Akcie: Propad trhů se blíží, ECB i Fed mohou hodně zklamat, varuje Goldman Sachs

Připravte se na propad akciových trhů, a to rychle! Centrální bankéři z ECB a z Fedu mohou výrazně zklamat a zaostat za vysokými očekáváními investorů, do 14. září je proto potřeba se připravit na pokles. Tak zní hlavní sdělení aktuální zprávy, kterou svým klientům rozeslal Stuart Kaiser, stratég z Goldman Sachs.

Akciové trhy v posledních dnech udržují vysoké úrovně, americké akcie se stále drží poblíž několikaletých maxim. Akciový stratég Stuart Kaiser z Goldman Sachs ovšem varuje investory, kteří věří v zásadní kroky centrálních bank v Evropě a v USA. Ty ovšem nemusejí přijít.

Zlomový týden pro trhy?

ECB bude jednat o dalším nastavení své politiky ve čtvrtek 6. září. Investoři čekají konkrétní plán dalšího odkupu dluhopisů evropských zemí a snížení sazeb, stropy pro výnosy dluhopisů po úterním úniku informací o chystaných plánech ECB již čekat nelze.

Připomeňme, že guvernér Bundesbank a zastánce "tvrdé ruky" v rámci ECB Jens Weidmann, chtěl rezignovat na svůj post kvůli svému nesouhlasu s připravovanými odkupy dluhopisů periferních zemí. Jsou podle něj v podstatě financováním státních rozpočtů nově natištěnými penězi, což není v souladu s posláním centrální banky.

Případné snížení sazeb ze současné už tak nízké úrovně by nemělo při stávajících podmínkách na evropských trzích větší význam. ECB podmiňuje svou očekávanou intervenci na dluhopisovém trhu žádostí konkrétní země o finanční pomoc z fondů eurozóny.

I proto bude důležitým datem také 12. září, kdy se odehraje několik pro Evropu důležitých věcí. Německý ústavní soud rozhodne o tom, zda chystaný fond ESM není v rozporu s německou ústavou, v Nizozemsku proběhnou parlamentní volby (Nizozemci stále častěji volají po ukončení financování jižních zemí) a Evropská komise představí detaily plánu, podle kterého by se ECB měla stát do roku 2014 dozorovým orgánem nad všemi bankami v eurozóně.

QE3? Teď spíše ne

Pokud jde o Fed a další vlnu kvantitativního uvolňování, Ben Bernanke nechal dveře QE3 otevřené, ale nic rozhodného minulý pátek v Jackson Hole nesdělil. Fed je připraven podpořit ekonomiku, když si ti situace bude žádat, aktuální data ovšem nejsou dostatečným "startovním výstřelem".

Plán ECB poodhalen den před zasedáním: Nákupy dluhopisů budou neomezené, ale...
O možných výsledcích čtvrtečního zasedání ECB se již popsaly stohy papíru. Dva úředníci ECB však již dnes agentuře Bloomberg prozradili několik detailů chystaného odkupu dluhopisů.

Ten by mohl na guvernéry z Fedu zahřmět již v pátek, kdy se společně se všemi investory dozví, jak na tom byly Spojené státy s tvorbou pracovních míst v srpnu. Čeká se zhruba 130 tisíc nových pracovních pozic mimo zemědělství. Jakékoli výraznější zklamání může zvýšit sázky na QE3. Guvernéři Fedu pak zasednou k jednání hned 12. září, o den později budou známy jeho výsledky.

"Naši klienti očekávají silnou akci ze strany ECB a oznámení QE3," píše stratég Goldman Sachs ve své zprávě. Sám ovšem především od Fedu nečeká spuštění odkupů aktiv v blízké době. Navíc Německo podle něj jen sotva podpoří bez dalších podmínek podporu evropských dluhopisových trhů "z tiskáren ECB".

Stratégové jsou opatrní

Důvodů k pesimismu je celá řada. Kromě zmíněného potenciálního zklamání z rozhodnutí centrálních bank je to také rostoucí volatilita, rostoucí výnosy dluhopisů a mohutná akciová rally trvající od června.

Goldman Sachs není jedinou bankou, která se aktuálně v akciových výhledech drží při zdi. Podle průzkumu Bank of America Merrill Lynch mezi stratégy na Wall Street teď tito odborníci doporučují klientům držet v akciích jen 44 % investičních portfolií. To je nejnižší hodnota minimálně od roku 1985, průměrně se tato doporučená alokace peněz do akcií pohybuje okolo 65 %.

Ben Bernanke nemá ponětí, co se stane, až Fed pustí na trh biliony dolarů ve skoupených dluhopisech
Bruce Krasting ve svém komentáři k událostem finančního světa na svém blogu publikoval postřehy z korespondence mezi Darrellem Issou, předsedou Výboru pro dohled a vládní reformy (House Oversight and Government Reform Committee), a Benem Bernankem, šéfem Fedu. Zajímavé čtení.

10 dnů nejistoty: ECB bude řešit odkupy dluhopisů 6. září, vlády by na ni neměly spoléhat
Člen výkonné rady Evropské centrální banky Jörg Asmussen v pondělí v Hamburku uvedl, že jsou pochyby ohledně přežití eura pro banku nepřípustné. Detaily plánu v boji s krizí bude ECB projednávat až na řádném zasedání 6. září.

Zdroj:
Goldman Sachs
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
11. 5. 2021 17:11
Best & Novotný: Co (ne)nového v kauze Vrbětice aneb Nejen výbuch v Česku hýbe světovou geopolitikou
Česká republika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
10. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Family office od A do Z
Bohatství
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat