Co musíte ráno vědět (28. března)

Zásnuby, svatba, vztahy, diamanty, šperky
Obrázek: Thinkstock

Jak zahájily týden akcie v Evropě a za oceánem, který finanční ústav převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank a jak v Maďarsku hýbe inflace s počtem svateb? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí převážně zpevnily díky poklesu obav o banky, část předchozích zisků odevzdal technologický sektor

Americké akcie na úvod týdne převážně posilovaly díky poklesu obav ohledně bankovního sektoru. Mírně oslabil americký dolar. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 0,60 % a zakončil obchodování na 32 432,08 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,16 % na 3 977,53 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 0,47 % na 11 768,84 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,24 % na 20,60 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o zhruba šestnáct bazických bodů na 3,539 %. Ceny ropy vystřelily o 4-5 %, zlato a stříbro naopak asi procento odevzdaly a bitcoin zlevnil o více než 2,5 % na zhruba 27 100 USD.

Nasdaq - ilustrační foto
Obrázek: Wikimedia Commons
27. 3. 2023 6:38
Americké akcie: Popírá trh realitu?

Kdo na trzích něco zažil, pravděpodobně podepíše, že nikdy není nic jisté a že nakonec vždy rozhoduje cena. Kolem té se...

2. Evropské akcie v pondělí zpevnily, trhy částečně uklidnila zpráva o převzetí vkladů a úvěrů zkrachovalé Silicon Valley Bank

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v zelených číslech. Akcie Deutsche Bank, které v pátek v Evropě vedly ztráty v reakci na náhlé zvýšení nákladů na pojištění proti jejímu selhání, v pondělí posílily o 6,15 %. I přes známky stabilizace ale řada investorů zůstává vůči bankovnímu sektoru obezřetná. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí posílil o 1,05 % na 444,72 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,90 % na 7 471,77 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 1,14 % na 15 127,68 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,90 % a skončil na 7 078,27 bodu. Sektorový index STOXX Europe 600 Banks si v pondělí připsal 1,53 %.

Elektřina - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
27. 3. 2023 12:52
Výzkum: Problémy s energiemi ovlivňují konkurenceschopnost firem, pracovní sílu i dekarbonizaci

Celých 92 % vedoucích pracovníků podniků se domnívá, že kolísající náklady na energie a nestabilita dodávek nadále...

3. Pražská burza začala týden růstem, v pondělí se dařilo bankám i akciím ČEZ

Pražská burza začala nový týden růstem, index PX v pondělí posílil o 0,60 % na 1 298,42 bodu, a korigoval tak předchozí ztráty. Nahoru trh táhly hlavně akcie bank a energetické společnosti ČEZ. Objem obchodů dosáhl zhruba půl miliardy korun.

Byty, bydlení - ilustrační foto
Obrázek: Freeimages.com
27. 3. 2023 14:49
Nemovitosti a daně: Jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni vložila peníze například do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost...

4. Očekávané události

V úterý ráno budou investoři vyhodnocovat index cen rezidenčních nemovitostí ve Spojeném království od Nationwide a odpoledne se trh ve Spojených státech zaměří na výsledek obchodní bilance, velkoobchodní zásoby, indexy cen rezidenčních nemovitostí FHFA a S&P/Case-Shiller, index spotřebitelské důvěry od Conference Board nebo index průmyslové aktivity richmondského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
24. 3. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Banka First Citizens převezme vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank

Americká banka First Citizens převezme od Federální společnosti pro pojištění vkladů (FDIC) veškeré vklady a úvěry zkrachovalé Silicon Valley Bank. Divize First-Citizens Bank & Trust dostane na aktiva v hodnotě 72 miliard dolarů slevu 16,5 miliardy dolarů. Banka First Citizens má aktiva v objemu přibližně 109 miliard dolarů a celkové vklady 89,4 miliardy dolarů. SVB zkrachovala, když nebyla schopna čelit rychlému a masivnímu vybírání vkladů, klienti banky si za několik hodin vybrali desítky miliard dolarů.

6. Saudi Aramco podepsala smlouvu o výstavbě petrochemického komplexu v Číně

Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco podepsal se svými čínskými partnery smlouvu o výstavbě rafinérského a petrochemického komplexu na severovýchodě Číny za 83,7 miliardy jüanů (267,6 miliardy Kč). Komplex má zahájit činnost v roce 2026 a má pomoci uspokojit rostoucí poptávku po pohonných hmotách a chemikáliích v Číně. Projekt je druhou velkou rafinérskou a petrochemickou investicí Saudi Aramco v Číně a přichází po loňském rekordním zisku firmy 161 miliard USD.

7. Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v březnu pátý měsíc za sebou zlepšila

Podnikatelská nálada v Německu se pátý měsíc za sebou zlepšila. Hodnota indexu, který ji sleduje, se za březen zvýšila na 93,3 bodu z únorových 91,1 bodu. Podniky lépe hodnotí svoji současnou situaci i situaci v příštích šesti měsících. Uvedl to v pondělí mnichovský ekonomický institut Ifo.

8. Části zdrojového kódu Twitteru unikly na internet, firma se obrátila na soud

Části zdrojového kódu sociální sítě Twitter unikly na internet. Firma, kterou loni převzal šéf automobilky Tesla Elon Musk, se soudní cestou snaží získat informace o původci úniku. S odvoláním na soudní záznamy z minulého pátku o tom v pondělí informovala agentura Reuters.

9. Evropská komise nařídila Itálii vymoci 400 milionů eur na podporu Alitalie

Evropská komise v pondělí nařídila Itálii, aby vymohla 400 milionů eur, které v roce 2019 poskytla jako pomoc letecké společnosti Alitalia. Komise úvěr považuje za nezákonnou státní podporu. Itálie musí vedle původně poskytnuté částky doplatit ještě úroky.

10. Zakladatel Alibaby Jack Ma se vrátil do Číny, podle zdrojů ne nastálo

Zakladatel internetové společnosti Alibaba a dříve nejbohatší Číňan Jack Ma se vrátil do vlasti. Není ale jasné, jak dlouho v zemi zůstane. Na východě Číny navštívil školu ve městě Chang-čou, kterou založil, informoval v pondělí list South China Morning Post. Agentura Bloomberg se k jeho definitivnímu návratu do země staví na základě svědectví zdrojů skepticky.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rozmach svatebního trhu v Maďarsku tlumí inflace, sňatků je nejméně za devět let

Prudce rostoucí inflace utlumila svatební trh v Maďarsku, počet sňatků se tam na začátku letošního roku propadl nejníže za devět let. K nárůstu počtu svateb v předchozích letech podle agentury Reuters přispívala opatření vlády Viktora Orbána na podporu rodiny. Míra inflace v Maďarsku se v únoru poprvé po více než roce snížila, z lednové hodnoty 25,7 % klesla na 25,4 %.

Nacionalisticky laděný premiér Orbán je u moci od roku 2010. Pro novomanžele zavedl daňové úlevy, programy podpory bydlení a levné půjčky v hodnotě přibližně pěti procent ekonomického výkonu země ročně. Chtěl tak zastavit demografický pokles Maďarska. Zároveň se důrazně postavil proti migraci.

Tato opatření v posledních letech vynesla Maďarsko na první pozici v žebříčku sňatečnosti Evropské unie. V roce 2020 připadlo na tisíc Maďarů 6,9 sňatku. Česko s hodnotou 4,2 uzavírá v žebříčku první patnáctku zemí. Vliv státní podpory byl tak silný, že Maďarsko bylo podle sociologů jedinou zemí na světě, kde počet sňatků během pandemie covidu-19 neklesl.

V důsledku prudkého růstu cen potravin, energií a služeb se očekává, že Maďarsko bude mít v letošním roce nejvyšší průměrnou míru inflace v EU ve výši 16,4 %. To se promítá i do cen svatebních veselek a trend se obrací. Podle předběžných údajů klesl v lednu počet svateb v Maďarsku na 1 230, což je nejnižší počet od ledna 2014.

Po letech konjunktury, kterou do značné míry podpořila vládní podpora, přispěla vysoká inflace k poklesu počtu svateb, uvedla Lívia Murinkóová z maďarského institutu pro demografický výzkum. "Téměř každý, kdo se potenciálně mohl oženit nebo vdát, tak už učinil," vysvětlila. "Nemysleli jsme si, že svatební boom bude tak silný a dlouhotrvající, nyní se pravděpodobně vrátí do rovnováhy," uzavřela.

Kinga a Sándor Urbánovi-Szabóovi, kteří svatbu odložili kvůli pandemii, uvedli, že jejich rozpočet na veselku se vyšplhal téměř na čtyřnásobek toho, co plánovali utratit v roce 2020. Další páry svatební plány omezují, upouští například od hostin. Poskytovatelé svatebních služeb tvrdí, že někteří budoucí novomanželé, ochromení výší nákladů, ani nereagují na nabídky zaslané e-mailem.

Třiadvacetiletá Tímea Szabóová a její nastávající choť se zasnoubili v roce 2020. Kvůli prudkému růstu nákladů se vzdali svatební hostiny. Přípravou svatebních šatů a pořízením fotografií pověřili své příbuzné. "Uděláme jen malé rodinné setkání a pak si na noc vyrazíme s přáteli," řekla Szabová.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Shutterstock
31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Alokace investic
Přestat sledovat
Americký dolar
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Zemědělství
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock, Investiční web
29. 5. 2023 12:39
Expertní debata: Výhled na druhé pololetí 2023 není špatný, investoři by ale měli cílit na delší…
Akciové fondy
Přestat sledovat
Fondy kvalifikovaných investorů
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kapitálové trhy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
29. 5. 2023 9:30
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Akciový trh je spíše optimistický, bondaři věští problémy
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat