Jak jednoduše na neprůstřelnou diverzifikaci akciového portfolia

Diverzifikace je ve světě financí velkým tématem. Experti se shodují, že by mělo jít o základní strategii při sestavování všech portfolií. Řada investorů ale diverzifikaci podceňuje, respektive přesně neví, jak by měla vypadat.
Lidé mají tendenci investovat primárně do toho, "co je doma". Češi mají rádi pražskou burzu, investoři v USA zase nedají dopustit na americké akcie. Zatímco podíl tržní hodnoty amerických akcií na tržní hodnotě všech světových akcií je asi 55 %, akciové pozice amerických investorů jsou domácími tituly tvořeny ze tří čtvrtin.
V tom ale spočívá i určité nebezpečí. Investoři si totiž často myslí, že když si koupí celý domácí trh, je jejich portfolio kompletní. Mají v něm přece vše. Zapomínají ovšem přemýšlet o tom, jak jsou na jednotlivých trzích zastoupeny podniky z hlediska sektorů, velikosti, cykličnosti a podobně.
Ukázkovým příkladem může být Německo. V indexu MSCI World Automobiles je jen 12% zastoupení německých akcií, přesto je s tímto benchmarkem celý německý akciový trh mimořádně silně korelovaný.
Další trhy jsou na tom podobně. Kanadský akciový trh je navázaný na energetický sektor, český trh na banky, japonský na finanční odvětví, americký na technologie.
Řešení je nasnadě. Chtějí-li investoři mít diverzifikované portfolio, měli by zvolit kombinaci širokých indexů z různých zemí. Tím své investice rozloží nejen napříč regiony, ale i sektory a měnami, zahrnou cenné papíry malých, středně velkých i velkých firem, tituly růstové i hodnotové.
Také díky této strategii rozloží ekonomická, politická i mnohá další rizika. A práci si mohou ještě více ulehčit, pokud se spolehnou na fondy kopírující široce rozkročené globální akciové indexy.
Zdroj: Charles Schwab
Aktuality
