Erste ponechává doporučení pro akcie O2 Czech Republic na stupni "akumulovat". Aukce 5G je hrozbou i příležitostí

Erste Group Bank ponechala pro akcie společnosti O2 Czech Republic doporučení na úrovni "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 240 Kč. Tato cena indikuje zhruba 10% růstový potenciál. Argumentem jsou nadále solidní tržby a citelné úspory nákladů.

Akcie O2 Czech Republic se obchodují na úrovni střednědobého odhadovaného 10% hrubého dividendového výnosu, a to i přes vysoké očekávané investiční výdaje na 5G sítě (5,5 miliardy Kč) a modelovaný 15% pokles ARPU (průměrných tržeb na zákazníka) v českém mobilním segmentu v roce 2022 kvůli potenciálnímu vstupu dalšího operátora na trh.

Firma stále pozitivně překvapuje. Zavedení neomezených datových tarifů bylo kompenzováno růstem prodejů balíčkových služeb a rychlým růstem v segmentu placené televize. Marže jsou mimo jiné podpořeny provozní pákou a poklesem nákladů na národní roaming na Slovensku. Očekáváme proto v letech 2020-2021 navzdory dopadům pandemie covidu-19 pokračování růstu zisku EBITDA.

Aukce 5G frekvencí

Aukce 5G frekvencí by měla být spuštěna do konce letošního roku. Přihlásilo se sedm subjektů, k současným pěti majitelům frekvencí tedy minimálně dva další uchazeči. Pro nové kandidáty je vyhrazen blok v 700MHz spektru s nízkými požadavky na vlastní pokrytí pro získání národního roamingu. V rámci valuace zahrnujeme do modelu vysoké náklady na spektrum (0,6 EUR/pop/MHz pro 700 MHz a 0,05 EUR/pop/MHz pro 3 500 MHz) a 15% pokles mobilní ARPU v roce 2022.

Tyto faktory se však zdají byt již v ceně akcií telekomunikační společnosti zohledněny. Titul se obchoduje se střednědobým téměř 9% výnosem volného cash flow (FCF).

Aukce 5G kmitočtů pro O2 zůstává největším rizikem, ale vzhledem k již nízkému ocenění je i příležitostí. Podmínky aukce se zdají být pro stávající hráče diskriminační a také v rozporu s pravidly EU. Aukce tak pravděpodobně skončí u soudu a vstup nového účastníka na trh může trvat roky. Postupná expanze regionálních poskytovatelů (například Nordic Telecom) se pak zdá být pravděpodobnější než vstup plnohodnotného operátora. Například ČEZ se aukce vůbec neúčastní.

Do aukce kmitočtů pro 5G sítě se přihlásilo sedm firem. Dopad na akcie O2 by zatím neměl být výrazný, říká analytik
Český telekomunikační úřad ve čtvrtek oznámil, se že do aukce kmitočtů pro 5G sítě přihlásilo sedm firem, a to zatím bez uvedení jejich jmen. Úřad také uvedl, že Městský soud v Praze zamítl připomínky a žádosti o předběžná opatření ze strany současných operátorů, kteří se snažili aukci zastavit. Ta tedy bude pokračovat. ČEZ, jenž byl považován za potenciálního vážného zájemce, se aukce nezúčastní.

Dopad covidu-19

Omezení v ekonomice spojená s pandemií koronaviru byla ve druhém čtvrtletí poměrně přísná v Česku i na Slovensku. Provozovny společnosti O2 Czech Republic ale zůstaly otevřené, protože telekomunikační služby jsou považované za součást kritické infrastruktury. Celkový dopad pandemie na firmu tak byl relativně mírný, když z největší části ovlivnil příjmy z roamingu. Stál také za nižším přírůstkem počtu uživatelů a slabšími prodeji mobilního hardwaru kvůli nižší návštěvnosti poboček. Z karanténních opatření na druhé straně těžil segment placené televize a částečně i prodeje televizí a set-top boxů.

Celkově Erste odhaduje negativní dopad na hospodaření O2 za rok 2020 na úrovni 1-2 % v případě tržeb a okolo 4 % na úrovni EBITDA. Erste i tak zvyšuje výhled vývoje tržeb pro rok 2020-2021, a to zejména díky vyšším přírůstkům v segmentu placené televize a posunutí možného negativního vlivu vstupu dalšího operátora na trh až na rok 2022. Erste výrazně zvedla výhled pro EBITDA marži, který je založen na pokračující dobré kontrole nákladů v letošním prvním pololetí.

Konkurence a ocenění

Konkurenční prostředí na saturovaném českém mobilním trhu bylo v poslední době relativně stabilní. O2 si udržuje zhruba 35% podíl v oblasti tržeb. Tlak na ceny je kompenzován rostoucím počtem paušálních zákazníků a přechodem zákazníků na lepší služby v rámci skupinových balíčků.

Ve fixním segmentu O2 získává tržní podíl na televizním trhu, kde dosáhla 10% penetrace domácností (průměr v EU je 18 %). Tržby z O2 TV v 1H2020 vzrostly o 23 % a Erste očekává pětiletý (2020-2025) průměrný růst tržeb na úrovni 6,3 %. O2 ale na druhé straně ztrácí podíl v segmentu fixního rychlého internetu (bez zahrnutí wi-fi). Ve FWA (pevný bezdrátový LTE/5G přenos) O2 roste v souladu s trhem, T-Mobile ovšem získává vyšší tržní podíl s optickými přípojkami FTTh. Společnost CETIN (poskytovatel infrastruktury pro O2) začala spouštět FTTh teprve v letošním roce.

Rozvaha O2 Czech Republic je relativně komfortní s poměrem čistého dluhu a EBITDA na úrovni 0,9 (1H2020, bez leasingu). Erste očekává, že v letech 2020-2021 poměr při stabilním dividendovém výplatním poměru (90-110 %) a pokračující výplatě 4 Kč na akcii z emisního ážia nepřesáhne horní hranici cílovanou managementem na úrovni 1,5. Erste proto očekává dividendu na úrovni 21 Kč na akcii z letošního zisku a 23 Kč na akcii ze zisku za rok 2021.

Podle Erste se akcie O2 Czech Republic obchodují na příznivých krátkodobých násobcích s průměrným odhadovaným téměř 10% dividendovým výnosem. FCF výnos pak dosahuje bezmála 9 % i se zahrnutím dopadů 5G aukce.

Zdroj:
Erste Group Bank
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.)
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
5G sítě
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
17. 5. 2021 12:01
Investorský magazín: Nová popularita etherea a vztah trhu s výnosovou křivkou
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosová křivka
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
15. 5. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): Ochránit se před 20-30% propadem cen akcií by v současnosti nebyla žádná…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
14. 5. 2021 10:01
Michal Šnobr: Vyloučení Rosatomu z přípravy na dukovanský tendr může být příležitostí pro ČEZ i…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
12. 5. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Peníze ztrácejí na hodnotě a vklady v bankách dávno nejsou řešení.…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat