Jak si během 10 let vydělat na důchod díky dividendovým akciím

Snahou všech dividendových hráčů je vybudovat akciové portfolio, které bude generovat stabilní zisky bezpečně pokrývající jejich výdaje. Dividendově orientované investice však mají specifická pravidla, o nichž mnohdy lidé ani nevědí. Jaká to jsou?

Předpokládejme, že se investor deset let před svým plánovaným odchodem do důchodu rozhodne vybudovat dividendové portfolio s ambicí dosáhnout finanční nezávislosti. Pokud by po dobu těchto deseti let dokázal každý měsíc investovat 20 tisíc korun do akcií, jejichž dividenda by každý rok rostla v průměru o 6 % a dividendový výnos by se stabilně pohyboval kolem 4 %, generovalo by toto portfolio po jeho odchodu na zasloužený odpočinek při reinvestování všech získaných dividend měsíčně více než 13 tisíc korun. A pokud by namísto 20 tisíc investoval 40 tisíc korun měsíčně, dosahovaly by po deseti letech jeho měsíční dividendové příjmy přibližně 26 tisíc korun, tedy více než průměrný měsíční plat v ČR.

Budete-li se pří výběru jednotlivých titulů do svého důchodového dividendového portfolia držet následujících pěti doporučení, můžete i vy za deset let takřka bez práce inkasovat desetitisíce měsíčně.

1. Budujte své akciové portfolio dlouhodobě

Pojímejte svoji finanční přípravu na důchod jako pravidelné investování. Tvorba kvalitního dividendového portfolia totiž není otázkou měsíce či dvou a pokud budete ušetřené peníze schraňovat na klasickém bankovním účtu a do vybraných akcií je vložíte až "pár týdnů" před svým odchodem do penze, vystavíte se zbytečně vysokému riziku, že o velkou část financí v případě nenadálé korekce trhů přijdete.

Vycházejte vždy ze svých aktuálních možností, spočítejte si, jaké jsou vaše rodinné příjmy a výdaje, a stanovte si, jakou část platu budete každý měsíc posílat na svůj obchodní účet.

2. Investujte do akcií firem, které pravidelně zvyšují dividendu

Kvalitní dividendová akcie by měla splňovat několik kritérií. Vždy byste se při výběru konkrétních titulů měli řídit nejen reportovanými finančními výsledky a výhledem hospodaření, ale také ochotou firem dělit se o zisky s akcionáři. Vyhýbejte se cenným papírům společností, kterým kontinuálně roste ziskovost, nikoli však vyplácená dividenda. Lze použít například pravidlo, které říká, že atraktivní jsou akcie firem, které dividendu zvyšují nepřetržitě po dobu alespoň deseti let při zachování dividendového výnosu minimálně kolem 2,5 %.

3. Věnujte pozornost valuaci společností

Historický vývoj ceny konkrétních akcií a vyplácených dividend je nepochybně důležitý, poslední slovo by ale vždy měl mít výhled do budoucna. Pravidelně rostoucí dividenda může mnohdy způsobit extrémní příliv investorů a s tím spojené překoupení dané akcie.

Soustřeďte se proto výhradně na cenné papíry firem, jejichž indikátor P/E dosahuje maximálně 20 bodů. V opačném případě zbytečně riskujete, že se dříve nebo později stanete obětí bubliny, která po svém splasknutí spolkne velkou část vašich peněz. V současnosti by investoři měli být obezřetní zejména v případě biotechnologického odvětví, jehož P/E se při průměrném dividendovém výnosu 1,98 % pohybuje kolem vysoce rizikových 200 bodů.

4. Nepodceňujte diverzifikaci

O nutnosti diverzifikace se ve světě investic mluví neustále, část investorů však na toto základní pravidlo pořád zapomíná. Diverzifikace je přitom jedinečným způsobem, jak své portfolio zajistit proti asymetrickému vývoji jednotlivých titulů či celých sektorů. Abyste riziko ztrát snížili na minimum, měli byste své dividendové investice rovnoměrně rozložit do co největšího množství společností ze všech hlavních sektorů.

Obecně se doporučuje, aby dividendově orientované portfolio obsahovalo alespoň 30 akciových pozic v poměru 3 tituly z každého z 10 hlavních sektorů indexu S&P 500 nebo jeho ekvivalentu. V začátcích si jistě budete myslet, že se jedná o nereálnou podmínku, po několika letech se však sami budete divit, kolik kvalitních dividendových titulů jste v jednotlivých sektorech objevili.

5. Dividendy reinvestujte obezřetně

Do doby, než přijde poslední den vaší pracovní kariéry, byste měli peníze získané z dividend znovu investovat, a to buď ve formě posilování stávajících, nebo vytváření nových pozic. Nevykládejte si však toto doporučení tak, že musíte peníze opět poslat na trh okamžitě po jejich připsání na svůj obchodní účet. Není nic špatného na tom, když finanční prostředky z vyplacených dividend nějakou dobu necháte odpočívat a k jejich reinvestování přistoupíte až v okamžiku, kdy budete přesvědčeni, že zamýšlená transakce skutečně dává smysl.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Dividendy
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (s Davidem Navrátilem)
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat