7 ostře sledovaných událostí a výhled akciových trhů

Jak začíná rok 2012? Moc optimisticky ne. Světová banka odhaduje snížení globálního růstu, především růstu ekonomik EU, USA a Japonska. Agentura S&P snižuje ratingu jako o život a německé dluhopisy nabízejí záporný výnos – investoři preferují bezpečí se ztrátou, což není příznivá zpráva. Existuje riziko, že evropský chaos přeroste v globální finanční krizi, která bude opakováním roku 2008.

Přesto mají akciové indexy skvělý lednový start. Konkrétně americký index S&P 500, který zahrnuje 24 sektorů ekonomiky Spojených států, zažívá nejlepší začátek roku od roku 1997. Čím to? Objevuje se méně špatných zpráv, investoři začínají oceňovat tříleté půjčky, které ECB poskytla evropským bankám (tzv. LTRO), lepší se finanční podmínky v Evropě (klesá 3měsíční Euribor) a snižuje se systémové riziko.

To se projevuje v náznaku oživení akcií cyklických odvětví (automobilový sektor vzrostl od začátku roku o 16 %, polovodiče o 13 %) nebo výrazném růstu tzv. padlých andělů, jako jsou Bank of America nebo sektor solární energetiky (shodně růst o 27 %).

Co bude ovlivňovat dění v roce 2012?

1. Nekonečně mnoho euro summitů.

2. Zasedání amerického Fedu.

3. 29. února proběhne 2. kolo LTRO.

4. 20. březen je zásadní pro krachující Řecko – druhý balíček pomoci (130 miliard eur). Předpokladem poskytnutí balíčku je dohoda s privátními věřiteli na výši restrukturalizace řeckého dluhu (od červencového plánu není konečné řešení na stole), reálně hrozí default Řecka a nákaza Portugalska i dalších zemí.

5. 1. čtvrtletí – splatnost největšího objemu dluhopisů během roku.

6. Duben – volby ve Francii (jistě budou ovlivněny ztrátou ratingu AAA, politikou úspor, růstem populismu a vlivu euroskeptiků).

7. Červen - pravděpodobně začnou platit zpřísněné kapitálové požadavky pro banky. Tzv. jádrový kapitál Tier 1 by měl dle EBA (European Banking Authority) dosahovat 9 %.

Největší geopolitická rizika roku 2012
Geopolitická rizika jsou často nepředvídatelná, a proto představují pro riskmanažery jednu z největších výzev. V příštím roce bude světovou ekonomiku ohrožovat hned několik problémů. Závažným hrozbám čelí vyspělý svět i rozvíjející se regiony. Analytici z Nomury považují následujících deset nebezpečí za nejzásadnější pro současný svět.

Sledovaná témata v roce 2012

Stav globálního trhu se státními dluhopisy: nafouklá bublina

Jen v rámci států G-7 mají v roce 2012 splatnost státní dluhopisy v objemu 7,3 bilionu USD (+ 566 miliard úroky). V čele pelotonu jsou Japonsko (3,05 bilionu) a USA (2,76 bilionu). Splatné dluhopisy vydané globálními korporacemi představují další 1 bilion USD. Podle S&P činí v případě zpomalování ekonomik splatný dluh (korporátní + státy G-7) do roku 2016 18,5 bilionu USD!

Důležité bude sledovat vývoj evropských dluhopisů zemí PIIGS, zda se podařilo zvrátit trend vývoje rostoucích výnosů. Další země PIIGS budou po vzoru Řecka zkoušet provést restrukturalizaci dluhu, což bude jistě zdrojem dalších tenzí.

Udržitelnost růstu v USA při problémech a recesi v Evropě či zpomalení v Číně

Podzimním trendem byla akcelerace růstu v USA při zpomalení EU a Číny. Jaký bude trend v roce 2012? Index ekonomického překvapení Citigroup je vysoko. V příštích měsících proto existuje možnost zklamání ve smyslu zpomalení americké ekonomiky.

Jak dlouho udrží firmy ziskové marže na maximech?

Schopnost firem navzdory krizi zvedat zisky byla a je obdivuhodná (firmy mohly těžit z velké nezaměstnanosti, IT technologií nebo využití nových trhů). Nyní již není prostor pro další expanzi ziskových marží – jsou 50 % nad historickými normami, dlouhodobě existuje tendence oscilovat kolem průměru, je zde tedy prostor pro kompresi marží.

Negativní aspekty pro zisky firem představují recese v Evropě, růst ceny ropy nebo silný dolar (zejména pro velké korporace). V bankovním sektoru je patrná limitovaná schopnost dosahovat zisku.

I přes možný pokles marží je však ocenění trhu levné: aktuální průměrná hodnota P/E u akcií z indexu S&P 500 je 13,9, odhadované průměrné P/E pro rok 2012 je 12,5. Čistý zisk na akcii (EPS) činil v roce 2011 97 USD (meziroční změna +16 %), což je historický rekord.

Bude čínské zpomalení mírné, nebo rychlé?

Argumentem pro pozitivní vývoj jsou příznivé zprávy z konce roku 2011 (HDP za 4Q +8,9 % vs. 8,7 % odhad), snížení povinných rezerv o 0,5 % (poprvé od roku 2008) a existence polštáře pro snižování sazeb (na rozdíl od Západu). Nejistotou je stav realitního trhu. Investoři čínským akciím nevěří (možný zdroj pozitivního překvapení). Bude rok 2012 ve znamení draka?

Čína: Rok draka, nebo rok pádu draka?

Kam se podívají indexy v roce 2012

Od svého dna v říjnu 2011 vzrostl index S&P 500 o 20 %, nyní se pohybuje 3,5 % pod maximem z dubna 2011. Očekáváme, že se indexy budou obchodovat v širokých mantinelech a volatilita zůstane i vysoká: odhad pro S&P 500 1 130 až 1 470 bodů. Rovněž očekáváme dosažení nových maxim od vypuknutí finanční krize v roce 2008, ale vzhledem k evropskému chaosu (krize EU jen tak nezmizí) a potenciálním rizikům ve světě (Irán, Čína, Indie) přijde i tradiční výrazná korekce.

Na základě technických indikátorů, studia historické volatility, snížené aktivity retailových investorů a "podvážených" akciových pozic institucionálních investorů se můžeme dočkat překvapivě velké rally. Krátkodobě však akcie nástup do nového roku přepálily a v brzké době očekáváme korekci předchozího růstu.

Zajímavé sektory pro rok 2012: IT a energetika, oproti loňskému roku doporučujeme v portfoliu zvýšit váhu cyklických sektorů.

Zajímavé regiony pro rok 2012: Japonsko, Jižní Amerika, vybrané sektory v Číně.

Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat