Emerging markets nám konečně dělají radost. Dále preferujeme tyto regiony

V rámci naší globální akciové alokace představují rozvíjející se trhy (emerging markets) naši největší sázku vůči srovnávacím indexům. Na rozvíjejících se trzích jsou naše portfolia velice výrazně nadvážená vůči benchmarkům a jsme rádi, že v posledních měsících konečně začaly rozvíjející se trhy svou výkonností překonávat rozvinuté trhy v čele s USA.
Rozvíjející se trhy překonávají konkurenci z vyspělých zemí jak od začátku roku 2021, tak vztaženo k začátku roku 2020. Loni přitom začaly emerging markets výkonnostně dominovat přibližně na začátku září.
Domnívám se, že by měly rozvíjející se trhy nabízet výraznější zhodnocení investovaných peněz i v dalších měsících, a to primárně z důvodu aktuálně nižšího ocenění. Rozvinuté trhy jsou podle ukazatele EV/EBITDA aktuálně oceněny na úrovni 17,3násobku, rozvíjející se trhy pouze na 14,9násobku. Emerging markets tedy nabízejí 14% valuační diskont, který by se měl podle mého názoru v následujících měsících postupně neutralizovat.
Klíčovým důvodem je to, že rozvíjející se trhy v čele s Čínou a Indií jsou nyní hlavním a jednoznačným motorem růstu světové ekonomiky. Čínský HDP by letos podle Mezinárodního měnového fondu měl růst 8% tempem, ten indický dokonce o 11 %. Rozvíjející se Asie je momentálně skutečně dílnou světa. To by se mělo pozitivně projevit i v dynamice vývoje zisků lokálních burzovně obchodovaných firem, potažmo v tržních cenách jejich akcií.
Ne nepodstatná je také rostoucí koncentrace vah největších trhů v širokém indexu akcií na rozvíjejících se trzích, kdy největších pět trhů (Čína, Jižní Korea, Tchaj-wan, Indie a Brazílie) má již zhruba 80% váhu. Ekonomická nevýkonnost Číny a Indie tím pádem podporuje pravděpodobnost pozitivního scénáře pro akcie z "koše" emerging markets obecně.
Druhým klíčovým regionem, který máme v rámci emerging markets nadvážený, je střední Evropa, která je nyní pravděpodobně vůbec nejlevnějším regionem na celém světě s P/E 15 (na základě zisků za uplynulých 12 měsíců). Střední Evropa v posledních letech za globálními akciovými indexy (především americkými) výrazně zaostávala a já pevně věřím, že rok 2021 by mohl být rokem středoevropských akcií. Věřím právě obrovskému valuačnímu diskontu vůči globálním akciovým indexům a také navracení se k průměru po značné podvýkonnosti v uplynulých letech.