Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Jaký osud potkal ve středu světové akciové trhy, co říkají první data o účinnosti covidových vakcín o ochraně před omikronem a která česká energetická společnost se učí vyrábět zelený vodík? I to musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily díky příznivým zprávám o vakcíně firem Pfizer a BioNTech

Americké akcie ve středu mírně posílily, investoři přivítali povzbudivé informace o vakcíně proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech. K růstu trhu přispěly také společnosti působící v oblasti cestovního ruchu, například aerolinky. Posilovaly rovněž akcie telekomunikačních firem. Index Dow si připsal 0,10 % na 35 754,75 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,31 % na 4 701,21 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,64 % na 15 786,99 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,09 % na 19,90 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o čtyři a půl bazického bodu na 1,526 %.

Inflace - ilustrační foto
Obrázek: Flickr
8. 12. 2021 10:13
Vysoká inflace přišla a zase odejde, má jasno Barry Ritholtz

Diskuze o tom, zda je vysoká inflace jen přechodnou záležitostí, neberou konce. Populární investor Barry Ritholtz má...

2. Evropské akcie ve středu vrátily část úterních zisků

Během středečního obchodování většina evropských akciových indexů zaznamenala ztráty do jednoho procenta, především vinou maloobchodních titulů, jejichž sektor klesl o 1,9 %. Nejsledovanějšími daty se stala první čísla o účinnosti stávající vakcíny Pfizeru proti covidu-19 způsobovanému novou variantou koronaviru omikron. Celoevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,59 % na 477,36 bodu, německý DAX ztratil 0,80 % na 15 687,09 bodu, francouzský CAC 40 se snížil o 0,72 % na 7 014,57 bodu a britský FTSE 100 pozbyl 0,03 % na 7 337,35 bodu.

Koronavirus 2019-nCoV - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
8. 12. 2021 12:34
Smutné výročí: Jak šel čas s covidem-19

Koronavirus SARS-CoV-2 je tu s námi již dva roky. Tedy alespoň podle WHO, která označila 8. prosinec 2019 za den prvního...

3. Pražská burza ve středu překonala dlouholetá maxima, ČEZ přidal přes 3 %

Index PX pražské burzy ve středu posílil o 0,84 % na 1 398,84 bodu. Vzrostl třetí den v řadě a zakončil seanci nejvýše od září 2008. Index posiloval i navzdory spíše negativnímu sentimentu na západních trzích. Nejvíce ho do kladných čísel táhly akcie skupiny ČEZ, které profitují z rostoucích cen elektřiny a emisních povolenek. Kromě společnosti ČEZ žádný titul nezaznamenal větší než jednoprocentní změnu.

Burzovní palác
Obrázek:
8. 12. 2021 6:18
ČS: Prosincová strategie pro české akcie

Jak vnímají domácí akciový trh v první dekádě prosince analytici z České spořitelny?

4. Očekávané události

Noc na čtvrtek bude patřit čínské inflaci, dopoledne Německo zveřejní výsledek obchodní bilance a běžného účtu a v Americe vyjdou odpoledne vedle pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti ještě údaje o velkoobchodních zásobách. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
3. 12. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pfizer a BioNTech: Tři dávky vakcíny podle prvotní studie chrání před omikronem

Společnosti Pfizer a BioNTech ve středu oznámily slibné výsledky prvních testů své covidové vakcíny proti nové koronavirové variantě omikron. Výsledky prý naznačují, že při naočkování třemi dávkami poskytuje vysokou úroveň ochrany proti onemocnění. Dvoudávkový režim podle výrobců očkovací látky vytvářel výrazně méně neutralizujících protilátek ve srovnání s testy na dřívějších podobách viru SARS-CoV-2. Ovšem třetí dávka jejich hladinu navýšila na 25násobek a dostala ji na podobnou úroveň jako dvoudávkový režim při prvotní klinické studii.

6. Česká nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 %

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 % na 3,3 %. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245 549, zhruba o 6 100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29 000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 %. Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, nicméně stále jich bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345 000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče. Analytici pokles nezaměstnanosti předpokládali. Za poklesem listopadové nezaměstnanosti je podle analytiků příznivé počasí, které umožnilo pokračovat ve venkovních pracích. Dalším důvodem je předvánoční období, kdy řada firem z obchodu nebo logistiky potřebuje více pracovníků.

7. Polská centrální banka zvýšila kvůli inflaci hlavní úrok na 1,75 %

Polská centrální banka ve středu podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 1,75 %. Od října je to už třetí zvýšení sazeb. Největší ekonomika ve střední Evropě v kategorii rozvíjejících se trhů se potýká s nejvyšší inflací za více než 20 let, analytici proto podle agentury Reuters očekávají, že centrální banka bude ve zpřísňování měnové politiky pokračovat.

8. Cena emisních povolenek vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu

Cena emisních povolenek v Evropské unii ve středu vystoupila na rekordních více než 90 eur za tunu a podle analytiků by se mohla do konce letošního roku vyšplhat na 100 eur za tunu. Uvedla to agentura Reuters. Od začátku listopadu se cena povolenek zvýšila zhruba o 50 % a růst z posledních měsíců je i jedním z faktorů, které přispívají k vyšším cenám energií.

9. JPMorgan: Pandemie příští rok skončí a globální ekonomika se zotaví

Pandemie covidu-19 příští rok skončí a světová ekonomika se zcela zotaví. Ve svém výhledu na rok 2022 to ve středu uvedla americká investiční banka JPMorgan. Nové vakcíny a léky podle ní povedou k silnému cyklickému oživení, návratu globální mobility a k uvolnění zadržované poptávky ze strany spotřebitelů.

10. Tržní hodnota Applu se blíží třem bilionům dolarů

Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se blíží třem bilionům dolarů. Loni v srpnu se výrobce telefonů iPhone stal první americkou firmou, jejíž tržní hodnota přesáhla dva biliony dolarů. Ve středu akcie Applu zpevnily 2,28 % na 175,08 USD, tržní hodnota podniku tak nyní činí 2,81 bilionu dolarů. K dosažení tržní hodnoty tří bilionů dolarů musí cena vystoupit na 182,85 USD.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Český Solek vybuduje v chilském Puerto San Antonio elektrárnu na zelený vodík

Česká energetická skupina Solek pro chilský přístav Puerto San Antonio vybuduje elektrárnu na tzv. zelený vodík. Skupina, která se doposud zaměřovala na výstavbu solárních elektráren, si od projektu slibuje snížit uhlíkovou stopu přístavu, ale také získat zkušenosti s výstavbou nesolárních zelených elektráren. Výši investice skupina nesdělila.

Zelený vodík se vyrábí štěpením vody za pomoci elektřiny generované z čistých obnovitelných zdrojů v elektrolyzérech. K výrobě bude využita solární elektrárna Leyda, kterou Solek vyvíjí 22 kilometrů od přístavu. Její stavba začne v průběhu příštího roku a firma počítá s výkonem 96 MWp.

Zakladatel a předseda představenstva skupiny Solek Zdeněk Sobotka uvedl, že byť si je vědom, že technologie zeleného vodíku jsou teprve na začátku, stejně tak tomu bylo před 15 lety s výrobou elektřiny ze slunečního záření. "Podpisem této dohody se řadíme mezi ty, kteří podnikají první kroky v nevyhnutelnému technologickém posunu," uvedl.

Pro plynulost přísunu zelené energie Solek podle tiskové zprávy počítá také s větrnými parky. Skupina proto v dané lokalitě sleduje akviziční příležitosti i pro stavbu větrných elektráren. Zkušeností s větrnou energií chce Solek následně využít v dalších zemích.

Vyrobený vodík může sloužit i jako palivo pro odbavení či transport nákladu v přístavu. Dohoda o vývoji elektrárny na zelený vodík zaručuje podle vyjádření skupiny Solek chilskému přístavu kromě budoucí instalace elektrolyzéru také výrobu obnovitelné energie za výhodnější náklady. Prvním krokem bude vypracování studie proveditelnosti, druhou fází je realizace projektu.

Největší přístav Chile Puerto San Antonio je také nejblíže položeným k hlavnímu městu Santiago de Chile. V Latinské Americe je pátým největším. Loni přístavem prošlo 1,5 milionu kontejnerů, celkem 22 milionů tun nákladu.

Skupina Solek od založení v roce 2010 vybudovala desítky projektů fotovoltaických elektráren v Česku, na Slovensku, v Rumunsku a Chile. Letos v létě začala stavět solární elektrárnu na Kypru. V Chile postavila 20 projektů s celkovým instalovaným výkonem 110 megawattů a do konce roku zde přibudou elektrárny s výkonem dalších 54 megawattů. V listopadu skupina oznámila vybudování dalších 28 solárních elektráren v Chile o výkonu 200 megawattů.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Fairlead Strategies
4. 8. 2022 17:14
Katie Stockton (Fairlead Strategies): Růst cen akcií na konci července byl silný, rally ale…
Americké akcie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
2. 8. 2022 19:00
Petr Novotný (Investičníweb.cz): Hospodářská recese není důvodem k útěku z trhů, investoři během ní…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investice
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat