Co musíte ráno vědět (18. února)

Jak se ve středu dařilo akciím v Evropě a v USA, do jakých odvětví nově investuje Warren Buffett a kam až se loni dostaly globální dluhy? To vše musíte ráno vědět.

Image
Ledovec - dluh
Obrázek: Gulfnews.com

1. Americké akcie ve středu uzavřely smíšeně, investoři zvažují riziko vyšší inflace

Akcie ve Spojených státech uzavřely středeční obchodování smíšeně. Na vině byly obavy z inflace a odliv investic z technologického odvětví, a to přesto, že vyšly příznivé ekonomické statistiky. Na devizovém trhu se dařilo dolaru. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,29 % na rekordních 31 613,02 bodu. Širší index S&P 500 se naopak snížil o 0,03 % na 3 931,33 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,58 % na 13 965,50 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,19 % na 21,50 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o necelé dva bazické body na 1,282 %. Ceny ropy se zvýšily o 2,5 %, zlato odepsalo procento, cena stříbra o půl procenta vzrostla a nejsledovanější kryptoměny výrazně zpevnily (bitcoin +7,6 % na 52 280 USD).

The Great Reset: Mezi konspirací a realitou aneb Co (i s vámi) do roku 2030 plánuje elita z Davosu

Jak jednoduše na neprůstřelnou diverzifikaci akciového portfolia

2. Evropské akcie ve středu ztrácely, dolů je táhly obavy z rostoucích výnosů dluhopisů

Akcie na západoevropských trzích ve středu opět klesly ze svých téměř ročních maximálních hodnot. Investoři jsou mírně nervózní z rostoucích výnosů amerických dluhopisů a inflačního výhledu. Panevropský index STOXX Europe 600 odepsal ve středu 0,74 % na 416,10 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,56 % na 6 710,90 bodu, německý DAX klesl o 1,10 % na 13 909,27 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,36 % na 5 765,84 bodu.

Emerging markets nám konečně dělají radost. Dále preferujeme tyto regiony

3. Pražská burza ve středu dále oslabila

Pražská burza ve středu opět oslabila. Index PX klesl o 0,98 % na 1 059,85 bodu. Nejvýrazněji ztrácely cenné papíry softwarové společnosti Avast.

Plný plyn, tempomat, volnoběh: 3 scénáře pro rok 2021 aneb návrat do nové budoucnosti

4. Očekávané události

Ve čtvrtek vyjdou statistiky z australského trhu práce, počty nově registrovaných aut a spotřebitelská důvěra v Evropě, v Rusku data o HDP a v Americe ceny v zahraničním obchodě, týdenní statistiky z trhu práce a hlavně zahájená výstavba a vydaná stavební povolení. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. února

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Vývoz z Japonska v lednu vzrostl nejvíce za 27 měsíců

Vývoz z Japonska v lednu zaznamenal nejvyšší růst za 27 měsíců, a to hlavně díky vysoké poptávce z Číny a dalších asijských zemí. Pokračovalo tak oživení z propadu vyvolaného pandemií. Meziročně export vzrostl o 6,4 %, uvedlo ministerstvo financí.

6. Spojené království: Inflace v lednu stoupla na 0,7 %, jádrová zůstala na 1,4 %

Tempo meziročního růstu spotřebitelských cen ve Spojeném království v lednu stouplo na 0,7 % z prosincových 0,6 %, čekalo se naopak zpomalení růstu cen na 0,5 %. Meziměsíčně v prosinci ceny klesly o 0,2 %, když se po růstu o 0,3 % čekal pokles o 0,4 %. Tempo meziroční jádrové inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny energií a potravin, stagnovalo v lednu na 1,4 %, čekal se jeho pokles na 1,3 %.

7. Buffett významně investoval do ropy a telekomunikací

Investiční společnost Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta učinila dvě nové velké investice. Firma koupila za 8,6 miliardy USD podíl v telekomunikační společnosti Verizon Communications a za 4,1 miliardy USD podíl v ropné firmě Chevron. Berkshire naopak snížila podíl v Applu. Vyplývá to ze zprávy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC).

8. Jeff Bezos se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa

Šéf internetové společnosti Amazon Jeff Bezos se podle časopisu Forbes vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa, ze které jej nedávno sesadil ředitel automobilky Tesla Elon Musk. Bezos se stal nejbohatším na světě v roce 2017 a na této pozici byl až do ledna.

9. Epic podal u Evropské komise antimonopolní stížnost na Apple

Výrobce videoher Epic Games podal u Evropské komise antimonopolní stížnost na technologickou společnost Apple. Oba podniky již delší dobu vedou spory kvůli 30% poplatku, který si obchod App Store účtuje u nákupů v mobilních aplikacích, jež si uživatelé jeho prostřednictvím stáhnou.

10. Google podepsal smlouvu o prodeji zpráv s News Corp

Americká internetová společnost Google podepsala tříletou smlouvu na prodej zpráv s mediální firmou News Corp. Obě firmy budou sdílet příjmy z reklamy, vytvoří platformu pro předplatné a prostřednictvím kanálu YouTube budou společně rozvíjet audiožurnalistiku a videožurnalistiku. Google reaguje na legislativní tlak Austrálie, která ho chce zákonem donutit, aby mediálním firmám platil za obsah. Smlouva je podle agentury Reuters jedna z nejrozsáhlejších, jakou kdy velká internetová společnost podepsala.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Globální zadlužení loni stouplo na rekordních 281 bilionů USD

Celosvětové zadlužení se v loňském roce kvůli pandemii covidu-19 zvýšilo o 24 bilionů dolarů na rekordních 281 bilionů dolarů. Vyplývá to podle agentury Reuters z nové studie Institutu pro mezinárodní finance (IIF). Institut odhaduje, že na růstu zadlužení se zhruba polovinou podílely programy, kterými vlády reagovaly na negativní dopady pandemie. Nárůst zadlužení u podniků podle IIF činil 5,5 bilionu dolarů, u bank 3,9 bilionu dolarů a u domácností 2,6 bilionu dolarů.

Růst dluhů v roce 2020

Musíte vědět
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat