou v Indonésii v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Naší volbou pro rok 2011 jsou uhlí, cement a spotřebitelský sektor. Poté, co v roce 2010 zažilo poměrně nezáživné období, se totiž domníváme, že v roce 2011 bude uhlí hlásit dobré výsledky díky poptávce z Indie, Indonésie a Číny, kterou bude pohánět pokračující elektrifikace. Naopak příliš nevěříme telekomunikacím. Kvůli nečekanému zvýšení konkurence totiž přetrvá negativní sentiment. Je těžké předpovědět, jak tvrdá bude konkurenční bitva nebo jak dlouho budou operátoři nabízet zvýhodněné ceny. Nicméně, vezmeme-li v potaz nižší ceny tarifů, myslíme si, že je rozumné, aby si investoři vybírali z oblasti telekomunikací své zisky.

Které trendy budou v roce 2011 indonéský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Co se týče počtu půjček, aut nebo hypoték, je nadále Indonésie pod regionání průměrem. To ze střednědobého pohledu lze považovat za příslib dalšího růstu. Díky tomu, že je Indonésie na rozdíl od svých sousedů odolná vůči vlivům globální hospodářské krize, růst HDP byl v posledních třech letech poměrně stabilní. V roce 2010 sice zaostala Indonésie za očekáváním, ale to jí zase umožní být v roce 2011 jednou z mála zemí, které zrychlí. Čekáme, že HDP naroste o 6,5 procenta po posílení o 6 procent v roce 2010. To by znamenalo, že Indonésie bude po Číně a Indii třetí nejrychleji rostoucí ekonomikou Asie.


První díl seriálu o světových burzách věnovaný Argentině, Brazílii, ČR, Číně, Dánsku a Indii najdete ZDE

Irsko

Hlavní trh: Irská burza cenných papírů

www.ise.ie

Hlavní index: ISEQ

Ptali jsme se:

Alana McQuaida (Bloxham Stockbrokers)

O kolik čekáte, že ISEQ v roce 2011 posílí?

Myslím si, že by 5- až 10procentní růst bylo možné považovat za slušný výsledek.

Které sektory budou v Irsku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Co se Irska týče, je nutné investovat do firem, které se orientují na zámořské, ne na domácí trhy. CRH a nebo Ryanairu by se mělo dařit.

Které trendy budou v roce 2011 irský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Asie s výjimkou Japonska byla z pohledu hospodářské aktivity v posledních pěti letech pro svět klíčová. A to se zřejmě ani během příštích pěti let nezmění. V Evropě se dluhová krize podle mě v první polovině roku 2011 zhorší, což nakonec donutí Evropskou centrální banku k masivnímu kvantitativnímu uvolňování po vzoru Fedu. I když se šance na rozpad eurozóny zvýšily, politická vůle unii udržet pohromadě něčemu podobnému v příštích několika letech zabrání. V horizontu příštích deseti let však něco podobného vyloučit nelze.

Maďarsko

Hlavní trh: Burza cenných papírů Budapěšť

www.bse.hu

Hlavní index: BUX

Ptali jsme se:

Zoltána Hidega (X-Trade Brokers)

O kolik čekáte, že BUX v roce 2011 posílí?

Podle mého názoru by v prvním nebo ve druhém čtvrtletí mohlo dojít ke korekci. Po ní bude BUX růst, ale ne o více než 10 procent.

Které sektory budou v Maďarsku v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

MOL může být dobrá volba. Naopak kvůli kurzu forintu vůči švýcarskému franku a kvůli realitní krizi nevěřím akciím bank. Obecněji pak čekáme, že obchodování s maďarskými akciemi letos bude stagnovat. Domníváme se, že pro drobné investory bude zajímavější měnový trh.

Které trendy budou v roce 2011 maďarský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

V Maďarsku půjde o rok, kdy se bude s napětím sledovat, jaké hospodářské změny udělala nová vláda. Pomůže například snížení daní vyhnout se tomu, aby Maďarsko zažilo to samé co Řecko? Obecněji řečeno, nečekáme, že by se do Maďarska hrnulo mnoho zahraničních investorů. Pokud tedy brzy neskončí krize.

Malawi

Hlavní trh: Burza cenných papírů Malawi

www.mse.co.mw

Hlavní index: MALAWI ALL SHARE

Ptali jsme se:

Bensona Jereho (Stockbrokers Malawi Ltd.)

O kolik čekáte, že akciový trh v Malawi v roce 2011 posílí?

Tržní kapitalizace s největší pravděpodobností poroste, protože se dostáváme z deprese. Politická a hospodářská stabilita v zemi – odhaduje se, že HDP vzroste o 6 procent – by měla přispět k tomu, že budou domácí i zahraniční investoři na akciových trzích aktivní. Pokud se to stane, zvýší se poptávka, což se pozitivně promítne i do cen akcií v Malawi.

Které sektory budou v Malawi v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Mým favoritem je finanční sektor. Banky za rok 2010 zřejmě nahlásí horší výsledky, a to kvůli inflaci a tomu, že úrokové sazby šly dolů. Jsem si však jist, že v roce 2011 se jim podaří portfolia patřičně přizpůsobit. Bankovní sektor proto bude nejdynamičtější, což se týká i Press Corporation a NICO, protože ty jsou aktivní jak v maloobchodě a v realitách, tak v bankovním sektoru. Společnosti Illowo, které se podařilo nově proniknout na evropské trhy, by se také mělo dařit – pokud se tedy bude dařit celému trhu. Některé akcie – například Blantyre Hotels, Packaging Industries Malawi nebo REAL Insurance Company – letos lidi zklamaly, protože se s jejich akciemi moc neobchoduje. Z toho důvodu je cenotvorná funkce trhu velmi pomalá. I obecněji platí, že nás některé akcie letos zklamaly. Což přispívá k jisté stagnaci trhu. Ale jiné zmíněné tituly by měly trh rozpohybovat.

Které trendy budou v roce 2011 akciový trh v Malawi nejvíce ovlivňovat?

Hospodářství si užívá jisté momentum už od roku 2008. A já věřím tomu, že toto momentum bude pokračovat i v roce 2011. Pokud přitom ekonomika nadále poroste, mohly by se na burze objevit nové tituly. Těžební sektor je jedním z hlavních faktorů, které přispívají k růstu HDP. A růst tohoto sektoru podle mě zrychlí. V naší zemi je totiž mnoho těžebních společností, které nyní provádějí průzkumy. Společně s těžebním průmyslem se ekonomice Malawi dařilo i díky vládní podpoře hnojiv. Pokud lidé mají co jíst, pak máte národ plný energie. A právě s vládní podporou hnojiv lidé byli nejen schopni vypěstovat dost pro sebe, ale mít i nadbytek, který mohli prodat. Sečteno podtrženo, růst hospodářství by měl být udržitelný.

Německo

Hlavní trh: Burza cenných papírů Frankfurt

www.boerse-frankfurt.de

Hlavní index: DAX

Ptali jsme se:

Carstena Riedela (Cortal Consors)

O kolik čekáte, že DAX v roce 2011 posílí?

Podívejme se na graf DAX. Začněme s úrovní 7 200, přejděme na 7 600, a nakonec se zaměřme na psychologickou metu 8 000 bodů. Pokud budu vycházet pouze z toho, co je nyní známé, tak si myslím, že to, že německý trh skončí na jedné ze dvou prvních zmíněnných hodnot, je možné. Jinými slovy, vycházíme-li ze současné situace, je posílení o 10 až 15 procent možné. Naopak dosažení rekordních hodnot je nepravděpodobné.

Které sektory budou v Německu v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Sektory citlivé na to, jak se daří hospodářství, mezi něž patří automobilový sektor, chemický sektor nebo sektor zpracovatelů surovin, se určitě díky pokračujícímu mírnému oživení globální ekonomiky budou řadit mezi vítěze. Zajímavé také budou banky a pojišťovny, protože těm se kvůli krizi investoři vyhýbali. Neatraktivní naopak budou méně cyklické sektory, jako například utility, potravinářský sektor, maloobchod nebo zdravotnictví. Ty budou za výkonností DAXu zaostávat.

Které trendy budou v roce 2011 německý akciový trh nejvíce ovlivňovat?

ETF trh zaplaví množstvím nových produktů. Mnoho nových poskytovatelů služeb navíc vstoupí na trh. To způsobí větší volatilitu DAXu. Pozitivní atmosféra přispěje k nárustu počtu IPO. Fúze a akvizice (M&A) už v roce 2010 zažily nárůst. Zejména v Evropě by toto mělo pokračovat, což by se mělo projevit na cenách jednotlivých akcií ve Frankfurtu. Co se makroekonomiky týče, bude podobně jako v roce 2010 hlavním tématem snižování dluhu v zemích eurozóny. A neméně důležitá bude pro DAX i monetární politka Evropské centrální banky.

Peru

Hlavní trh: Burza cenných papírů Lima

www.bvl.com.pe

Hlavní index: IGBVL

Ptali jsme se:

Carlose Rojase (Compass Peru)

O kolik čekáte, že IGBVL v roce 2011 posílí?

Doufáme, že posílí o 22 až 25 procent - kalkulováno v amerických dolarech.

Které sektory budou v Peru v kurzu, a které naopak nebudou zajímavé?

Zajímavé budou středně velké společnosti specializující se na základní kovy, tedy na je zinek nebo měď. Stejně tak by měly být zajímavé i firmy specializující se na stříbro a na ropu a plyn. Naopak neatraktivní budou potravinářský a energetický sektor, protože předběhly v roce 2010 své fundamenty.

Které trendy budou v roce 2011 peruánský akciový trh nejvíce ovlivňovat?

Mělo jít o integraci peruánské, chilské a kolumbijské burzy. Ale Peru od toho upustí, protože peruánský kongres neschválil potřebnou legislativu. Dalším faktorem bude počet nových IPO. Konečně, po několika hubených letech, kdy jsme měli v průměru méně než jedno IPO za dva roky, budeme mít čtyři, možná i pět.


Třetí a poslední díl výhledu na světové burzy pro rok 2011 najdete na Investičním webu již ve středu 5. ledna v 9:00. Věnovat se bude Polsku, Rakousku, Rusku, Turecku, USA a Spojenému království.

Redaktor Investičního webu Roman Chlupatý je členem organizace novinářů sdružených v Globereporter.org.

Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat