Americký akciový rok 2022: Tohle jsou odhady a doporučení stratégů z Wall Street

Investoři se na prahu roku 2022, ostatně jako každý rok, dělí na ty, kteří věří v pokračování býčího trendu, na pesimistické medvědy (růst cen už přece nemůže pokračovat, jsou přesvědčeni), případně pak na opatrné, kteří raději nic nečekají nic. Co čekají velké banky z Wall Street a jak radí investovat?

Co nevidět to budou dva roky, co americký akciový index S&P 500 prodělal nejrychlejší 30% propad v historii. Od té doby akciové trhy, a nejen ty v USA, znají prakticky jen "severní" směr. Jak to letos na trzích dopadne, budeme vědět za rok, vzhledem k velikosti jimi spravovaných portfolií, klientské základny i mediální pozornosti ale určitě nejsou bez zajímavosti výhledy velkých finančních domů. Co čekají JPMorgan, Goldman Sachs a další těžké váhy Wall Street a jaké tipy nabízejí investorům?

Bank of Montreal: "Index S&P 500 vzroste na 5 300 bodů a zisky firem v něm zahrnutých dosáhnou 245 USD. Sazby v USA budou stále historicky nízké a inflace bude postupně chladnout. Doporučujeme nadvážit sektory financí, zbytného spotřebního zboží a služeb, průmyslu a základních materiálů, a to při rovnovážné expozici na hodnotové a růstové tituly."

Wells Fargo: "Index S&P 500 vystoupá na 5 100 až 5 300 bodů a zisky firem v něm zahrnutých dosáhnou 235 USD. Preferujeme velké a středně velké americké firmy na úkor zahraničních a také cyklické a růstové segmenty trhu na úkor defenzivy. Líbí se nám odvětví komunikačních služeb, financí, průmyslu a informačních technologií."

Credit Suisse: "Index S&P 500 stoupne na 5 200 bodů. Čekáme robustní hospodářský růst a prostor pro solidní marže v odvětvích citlivých na ekonomický cyklus. Podporou pro trh budou také odkupy akcií. Nadvažujeme energetiku, základní materiály, průmysl a zbytné spotřební zboží a služby (s výjimkou online maloobchodu) a equal weight hodnotíme technologie, internetové služby a právě maloobchod. Podvažujeme pak finance a zdravotní péči."

Goldman Sachs: "Index S&P 500 vzroste na 5 100 bodů a zisky firem v něm zahrnutých dosáhnou 226 USD. Firmy zvládají zvyšovat marže i v době problémů v rámci dodavatelských řetězců, ohrozí je až v roce 2023 daňová reforma. Doporučujeme držet cyklické společnosti citlivé na vývoj pandemie a inflace, vyhýbat se firmám s vysokými náklady na práci a radíme nakupovat akcie společností s vysokými maržemi obecně, preferujeme pak sektory technologií, financí a zdravotní péče."

JPMorgan: "Index S&P 500 se zvýší 5 050 bodů, což je relativně malý růst, který ale v portfoliích lze vylepšit sázkou na emerging markets a další neamerické trhy a také na růstové segmenty trhu. Důvodem slabšího růstu na amerických burzách budou vyšší sazby, na které je citlivý zejména Nasdaq. Spotřebitelé ale jsou silní a problémy v dodavatelských řetězcích budou odeznívat. Pro akcie bude zejména příznivé první pololetí. Čekáme nevýkonnost evropských akcií a v rámci rozvíjejících se trhů předvede solidní růst Čína. Preferujeme energetiku a finance na úkor nezbytného spotřebního zboží a služeb a síťových společností, v rámci defenzivy zdravotní péči a také menší firmy na úkor velkých. Atraktivní poměr rizika a výnosu nabízejí sektory turismu a volného času."

RBC: "Index S&P 500 vylepší maximum na 5 050 bodů. HDP USA poroste nad dlouhodobým trendem a zisky firem mohou překonat očekávání trhu. V prvním pololetí by mohlo dojít k další vlně nevýkonnosti hodnotových titulů a také akcií malých společností."

Jefferies: "Index S&P 500 pokoří hladinu 5 000 bodů a zisky firem v něm zahrnutých dosáhnou 233 USD. Amerika by neměla mít problém s růstem, protože vláda, firmy, spotřebitelé i banky mají dostatek peněz. V rámci globální alokace nadále důvěřujeme americkým akciím, na rozdíl od většiny trhu ale hodně věříme odvětvím zdravotní péče a nemovitostí."

UBS: "Index S&P 500 se na konci roku 2022 bude pohybovat okolo 4 850 bodů, během roku ale stoupne na 5 000. Snížení bude důsledkem růstu sazeb. V první polovině roku dále porostou zisky firem i ekonomika, což bude pomáhat udržovat valuace na stejných, nebo dokonce nižších hladinách. Preferujeme odvětví energetiky, financí na úkor základních materiálů. Obecně nevěříme defenzivním sektorům, nadvažujeme naopak komunikační služby a technologie, neutrální postoj máme k průmyslovým firmám a odvětví zbytného spotřebního zboží a služeb."

Bank of America: "Index S&P 500 bude rok 2022 uzavírat okolo 4 600 bodů, zisky firem vzrostou o 6,5 %, ale marže klesnou o 30 bazických bodů. HDP USA solidně poroste a sním i kapitálové výdaje firem, zpomalí ale osobní spotřeba. Nadvažujeme sektory energetiky, zdravotní péče a financí, ale ruce pryč od spotřebitelských firem. Podvažujeme také komunikační služby."

Morgan Stanley: "Index S&P 500 bude v našem základním scénáři rok 2022 uzavírat okolo 4 400 bodů (medvědí scénář: 3 900, býčí scénář: 5 000). Zisky firem vzrostou o dalších 10 % a ekonomika poroste, nižší ceny akcií tak budou výsledkem korekce vysokých valuací. Doporučujeme výběr konkrétních titulů, nikoli sázky na celá témata a sektory, nicméně v rámci odvětví nadvažujeme zdravotní péče, reality a finance, naopak čekáme ochlazení v sektorech technologického hardwaru a spotřebitelských služeb. Preferujeme velké firmy na úkor malých a mírně také hodnotové tituly na úkor růstových."

S&P 500
zdroj: Google Finance
Wall Street, newyorská burza, NYSE
Obrázek: Thinkstock
3. 1. 2022 6:18
Příjemný akciový rok je za námi. A co dál?

Americké akcie mají za sebou nadprůměrný rok. Ten letošní může být také solidní, ale ruku do ohně za to nedávejte...

Rok 2022 - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
4. 1. 2022 16:47
Tyto dva grafy signalizují, že rok 2022 nebude na Wall Street procházkou růžovým sadem

Investoři by měli počítat s tím, že rok 2022 nebude zdaleka tak jednoduchý jako ten právě skončený. Americké akcie loni...

Zdroj:
Insider
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat