5 přehlížených akciových tipů na rok 2017

V roce 2017 bude vývoj akciových trhů a cen jednotlivých titulů hodně záviset na tom, jak investoři stráví uvedení Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta, respektive které z jeho slibů nakonec dojdou svého naplnění. Některé akcie každopádně mohou překvapit.

Na prosincové konferenci Sohn Investment Conference představilo 14 portfoliomanažerů z USA a Evropy své tipy na rok 2017. Hlavním tématem byl Donald Trump a jeho možný přínos ekonomice a trhům, pozornost ale získal například i optimismus na komoditním trhu. O kterých pěti akciích také byla řeč?

Ryanair

Irský nízkonákladový dopravce Ryanair Holdings má mezi cestujícími možná kontroverzní postavení, ale podle Adriana Croxsona ze společnosti Och-Ziff Capital Management by se investoři měli zajímat pouze o to, zda je společnost schopna stále expandovat a vydělávat. "Zjednodušeně řečeno, domníváme se, že čistý zisk by se mohl během příštích několika let zdvojnásobit. Akcie by pak mohly rychle posilovat," řekl Croxson.

U společnosti jsou podle něj klíčové dva faktory. Prvním jsou náklady, výrazně nižší než u jiných leteckých společností včetně rivala easyJet. To umožňuje Ryanairu prodávat letenky za nižší ceny a porážet konkurenci. Druhým faktorem je podíl na trhu na úrovni 15 %, který z firmy dělá největší evropskou leteckou společnost. Rozšiřování linek do dalších destinací společně se stále nízkými cenami může podle Croxsona společnosti pomoci k dosažení až 25% podílu na evropském trhu v nejbližších letech.

Charter Communications

Americký provozovatel kabelové televize v poslední době podle Chrise Hohna, zakladatele TCI Fund Management, zajímavě roste díky růstu počtu předplatitelů a dobré cenové politice. Firma má zajímavý potenciál a v následujících letech by mohla zdvojnásobit až ztrojnásobit svou hodnotu. Akcie je pro investory atraktivní také kvůli (podle Hohna nevyhnutelné) možné budoucí nabídce na převzetí od konkurenta Verizon Communications.

Rio Tinto

Podle Roberta Bishopa, zakladatele Impala Asset Management, mají akcie těžebního gigantu stále prostor k růstu. "Jde o velkou společnost, která na začátku nového komoditního cyklu sází na vysokou kvalitu. Momentálně máme za sebou pětiletý medvědí trend na trhu s kovy, nejdelší za posledních 35 let. V letech 2017-2019 se očekává jen málo nových otevřených nalezišť a těžebních kapacit, takže věřím, že jsme na začátku nového komoditního cyklu," míní Bishop. Podle něj může firmě pomoci zvýšená poptávka po mědi díky plánovanému zvýšení výdajů na infrastrukturu.

Autoliv

Švédsko-americká firma Autoliv má podle Erika Karlssona, výkonného ředitele společnosti Bodenholm Capital, v následujících dvou letech velký potenciál díky svému dominantnímu postavení na trhu s airbagy a bezpečnostními pásy. "Během příštích dvou let vidíme 100% růstový potenciál při investici do firmy Autoliv," míní Karlsson. Svým tipem si byl na konferenci tak jistý, že slíbil dát tisíc liber nadaci Sohn za každého investora na konferenci, který investuje do Autoliv a v následujících 12 měsících zaznamená ztrátu.

Firma již nyní ovládá 38 % trhu a vzhledem k problémům největšího konkurenta, firmy Takata, může její podíl vzrůst až na 50 %. Od začátků problémů Takaty (stahování milionů vozů kvůli zraněním a úmrtím) získala Autoliv již 55 % všech nových zakázek, takže růst podílu by měl začít již ve druhé polovině roku 2017.

Leonardo

Italská zbrojařská a letecká společnost Leonardo by také mohla těžit z vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Podle Elify Aktugové ze společnosti Pictet Asset Management je pravděpodobné, že nový prezident zvýší výdaje na obranu, což by mohlo pomoci firmám, kterým se v posledních letech nedařilo. Italská společnost navíc prošla restrukturalizací pod vedením nového šéfa Maura Morettiho a dostala se ze dna. Podle Aktugové má titul potenciál až k 80% růstu ze současných hodnot v následujících letech.

"Pokud hledáte podhodnocený cyklický titul, který na tom byl špatně jen proto, že je z Itálie (i když pouze 15 % jeho příjmů pochází z této země), který těží z dlouhodobého trendu zvyšování výdajů na obranu a také ze změny cyklu v době 'helikoptérových peněz', s dobrým managementem a velkým potenciálem, měli byste se podívat na Leonardo," uzavírá Aktugová.

Zdroj:
MarketWatch
Světové akcie
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Výhled na rok 2017
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat